LIVE: ΑΕΚ 0-0 ΑΠΟΕΛ, 10η αγ. «Το ντέρμπι είχε ένταση, πάθος και πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες»

POST GAME:

«Λευκή» ισοπαλία για ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ.

Οι δύο ομάδες έμειναν στην «λευκή» ισοπαλία με 0-0 στο «Γεώργιος Καραπατάκης - ΑΕΚ Αρένα» για τη 10η αγωνιστική του παγκυπρίου πρωταθλήματος cyta.

Το μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του παγκυπρίου πρωταθλήματος στο "ΑΕΚ Αρένα" ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ δεν είχε νικητή, με το 0-0 να αφήνει παραπονεμένες και τις δύο ομάδες, αλλά ίσως λίγο περισσότερο τον ΑΠΟΕΛ που ισορρόπησε στο δεύτερο μέρος τη καθολική υπεροχή της ΑΕΚ (μεταξύ 15'-45') και είχε το τελευταίο σουτ του αγώνα.

Μπορεί το άγχος, η νευρικότητα και τα πολλά λάθη να μην άφησαν περιθώρια για καλό θέαμα και γκολ, το ντέρμπι όμως είχε ένταση, πάθος και πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες».

LIVE FEED 20:00

ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ, 10η αγωνιστική.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: APOELGROUP TWITTER TEAM

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: PRIMETEL (CYTAVISION / CABLENET)

NATEL - KBILITAIA - OKRIASHVILI

Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Πρώτη μπήκε η ομάδα του ΑΠΟΕΛ, ακολούθησε η ΑΕΚ και στο τέλος οι διαιτητές.

00' Ο Διαιτητής της σημερινής συνάντησης, Νικόλας Νεοκλέους, σφυρίζει την έναρξη της μεγάλης  αναμέτρησης.

01' Στην σέντρα η ΑΕΚ.

08' Επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον ΝΑΤΕΛ, μπαίνει στη περιοχή από αριστερά, κάνει το δυνατό σουτ, αποκρούει με γροθιές ο Τούμπας, η μπάλα στον ΟΚΡΙ, κάνει το σουτ η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλα πόδια.

Η φάση συνεχίζεται, σέντρα του Καρώ που δίνει στον Σόυζα, κάνει τη σέντρα ο Λούκας στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που είναι ο κανείς και η ευκαιρία κάνει φτερά.

10' φάουλ εκτελεί ο Οκριασβίλη από αριστερά βαθιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, διώχνει με αυτοθυσία σε κόρνερ ο Τρισκόφσκι προτού σκοράρει με κοντινή προβολή ο Κβιλιτάια.

10' το κόρνερ εκτελείται με πάσα και χάνεται.

11' νέα επίθεση ο ΑΠΟΕΛ, φεύγει μόνος ο Οκριασβίλη για το τέρμα, ανατρέπεται έξω από τη περιοχή, τίποτα λέει ο διαιτητής, όφσαιντ η φάση, λέει ο βοηθός.... αρχίσαμε νωρίς!!!

[ ο ΟΚΡΙ ήταν καλυμμένος, έφυγε πίσω από τον επιθετικό]

14' φάουλ από αριστερά για την ΑΕΚ αποκρούει ο Σκουφέτ.

14' σέντρα της ΑΕΚ από δεξιά, μεγάλη ανακατωσούρα στη περιοχής μας, ο Λουντέμο αποκρούει αλλά μέχρι τον αντίπαλο παίκτη, γίνεται το σουτ από τον Μάμα, διώχνουν οι Λουντέμο και Βινίσιους σε κόρνερ.

17' κόρνερ η ΑΕΚ

18' κόρνερ η ΑΕΚ, γίνεται η κεφαλιά, μόλις δίπλα από την εστία μας, αόυτ.

19' έκρυχαν την μπάλα οι της ΑΕΚ και μπήκαν στα καρέ, κάνει το σουτ ο Ρομό, σώζει ο Σκουφέτ, νέο σουτ ο Τρισκόφσκι, μόλις άουτ.

[δύσκολες στιγμές περνά η ομάδα μας]

25' συρτή σέντρα της ΑΕΚ από αριστερά, προβολή και μόλις άουτ η μπάλα.

