LIVE: ΑΠΟΕΛ 3-0 ΑΕΛ, 9η αγ. «Καταιγιστικός ο ΘΡΥΛΟΣ επέστρεψε στις νίκες»

POST GAME:

«ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 3-0 ΑΕΛ Λεμεσού, Σάββατο, 06 Νοεμβρίου 2021, 17:00, Στάδιο: Γ.Σ.Π., 9η αγωνιστική παγκύπριο πρωτάθλημα Cyta.

«Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 3-0 αλλά δεν νίκησε τη διαιτησία που του ακύρωσε δύο έγκυρα τέρματα.

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν της ΑΕΛ με 3-0, χάρη στα γκολ των Κβιλιτάϊα (2 το 1 με πέναλτι) και Σόουζα, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και μπήκε σε τροχιά τίτλου.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει 13 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους 11. Στα άσχημα για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, ο Ντιμερσί Ντονγκαλά που αποχώρησε τραυματίας, δημιουργώντας ανησυχία για τη συμμετοχή του στους αγώνες με ΑΕΚ και Ομόνοια που ακολουθούν».

LIVE FEED 17:00

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ, 9η αγωνιστική.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: apoelgroup.com twiter team

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Cablenet sports1 HD (primetel / cytavision)

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου ΓΣΠ.

Αρκετός κόσμος στις κερκίδες του ΓΣΠ σήμερα, θύμησε παλιές καλές εποχές, μακάρι έτσι και στη συνέχεια κι ακόμη περισσότεροι.

Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, Βασίλης Δημητρίου, σφυρίζει την έναρξη του μεγάλου ντέρμπι.

Στην σέντρα η ΑΕΛ.

02' σε θέση όφσαϊντ η ΑΕΛ

10' επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ, μπαίνει στην περιοχή ο Λέο, ελευθερώνεται από τον αμυντικό και κάνει το δυνατό συρτό σουτ στη κλειστή γωνία του Κεραυνού, που πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ. Πολύ καλή ευκαιρία για γκολ για τους γαλαζοκίτρινους.

11' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

15' επίθεση της ΑΕΛ από δεξιά, γίνεται η σέντρα, καρφωτή κεφαλιά παίκτη της ΑΕΛ, μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σκουφφέτ.

18΄ κόρνερ η ΑΕΛ, που είναι το τρίτος της.

19' επίθεση της ΑΕΛ, μέσα στα καρέ αμύνεται και προστατεύει την μπάλα ο Βινίσιους μέχρι να την μαζέψει ο Σκούφος.

20' σέντρα του Νατέλ από αριστερά, στη συνέχεια σέντρα του Σόουζα από δεξιά διώχνει η άμυνα της ΑΕΛ.

22' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

Εκτελείται το κόρνερ από τον Νατέλ, αλλεπάλληλες κόντρες εντός περιοχής, κάνει το τελικό σουτ, ανάποδο ψαλιδάκι, ο Κβιλιτάϊα, η μπάλα πάει εκτός εστίας, κόρνερ.

23' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

Εκτελείται και διώχνει με γροθιές ο Κεραυνός.

25' κλέψιμο της μπάλας από τον Εντογκαλά, κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή σε αντίπαλα πόδια η μπάλα και καταλήγει στον Σόουζα που κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΛ.

27' φάουλ εκτελεί ο Σαμπάλα μέσα στην περιοχή, πέφτει για την προβολή ο Λούκας Σόουζα, χωρίς επιτυχία κι η μπάλα πάει εκτός.

29' επίθεση της ΑΕΛ, πολύ δυνατό σουτ ο Μπρούνο Σάντος, σύριζα από το κάθετο δοκάρι του Σκούφου και άουτ. Πολύ καλή στιγμή για ΑΕΛ.

30' πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, κάνει την σέντρα στην περιοχή ο Σόουζα, βγαίνει ο Κεραυνός για να διώξει με γροθιές αλλά ανατρέπει τον Okriashvilli, πέναλτι που δεν σφυρίζεται από τον διαιτητή. Μένει στο έδαφος ο ΟΚΡΙ, σφαδάζοντας από τον πόνο. Η μπάλα φτάνει στον Σόουζα κοντά στον χώρο του κέντρο, σεντράρει στο αριστερό άκρο όπου είναι ο Νατέλ, γίνεται κάτοχος της μπάλας ο Βραζιλιάνος και μπαίνει μέσα στη περιοχή του Κεραυνού ο Νατέλ, νέα ανατροπή από αμυντικό της ΑΕΚ και τώρα έχουμε το πέναλτι.

Διαβούλευση του διαιτητή με το ΒΑΡ για την εγκυρότητα του πέναλτι ΕΛΕΟΣ!! ποιον με τους άχρηστους.

Μετά από 7 ολόκληρα λεπτά διαβούλευσης κατακυρώνεται το πέναλτι.

34' κόκκινη κάρτα και αποβολή του Κέρκεζ, που μεταφέρεται (μετά από διαβούλευση) στον βοηθό του, Κάργκας!!!

37' εκτελεί ο Κβιλιτάϊα και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Κεραυνού για το 1-0.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΛ

39' Κίτρινη στον Κβιλιτάϊα

43' Σέντρα του Εντονγκαλά, αποκρούει με γροθιές ο Κεραυνός.

45' επτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

45' αναγκαστική αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο τραυματίας DIEUMERCI NDONGALA.

45+1' κόρνερ η ΑΕΛ. Εκτελείται και αποκρούει ο Σκουφέτ... του πέφτει όμως η μπάλα και παραλίγο το μοιραίο. Ευτυχώς μαζεύει ξανά.

