ΑΧΙΛΛΕΑΣ 61-66 ΑΠΟΕΛ, 6η αγ. «Τρίτο "διπλό" εκτός έδρας»

ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ (07/11/2021)

Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με το διπλό από το Καϊμακλί, επικρατώντας με 66-61 επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου. MVP της αναμέτρησης ο Έρικ Ομόγκμπο με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και μια ασίστ.

POST GAME:

«Παραμονές της γενέθλιας ημέρας του ενδοξότερου και πιο πετυχημένου Συλλόγου στην Κύπρο, η ομάδα καλαθόσφαιρας γιόρτασε με νίκη τα 95 χρόνια ζωής και προσφοράς του ΑΠΟΕΛ στον αθλητισμό, στα κοινωνικά, τα πολιτιστικά και τα εθνικά θέματα του νησιού.

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Αχιλλέα στο Καϊμακλί με 66-61 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και ανέβηκε στην τέταρτη θέση, πάνω από την Ανόρθωση, την οποία θα φιλοξενήσει στο Λευκόθεο, την προσεχή Πέμπτη, 11 Νοεμβρίου.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα μας πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα (τρίποντο), οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς μπροστά μέχρι το 6ο λεπτό, οπόταν και οι γαλαζοκίτρινοι πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 19-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ ήταν εμφανώς ανώτεροι και ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά. Η ομάδα μας προηγήθηκε μέχρι εννέα πόντους (24-33) και πήγε στην ανάπαυλα για το ημίχρονο στο +8, 33-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε φουριόζα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (35--50), αλλά οι γηπεδούχοι στη συνέχεια τη ροκάνισαν, με τον ΑΠΟΕΛ να πηγαίνει στην τελευταία περίοδο με το 50-39 υπέρ της.

Οι γαλαζοκίτρινοι είδαν το σερί του αντιπάλου να ανεβαίνει στο 9-0 και τη διαφορά να πέφτει στους έξι (44-50) και ακολούθως στους τρεις πόντους (49-52). Η ομάδα μας ανασυντάχθηκε άμεσα και με αντεπίθεση διαρκείας επανέφερε τη διαφορά σε ασφαλές σημείο (62-53) και εν τέλει κέρδισε με 66-61».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 25-33, 39-50, 61-66

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής)

Μπράουν 25 (4), Γεωργακούδης 8 (2), Τρετιακόβ 15 (3), Χάρβεϊ 4 (1), Νάιλς 5, Χριστούδιας 2, Βασιλείου 2, Ανθυμιάδης