28' κίτρινη κάρτα στον MARIUS LUNDEMO

29' σέντρα η ΑΕΚ από δεξιά, κεφαλιά ψαράκι του Ρομό, μόλις άουτ, σίρριζα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Εξουδετερωμένος ο Σκουφέτ.

[ανύπαρκτος ο ΑΠΟΕΛ - ολική κατοχή από την ΑΕΚ]

34' διπλή-τριπλή τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ που δεν σκοράρει ούτε τώρα.

[ ο Αυγουστής γύρισε πλάτη προς στον πάγκο, δεν ξέρει τη να κάνει με τυ συντριπτική υπεροχή της ΑΕΚ]

36' Νέο σουτ ο Γιούσκο, έξω.

41' σέντρα η ΑΕΚ, διώχνει σε κόρνερ ο Βινίσιους

42' κόρνερ η ΑΕΚ

42' νέο κόρνερ η ΑΕΚ από απόκρουση του Σκούφετ πάνω από τα δοκάρια

43' σουτ συρτό από τον Γιούσκο, αποκρούει ο Σκουφέτ σε νέο κόρνερ.

45' δυο λεπτα οι καθυστερησεις

45+1' σέντρα του Θεοδώρου, αποκρούει ασταθώς ο Τούμπας, δεν είναι κανείς εκεί για να την σπρώξει στα δίκτυα.

45+2 τέλος ημιχρόνου.

ΗΡΩΑΣ του ημιχρόνου αναδεικνύεται ο Σκουφέτ.

Αν δεν διορθώσει κάτι στο ημίχρονο ο Αυγουστής πάμε για συντριβή.

Β ' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ από τα αποδυτήρια.

45' μέσα ο ISSAM CHEBAKE / εκτός ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

45' μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / εκτός ο MARIUS LUNDEMO (αναγκαστική λόγω τραυματισμού)

49' κίτρινη στον TORNIKE OKRIASHVILI (χάνει το ένα από τα δύο επόμενα παιγνίδια)

57' επίθεση του ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ δίνει στον Ζαμπάλα, ο Αργεντινός επιστρέφει την μπαλιά προς στον ΛΕΟ, παρεμβαίνει αμυντικός και την διώχνε με κόντρα σε κόρνερ... παραλίγο το αυτογκόλ.

58' εκτελείται το κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Βινίσιους, κάνει τη νέα σέντρα, εύκολη απόκρουση του Τούμπα.

69' σέντρα η ΑΕΚ, αδύναμη κεφαλιά ο Τρισκόφσκι, εύκολη απόκρουση του Σκουφφέτ.

63' μακρινό σουτ ο Νατέλ, αποκρούει ο Τούμπας.

[έχει ισοζυγίσει το παιγνίδι ο ΑΠΟΕΛ στο Β μέρος]

[φαίνεται να δουλεύει καλά ο Τσεμπάκ.]

69' μακρινό σουτ ο Ρονσάλες, έξω η μπάλα.

72' μακρινή μπαλιά για τον Νατέλ, βγαίνει τετ α τετ ο ΛΕΟ, παρεμβαίνει την τελευταία στιγμή πόδι αμυντικού και τη διώχνει σε κόρνερ... που δεν δίνεται από τον διαιτητή.

72' κίτρινη στον LEONARDO NATEL

74' δυνατό σουτ ο Κβιλιτάϊα, αποκρούει με διπλή απόκρουση μέσα από τα πόδια του Οκριασβίλη ο Τούμπας.

74' επικίνδυνη επίθεση από την ΑΕΚ, χωρίς συνέχεια.

78' κόρνερ η ΑΕΚ, παράλληλη κεφαλιά, δεν μπορεί να την σπρώξει στα δίκτυα ο Άμπραχαμ και πάει άουτ.

82' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο Οκριασβίλη μέσα στα καρέ, πετυχαίνει το τεχνικό οφσάιντ και βγαίνουν σε θέση όφσαιντ οι παίκτες μας.

82' αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο KANDET DIAWARA / εκτός ο LEO NATEL

87' κίτρινη κάρτα στον ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ

90' ⏱ 3' χρόνος καθυστερήσεων

90+1' τελευταία αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / εκτός ο TORNIKE OKRIASHVILI

90+3' τέλος της αναμέτρησης. Ανακούφιση για όλους.