ΤΙ ΕΝ ΤΟΥΤΟΣ ΡΕΕΕ. ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ

45+2' Λόμπα του Νατέλ για τον Κβιλιτάϊα, δοκιμάζει για το ανάποδο ψαλιδάκι ο ΚΒΙΛΙ, επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο διαιτητής.

45+2' κίτρινη στον Οκριασβίλη.

45+3' σέντρα του Ντογκαλά, κεφαλιά εν κινήσει του Σόουζα, εκτός εστίας η μπάλα.

45+5' επίθεση για την ΑΕΛ, αποκρoύει ο Βινίσιους και χάνει στη συνέχεια την μπάλα, ενώ πέφτοντας σε νέο σουτ της ΑΕΛ, "αγγίζει" την μπάλα με το χέρι. Φωνάζουν για πέναλτι οι της ΑΕΛ. Τίποτα λέει ο Βασιλάκης κι αυτό είναι το σωστό.

45+5' κίτρινη στον Μπρούνο Σάντος.

45+7' τέλος ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

45' άρχισε το β ημίχρονο.

46' επίθεση με τον Νατέλ που μπαίνει μέσα στην αντίπαλη περιοχή από τα πλάγια δοκιμάζει το πλασέ, πολλές κόντρες και κόρνερ. Όφσαϊντ λέει ο Βασιλάκης.

47' κάθετη του Λουντέμο που βγάζει μόνο τον Νατέλ, πάει απέναντι στον Κεραυνό ο Λέο, κάνει το πλασέ και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ.

Όφσαϊντ λέει ο βοηθός και το δίνει κι ο Βασιλάκης. Άκυρο το γκολ του Νατέλ.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΛ.

53' κίτρινη κάρτα στον Σόουζα

55' Χέρι του Μπρούνο Σάντος. 2η κίτρινη κάρτα και κόκκινη. BRUNO ARAUJO SANTOS  (Δευτ. Κίτρινη)

Συνεχίζει με 10 η ΑΕΛ.

56' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο Οκριασβίλη μέσα στα κερά, πέφτει με κεφαλιά ψαράκι ο Ανδρέας Καρώ και σερβίρει τον Λούκας Σόουζα που με κοντινή προβολή πετυχαίνει το 2-0.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΑΠΟΕΛ 2-0 ΑΕΛ.

Ο Ε Ο Ε Ο Ε

64' Μεγάλη φάση με Νατέλ, μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, έτοιμος να σκοράρει, δεν κάνει το σουτ και προτιμά να το σιγουράρει δίνοντας δίπλα για τον Κβίλι.... όμως παρενέβη αντίπαλος αμυντικός που δεν είδε ο ΛΕΟ και χάθηκε το σίγουρο γκολ.

64' νέα επίθεση ο ΑΠΟΕΛ, κάνει το τελικό σουτ ο Νατέλ, κόντρα και κόρνερ.

65' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

65' μακρινό σουτ ο Σαμπάλα, αποκρούει ο Κεραυνός.

65 νέο σουτ ο ΑΠΟΕΛ με τον Σαμπάλα και πάλει, μόλις άουτ η μπάλα.

66' μακρινό σουτ απελπισίας από την ΑΕΛ που παρολίγον να στοιχήσει, αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ ο Σκούφος.

66' κόρνερ η ΑΕΛ

68' αλλαγή η ΑΕΛ, μέσα ANDRIJA MAJDEVAC, έξω ο ROBERT MAZAN

72' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Κάθετη μπαλιά του ΣΟΟΥΖΑ στον Κβίλι, που απέναντι στον Κεραυνό ο Γκεόργκι στέλνει την μπάλα με πλασέ στα δίκτυα της ΑΕΛ για το 3-0.

ΑΠΟΕΛ 3-0 ΑΕΛ.

81' τριπλή αλλαγή για ΑΕΛ

81' μέσα ο TIJN DAVERVELD / έξω ο STEFAN SCEPOVIC

81' μέσα ο ANDRES ELISEO CHAVEZ / έξω ο SLOBODAN MEDOJEVIC

81' μέσα ο FRANCO EDUARDO MAZUREK / έξω ο LORENZO RIERA ORTEGA

81' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ:

81' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο TORNIKE OKRIASHVILI

81' μέσα ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΟΥΗΛΕΡ / έξω ο FACUNDO GABRIEL ZABALA DIAZ

Το περιβραχιόνιο του Αρχηγού πάει στον Εφραίμ.

85' κάθετη του Εφραίμ για τον Θεοδώρου, αποκρούει ο Κεραυνός.

85' διπλή αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

85' μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο LUCAS VIEIRA DE SOUZA

85' μέσα ο KANDET DIAWARA / έξω ο LEONARDO NATEL VIEIRA

86' μακρινό - δυνατό σουτ του Ντιαβαρά, εκτός εστίας.

87' αλλαγή ΑΕΛ: μέσα ο ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΑΠΑΦΩΤΗΣ / έξω ο DAVOR ZDRAVKOVSKI

89' μπαλιά για τον Εφραίμ, μέσα στην περιοχή ο Αρχηγός, κάνει την ντρίπλα και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Κεραυνού για το 4-0.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ που όμως ακυρώνεται ως όφσαϊντ.... δυστυχώς ακυρώθηκε ένα έγκυρο γκολ. Κρίμα και οι πανηγυρισμοί.

90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+3 μετά από διαβούλευση τριών και πλέω λεπτών μας ακύρωσαν ένα εγκυρότατο τέρμα.

90+5' κάθετη μπαλιά του Εφραίμ στον Θεοδώρου, μπαίνει στα αντίπαλα καρέ ο Δημήτρης, έτοιμος να σκοράρει, μπερδεύεται κι η ευκαιρία κάνει φτερά.