LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΕΘΝΙΚΟΣ, 6η αγ. «Στο τέλος κέρδισε η καλύτερη ομάδα»

«Επίθεση κατά της διαιτησίας έκανε ο Πρόεδρος του ΑΠΟΕΛ, Πρόδρομος Πετρίδης, μιλώντας στην κάμερα της Cablenet, μετά τη λήξη του αγώνα του ΑΠΟΕΛ - Εθνικό Άχνας (2-1). Ο Πρόεδρος Πετρίδη ρωτήθηκε για ο αν θα καταγγείλουν τον ανίκανο "διαιτητή" χριστοδούλου: «Θα κάνουμε τις παραστάσεις μας, τις ανησυχίες μας, όμως δεν εξαρτάται από εμάς κατά πόσο θα βελτιωθεί η κατάσταση» απάντησε ο Πρόεδρος των γαλαζοκιτρίνων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη του ΑΠΟΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα, αφού στο τέλος κέρδισε η καλύτερη ομάδα, κόντρα στην πολεμική που δέχεται τα δύο τελευταία χρόνια από τη διαιτησία.

Το σκορ άνοιξε ο Οκριασβίλη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, δοκάρι και μέσα, για να ισοφαρίσει με ανύπαρκτο πέναλτι ο Μάριος Ηλία σε 1-1. Τη λύτρωση και τη νίκη στην ομάδα του, έδωσε ο Ανδρέας Καρώ με κοντινή προβολή στο 87' λεπτό που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα (2-1)».

ZDENEK   FOLPRECHT, TIM   HALL

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ.

Γύρω στις 5,500 χιλιάδες οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ στις κερκίδες, για εργάσιμη Δευτέρα στις 7:00 το βράδυ, καλός αροθμός.

Ο "βαμμένος" Ανορθωσιάτης διαιτητής (από τις ακαδημίες της Ανόρθωσης) Κυριάκος Χριστοδούλου, σφυρίζει την 'εναρξη της σημερινής αναμέτρησης.

1' πρώτη επίσκεψη του Εθνικού στα καρέ μας και το πρώτο σουτ από τον Φλοριάν Ντελμέζ, μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σκουφέτ.

4' δεύτερη επίθεση του Εθνικού με τον Ζαγκπά που κάνει σέντρα εντός της περιοχής μας, μόλις που σώζει σε κόρνερ η άμυνα μας.

5' κόρνερ η ΑΧΝΑ

7' πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ και πρώτο σουτ εκτός περιοχής από τον Ντανίλο, πέφτει και μαζεύει ο Χριστοδούλου.

17' πάσα του Σόουζα στον Ντανίλο, μπαίνει μέσα στα αντίπαλα καρέ ο Βραζιλιάνος, μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, κάνει το σουτ πλασέ... απίστευτη επέμβαση του αμυντικού της ΑΧΝΑΣ  που έπεσε με αυτοθυσία και έδιωξε την μπάλα πριν πάει στο πλεκτό.

17' ανατροπή του Οκριασβίλη μέσα στην περιοχή με κτύπημα από πίσω. Πέναλτι που δεν σφυρίζει ο διαιτήτης... ούτε καν το ΒΑΡ δεν συμβουλεύεται, ο γιός της     3[;ηαβδμβνφ,ω

21' σέντρα του Ζαμπάλα, μόνος ο Κβιλιτάια πιάνει τη κεφαλιά, πάνω από το δοκάρια. Περισσότερο με άμυνα έμοιαζε κι όχι κεφαλιά για γκολ.

24' σέντρα του Τσιεμπάκ για τον Κβίλι, δοκιμάζει το πισινό πλασέ με τη μία, αποκρούει ο τερματοφύλακας.

Πιο άσχετος.. πεθαίνεις. Ζητω η Κυπριακή διαιτησία

27' κίτρινη κάρτα στον ΜΑΡΙΟΣ ΠΕΡΑΤΙΚΟΣ.

28' ο Τσεμπάκ σερβίρει τον Σόουζα στο δεύτερο δοκάρι, σώζει την υστάτει ο αμυντικός της ΑΧΝΑΣ... ενώ ο άσχετος διαιτητής σφυρίζει όφσαϊντ!!!! κι όμως οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ήταν καλυμμένοι.

41' δυνατό μακρινό σουτ του Νταουσβίλη, το βγάζει ο κήπερ του Εθνικού, παίρνει το ρίμπαουντ ο Σόουζα και σκοράρει...

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΟΦΣΑΙΝΤ!!!! λέει ο γκέϊ διαιτητής μετά από υπόδειξη του β βοηθού.

Απίστευτο, ακυρώθηκε εγκυρότατο γκολ ενώ οι ποδοσφαιριστές μας ήταν καλυμμένοι.

42' Αναγκαστική αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ λόγω τραυματισμού του καλύτερου του παίκτη, του Ντανίλο.

42' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / εκτός ο DANILO CAMPOS

45' λάθος πάσα του Σκουφέτ σε αντίπαλο... τρέχει και σώζει το λάθος του που παραλίγο να στοιχίσει το γκολ.

45+2' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ κοντά στη γραμμή του κόρνερ. Εκτελεί ο ο Οκριασβίλη και....

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

απίστευτη εκτέλεση Οκρι, πλαϊνό ψηλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα ΠΆΕΙ στο εσωτερικό του δεύτερου δοκαριού και καταλήγει στο δίκτυα. Γκολ για όσκαρ.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΘΝΙΚΟΣ.

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Επέστρεψαν οι δυο ομάδες.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

47' Νέα αναγκαστική αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ με νέο τραυματισμό του Νταουσβίλη.

47' μέσα ο MARIUS LUNDEMO / έξω ο MURTAZ DAUSHVILI

50' φάουλ εκτελεί ο Οκριασβίλη από τη γωνιά της μεγάλης περιοχής και λίγο έξω. Άστοχο και πάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

54' κεφαλιά του Ζαγκπά, πάνω από τα δοκάρια του Σκουφέτ.

Φωνάζουν για χέρι οι του Εθνικού, ζητούν πέναλτι.

57' πάσα του Οκριασβιλή στον Κβιλιτάι, κάνει το σουτ ο Κβίλι, άστο και εκτός εστίας.

64' κίτρινη στον TONI GORUPEC.

65' αλλαγή Εθνικού: μέσα ο ARAZ ABDULLA OGLU ABDULLAYEV / έξω ο ΘΩΜΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ.

72' διπλή αλλαγή του Εθνικού.

72' μέσα ο JEAN LUC GBAYARA ASSOUBRE / έξω ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑ.

72' μέσα ο ΜΑΡΙΟΣ ΗΛΙΑ / έξω ο FLORIAN THIERRY ALAIN TAULEMESSE.

74' Πάσα του Κβίλι στον Εφραίμ, κάνει τη σέντρα ο Γιώργος, αποκρούει με το χέρι ο αμυντικός της ΑΧΝΑΣ, καθαρό πέναλτι... τίποτα λέει ο διαιτητής.

Πολύ κακή η διαιτησία του ανεκδιήγητου διαιτητή.

76' πάσα για τον Ηλία, αφήνει τη μπάλα να βγει άουτ ο Σάβιτς.

Ζητούν κόρνερ οι Αχνιώτες.

77' κίτρινη κάρτα στον FACUNDO ZABALA.

78' τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Σωφρόνη Αυγουστή.

78' Μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο GIORGI KVILITAIA.

Ένα δράμα το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα

79' σταματάει το παιγνίδι ο διαιτητής αι πάει στο ΒΑΡ.

80' σφύριξε πέναλτι για "χέρι" του Σάβιτς πριν από 4 λεπτά... που δεν ήταν.

81' εκτελεί το πέναλτι ο Ηλία και ισοφαρίζει για τον Εθνικό παρά τη προσπάθεια του Σκουφέτ που έπεσε στη σωστή γωνία.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΕΘΝΙΚΟΣ

Η μπόχα έφτασε μέχρι τον Ακάμα

83' κίτρινη κάρτα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ.

84' κίτρινη στον JEAN LUC GBAYARA ASSOUBRE.

87' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ, έξω από τα καρέ και πλάγια.

Εκτελεί ο Ζαμπάλα, πιάνει τη κεφαλιά ο Σόουζα, η μπάλα αγγίζει και στο κεφάλι του Τσιεμπάκ, για να καταλήξει στον ΚΑΡΩ, που με κοντινή προβολή μπαίνει με την μπάλα στα δίκτυα εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Συγκρατημένοι για λίγο καθώς ο άχρηστος διαιτητής έχει το χέρι στην ενδοεπικοινωνία στο τέλος κατακυρώνει το γκολ για να συνεχίσουν οι έξαλλοι πανηγυρισμοί, παικτών και κόσμου.

ΑΠΌΕΛ 2-1 ΕΘΝΙΚΟΣ.

90' τελευταία αλλαγή του Εθνικού.

90' πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90' Μέσα ο CHARLES BERTRAND ELOUNDOU ETOUNDI / έξω ο TIM HALL.

93' φάουλ εκτελεί ο Εθνικός, γίνεται η εξ επαφής κεφαλιά, το βγάζει κυριολεκτικά ο Σκουφέτ με την μπάλα να πάει κόρνερ μετά από κόντρα.

94' κόρνερ ο Εθνικός, η μπάλα φτάνει στον Ηλία που από το ύψος της μεγάλης περιοχής πιάνει ένα γαουροσιούτ, αλά Αρτυματά, που ευτυχώς πάει πάνω από τα δοκάρια.

90+9' τέλος της αναμέτρησης.