LIVE: Ολυμπιακός 1-1 ΑΠΟΕΛ, 13η αγ. «Ισόπαλο το Λευκωσιάτικο ντέρμπι»

POST GAME:

«Για τρίτο συνεχόμενο παιγνίδι ο ΑΠΟΕΛ αναδείχτηκε ισόπαλος, αυτή τη φορά με τον Ολυμπιακό με 1-1, στο στάδιο ΓΣΠ δείχνοντας καλύτερος επιθετικά και με προβλήματα στην άμυνα.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το Λευκωσιάτικο ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ με τους "γαλαζοκίτρινους" να δείχνουν βελτιωμένο πρόσωπο στην επίθεση αλλά να μην κερδίζουν σε ένα ακόμη ματς και να προβληματίζουν με την εικόνα τους στην άμυνα και δη την αντίδραση τους στις στημένες φάσεις και στις αντεπιθέσεις στις οποίες είχαν και τα περισσότερα προβλήματα».

LIVE feed:

ΑΓΩΝΑΣ: Ολυμπιακός Λευκωσίας - ΑΠΟΕΛ, Στάδιο Γ.Σ.Π., 13η αγωνιστική, 19:00 - 12.12.2021, Κυριακή, Στάδιο ΓΣΠ, παγκύπριο πρωτάθλημα cyta.

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: cytavision 301 HD (primetel, cablenet).

Natel

Αλλαγή της τελευταίας στιγμής. Ο Σατσιάς πήρε τη θέση του Λουντέμο που τραυματίστηκε στην προθέρμανση.

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ.

Στην σέντρα είναι ο ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ.

Ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους σφυρίζει την έναρξη της αποψινής συνάντησης.

01' πρώτο σουτ στην αναμέτρηση με τον Λούκας Σόουζα να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού.

05' Κόρνερ ο Ολυμπιακός, που απειλή νωρίς.

11' σουτ ο Ντογκαλά.

12' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

14' κίτρινη στον  Ντογκαλά.

15' κίτρινη στην Τσεμπάκα (άδικη).

Και οι δυο για διαμαρτυρίες. Προκλητικός ο Νεοκλέους που προκαλεί τους ποδοσφαιριστές μας.

18' Ο Οκριασβίλη βγάζει τον Ντε Βινσέντι μέσα στα αντίπαλα καρέ τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ετοιμάζεται για το πλασέ ο ΝΤΕΒΙ, πέφτει στα πόδια του Αργεντίνου αντίπαλος αμυντικός (νούμερο 3) και διάχνει την μπάλα αλλά την απομακρύνει με το χέρι.

Πέναλτι καταλογίζει ο Νεοκλέους. Το ΒΑΡ όμως τον καλεί να δει ξανά την φάση, με αποτέλεσμα να ακυρώσει το πέναλτι. ΟΛΑ σε βάρος μας γίνονται.

26' αλλάζουν την μπάλα οι Σόουζα, Ντε Βινσέντι και Νατέλ με τον τελευταίο να κάνει το δυνατό σουτ έξω από τα καρέ. Η μπάλα κτυπά στο κάθετο δοκάρι και επιστρέφει ως δια μαγείας πίσω στον τερματοφύλακα ΜΟΛ και την απομακρύνει ο αμυντικός.

36' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

41' μακρινό άστοχο σουτ του Ολυμπιακού, πάνω από τα δοκάρια της εστίας μας.

45' δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+1' Σέντρα του Ντογκάλα από τα δεξιά, κοντά στη μικρή περιοχή ο Σάβιτς που δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

45+2' μακρινό σουτ ο Ντε Βινσέντι, πέφτει δύσκολα και αποκρούει σε κόρνερ ο ΜΟΛ.

45+3' σέντρα του Καρώ, ανάποδο ψαλιδάκι του Τσεμπάκα πέφτει και αποκρούει ο ΜΟΛ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0 ΑΠΟΕΛ, 13Η ΑΓ.

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Στην σέντρα ο Ολυμπιακός.

48' Κατά μέτωπο επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ να φτάνει στο ύψος της μεγάλης περιοχής, κάνει το δυνατό σου στη κλειστή γωνία του ΜΟΛ, πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

49' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

55' νέα επίθεση με ΝΑΤΕΛ, περνά την μπάλα με μοιρογνωμόνιο ανάμεσα από τους αμυντικούς βγάζοντας μόνο τονβ Σόουζα απέναντι στον ΜΟΛ, σουτ πλασέ με τη μία ο Λούκας... ΩΩΩΩ τι μεγάλη ατυχία... πάνω στον τερματοφύλακα και πάει κόρνερ.

56' σουτ ο Ολυμπιακός πάνω από την εστία μας.

60' μόνος ο Σάλι του Ολυμπιακού απέναντι στον Σκουφέτ, κάνει το πλασέ, αποκρούει σε κόρνερ ο Ιταλός.

60' κόρνερ ο Ολυμπιακός.

64΄' κίτρινη κάρτα στον ALOIS MAXENCE CONFAIS

66' δυνατό σουτ του Νατέλ, μόλις άουτ, δίπλα στο κάθετο δοκάρι.

Πέναλτι ζητούν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, καθώς η μπάλα βρήκε σε χέρι παίκτη του Ολυμπιακού πριν πάει άουτ. Τίποτα λέει το ΒΑΡ.

67' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

Διπλή αλλαγή για Ολυμπιακό

71' μέσα ο ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ ΜΑΝΤΖΗΣ / έξω ο NICAISE CONSTANT SALLI ' EDGAR

71' μέσα ο ΜΑΡΙΟΣ ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ / έξω ο FABRICE KAH NKWOH

Τριπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. Πολύ αργοπορημένος κύριε Σωφρόνη.

72' μέσα ο MURTAZ DAUSHVILI / έξω ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ

72' μέσα ο RICHARD DANILO MACIEL SOUSA CAMPOS / έξω ο TOMAS SEBASTIAN DE VINCENTI

72' μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

73' σουτ ο Νατέλ αποκρούει ενστικτωδώς ο ΜΟΛ, επιστρέφει η μπάλα στον Νατελ, κάνει δεύτερο σουτ, κόντρες και κόντρες. Η μπάλα καλήγει στον Τσεμπάκ που δοκιμάζει, παρακινδυνευμένα, το ανάποδο μέσα από την περιοχή. Αποτέλεσαμ να βρει αντίπαλο στο πρόσωπο.

78' κίτρινη στον TORNIKE OKRIASHVILI

80' ISSAM CHEBAKE  (Δευτ. Κίτρινη) - Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τσεμπάκ και κόκκινη.

Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει με 10 παίκτες.

81' σέντρα από δεξιά, πέφτει για την κεφαλιά ο Μάγκλιτσα, διώχνει με το χέρι παίκτης του Ολυμπιακού. Κόρνερ η μπάλα.

Πέναλτι ζητούν οι του ΑΠΟΕΛ, τίποτα λέει το πουλέν του Γκούμα.

83' Μόνος ο Μάντζης απέναντι στον ΜΟΛ, κάνει το πλασέ, διώχνει με τα πόδια ο Ιταλός.

83' κίτρινη στον ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

84' νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, νέα απόκρουση του Σκουφέτ.

87' μέσα ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΕΥΤΥΧΙΔΗΣ / έξω ο PETER WILSON

87' μέσα ο NANISSIO JUSTINO MENDES SOARES / έξω ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Αλλαγή στην αλλαγή για ΑΠΟΕΛ

87' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο RICHARD DANILO MACIEL SOUSA CAMPOS

89' γκολ για τον Ολυμπιακό... νέα αδυναμία του Σκουφέτ να αποκρούση. Δεν έχουμε τερματοφύλακα, τέλος.

Σκόρερ ο ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ ΜΑΝΤΖΗΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 ΑΠΟΕΛ, 13η.

90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+1' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο πρώτος σκόρερ, Ανδρέας Καρώ, με κοντινή προβολή. Ήταν η σέντρα του Σαμπάλα από αριστερά, η κοντινή πάσα του Σόουζα στον Καρώ, η προβολή του Ανδρέα και η μπάλα στα δίκτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 ΑΠΟΕΛ, 13η.

90+2' τελευταία αλλαγή για Ολυμπιακό.

92' μέσα ο GUSTAVO NASCIMENTO DA COSTA / έξω ο KINGSLEY KOFI SARFO

90+6' τελευταίο σουτ στον αγώνα από τον Οκριασβίλη.