LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-1 Απόλλων, 14η αγ. «ΓΚΙΝΙΑ τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για το ΑΠΟΕΛ»

POST GAME:

ΑΠΟΕΛ 1-1 Απόλλων Λεμεσού, Στάδιο ΓΣΠ, 14η  αγωνιστική Πρωταθλήματος CYTA.

«Ισόπαλο (1-1) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος cyta, μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Απόλλωνα Λεμεσού στο στάδιο ΓΣΠ.

Η αναμέτρηση, πάντως, στιγματίστηκε από την έντονη αντιπαράθεση που δημιουργήθηκε από τους εκπροσώπους τύπου των δύο ομάδων, μετά το τέλος του αγώνα. Αφορμή στάθηκαν οι αδικαιολόγητες διαμαρτυρίες του Κλαμούριου (Φανούριου Κωνσταντίνου) για την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) στον Ανδρέα Παναγιώτου, επισημαίνοντας ότι ο διαιτητής "έπαιξε" σήμερα για το ΑΠΟΕΛ. Απείλησε μάλιστα ότι ο Απόλλων θα κάνει τα πάντα να του πάρει τη σφυρίχτρα. Τοποθέτηση που δεν έμεινε αναπάντητη από τον έξαλλο από τις τοποθετήσεις του κλαμούριου, Νεκτάριο Πετεβίνο, εκπροσώπου τύπου του ΑΠΟΕΛ.

Αν όμως δούμε ότι ακολουθεί το Λεμεσιανό ντέρμπι (Απόλλων-ΑΕΛ)... τότε είναι απλά τα πράγματα, φωνάζει τώρα ο Απόλλων για να κερδίσει την εύνοια της διαιτησίας στον αγώνα με την ΑΕΛ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο 42' με σουτ του Νταμπό, στην μοναδική ευκαιρία που βρήκε και ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον κορυφαίο σκόρερ του, Ανδρέα Καρώ στο 74'».

LIVE feed from Twitter team:

Σάββατο, 18.12.2021 / 19:00, ΑΠΟΕΛ - Απόλλων Λεμεσού, Στάδιο ΓΣΠ, 14η  αγωνιστική Πρωταθλήματος CYTA.

ΑΠΟΛΛΩΝ - Τσόρνιγκερ:

DABO, ILIEV, ARNAUD DJOUM, ROGER ROBERGE, ΚΑΤΕΛΑΡΗΣ, KHAMMAS, JOVANOVIC, ALEESAMI, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, COLL, JRADI

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

00' Ο διεθνής διαιτητής της σημερινής συνάντησης, Μάριος Χριστοφόρου, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

05' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

14' φάουλ κερδίζει ο Απόλλων.

15' Ελεύθερο για τον Απόλλωνα έξω από τα καρέ του ΑΠΟΕΛ και πλάγια.

Εκτελείται και αποκρούει με γροθιές σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

15' κόρνερ ο Απόλλων

16' γυριστό σουτ από το Απόλλωνα, στην αγκαλιά του Σκουφέτ τη μπάλα.

Έχει κερδίσει μέτρα ο Απόλλων στα τελευταία λεπτά.

24' Συνεργασία Ντε Βινσέντι με Νατέλ, τελικό αποδέκτης της μπάλας ο Ντανίλο, κάνει το μακρινό συρτό σουτ, εκτός εστίας η μπάλα.

28' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ από πλάγια. Εκτελεί ο Οκριασβίλη βαθιά μέσα στη περιοχή η μπάλα, δοκιμάζει το σουτ ο Κβιλιτάϊα, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλα πόδια κι ην ευκαιρία χάνεται.

29' νέο φάουλ για το ΑΠΟΕΛ από την αντίθετη πλευρά. Εκτελεί ο Σαμπάλα αποκρούει με γροθιές ο Γιοβάνοβιτς.

34' αλλαγή ΑΠΟΛΛΩΝΑ

μέσα ο DANILO SPOLJARIC / έξω ο GILLES ARNAUD SUTCHUIN DJOUM

36' κόρνερ ο Απόλλων. Εκτελείται, γίνεται η κεφαλιά, αποκρούει εύκολα ο Σκουφέτ.

40' κίτρινη κάρτα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

42' Η σέντρα του Απόλλωνα βρίσκει τον Ταμπό μέσα στη περιοχή, κερδίζει την προσποίηση πάνω στον Θεοδώρου (έχει πολλά να μάθει ο μικρός) κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Σκουφέτ και γκολ.

Πολύ όμορφο τέρμα του BAGALIY DABO

ΑΠΟΕΛ 0-1 ΑΠΟΛΛΩΝ,

Ρεεεε τι εν τούτος??? Ένα σουτ του κάνουν και πάει γκολ. Έλεος με τον βλάκα τον άσχετο τον Ιταλό. Λουθήτε τον τον άχρηστο.

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

45+1' σέντρα του Νατέλ, μόνος ο Κβιλιτάϊα κάνει την κεφαλιά, η μπάλα πάει έξω. Περισσότερο ήταν αμυντική κεφαλιά παρά για σκοράρισμα.

Έλεος στη μία και μοναδική ευκαιρία που ήταν μόνος. Πότε θα σκοράρει τούτος???+

45+2' δυνατό μακρινό σουτ του ΚΟΛ στο γάμμα της εστίας του Σκουφέτ. Απογειώνεται ο Ιταλός και αποκρούει σε κόρνερ. Να και μια καλή απόκρουση του Ιταλού.

45+2' κόρνερ ο Απόλλωνας.

45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΑΠΟΕΛ 0-1 ΑΠΟΛΛΩΝ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

Διπλή αλλαγή ετοιμάζει ο ΑΠΟΕΛ.

46' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

μέσα ο DIEUMERCI NDONGALA / έξω ο TORNIKE OKRIASHVILI

μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο GIORGI KVILITAIA

49' μεγάλη ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του ΝΤΕΒΙ, μόνος ο Σόουζα μέσα στην περιοχή, κάνει το βήμα παραπάνω και δεν μπορεί να ξεφύγει των αμυντικών, παίρνει την μπάλα ο Νατέλ, κάνει και το σουτ, κόντρα και καραμπόλα σε πόδι αμυντικού, κόντρα και στο πόδι του ΝΤΕΒΙ με κατεύθυνση τα δίκτυα, μεγάλη απόκρουση ο Γιοβάνοβιτς.

52' κίτρινη κάρτα ο DIEUMERCI NDONGALA

54' κίτρινη κάρτα ο LEONARDO NATEL VIEIRA που τις κάνει τρεις και χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιγνίδια.

56' κίτρινη ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ

59' φάουλ κερδίζει ο Απόλλωνας στα πλάγια. Εκτελείται κατευθείαν στην εστία μας, νέα απογείωση και νέα μεγάλη απόκρουση του Ιταλού Σκουφέτ, σε κόρνερ.

60' κόρνερ ο Απόλλωνας.

63' ωραίος συνδυασμός Ντανίλο, Μάγκλιτσα και τελικός αποδέκτη τον Ντε Βισνέντι, μόνος ο Αργεντινός απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, κάνει το συρτό πλασέ, νικάει τον Σέρβο αλλά η μπάλα φεύγει άουτ, μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Άλλη μια τεράστια ευκαιρία που χάθηκε.

63' κίτρινη κάρτα ο BASSEL ZAKARIA JRADI

65' Οι Νατέλ, Ντογκαλά και Θεοδώτου συνεργάζονται άψογα, γίνεται η σέντρα από τον Δημήτρη, ανεβαίνει για την καρφωτή κεφαλιά ο Μάγκλιτσα, αποκρούει ο Γιοβάνοβιτς.

66' σέντρα του Κατελάρη για τον Νταμπό που πάει να βγει μόνος τετ α τετ με τον Ιταλό που βγαίνει στα 30+ μέτρα μακριά από την εστία του και διώχνει σε πλάγιο.

68' κίτρινη κάρτα ο DANILO SPOLJARIC

69' φεύγει πάλι μόνος ο Νταμπό, τον μαρκάρει τελευταία στιγμή εντός περιοχής ο Νατέλ και σώζεται η εστία μας.

69' αλλαγή ΑΠΟΛΛΩΝ

μέσα ο RANGELO MARIA JANGA / έξω ο ILIAN ILIANOV ILIEV.

71' κίτρινη κάρτα ο RICHARD DANILO MACIEL SOUSA CAMPOS του ΑΠΟΕΛ

73' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ εκτός περιοχής,

Εκτελεί με δύναμη το σιρτό χαμηλό βολέ ο Νατέλ, γονατιστός με τα χέρια αποκρούει σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς. Τυχερός ο Σέρβος, η μπάλα μπορούσε να καρφωνόταν στο γάμμα των διχτύων αλλά που τέτοια τύχη φέτος. Η τύχη μας λείπει γενικά.

73 αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ

μέσα ο MURTAZ DAUSHVILI / έξω ο RICHARD DANILO MACIEL SOUSA CAMPOS

74' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

Εκτελεί ο Σαμπάλα, διώχνει με γροθιές ο Γιοβάνιοβιτς... μέχρι τον Μάγκλιτσα, κάνει με τη μία το σουτ ο Αντόν, παρέμβαση του ΚΑΡΩ με κεφαλιά και στέλλει την μπάλα στα δίκτυα του Σέρβου,

74' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΠