ΟΠΑΠ Basket League: ΑΠΟΕΛ 85-86 Πετρολίνα ΑΕΚ, 4η αγ. «Δεύτερη ήττα για τον ΑΠΟΕΛ, λύγισε στον πόντο»

«Η ΑΕΚ πήρε το διπλό στη Λευκωσία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 86-85 των «γαλαζοκιτρίνων» στο Λευκόθεο για τη 4η Αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Κορυφαίος παίκτης ο Σάμουελ Έουινγκ, με 27 πόντους, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο εξ αρχής, με τις δύο ομάδες να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ. »

Συναρπαστικό παιχνίδι και ήττα στον πόντο - 23/10/2021

«Ακόμα μια ήττα στις λεπτομέρειες σε ντέρμπι δέχθηκε η ομάδα καλαθόσφαιρας. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε από την ΑΕΚ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, με 85-86 στο Λευκόθεο για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι γαλαζοκίτρινοι μετά την αδικία που υπέστησαν από τη διαιτησία στο προηγούμενο ντέρμπι με τον Κεραυνό, δούλεψαν σκληρά και παρουσιάστηκαν έτοιμοι στο σημερινό νέο πολύ δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ, αλλά έχασαν στον πόντο.

Το παιχνίδι

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Λευκόθεο, με την ισοπαλία στο σκορ να εμφανίζεται εφτά φορές. Η ομάδα μας είχε τις πλείστες φορές το προβάδισμα, ωστόσο δεν κατάφερε να το διευρύνει ή να το διατηρήσει και με το καλάθι που δέχθηκε στα 23 δευτερόλεπτα, πήγε στη δεύτερη περίοδο με το ισόπαλο 24-24.

Πανομοιότυπο ήταν το σκηνικό στη συνέχεια, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να κυριαρχήσουν. Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε για πρώτη φορά στο -4 (28-32), ωστόσο αντέδρασε και με δικό του σερί πήρε διαφορά έξι πόντων (43-37). Στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν εκ νέου το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -1, 47-48.

Μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, το παιχνίδι ήταν στην ισορροπία. Στη συνέχεια η ομάδα μας βρέθηκε στο -5 (56-61), αλλά με σερί έξι πόντων πέρασε μπροστά, με την ΑΕΚ να επιστρέφει και να στέλνει τον ΑΠΟΕΛ στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο στο -6, 64-70.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους γαλαζοκίτρινους και με 9-0 πέρασαν μπροστά με 73-70. Η ομάδα μας δεν είχε διάρκεια και επέτρεψε στον αντίπαλο να απαντήσει και να δημιουργήσει εκ νέου διαφορά έξι πόντων (75-81), πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ακολούθησε δραματικό φινάλε. Οι καλαθοσφαιριστές μας κατέθεσαν  χαρακτήρα και με πέντε σερί πόντους πέρασαν μπροστά με 85-84, ωστόσο ο αντίπαλος πέτυχε το νικητήριο καλάθι και κέρδισε με 86-85.»

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 47-48, 64-70, 85-86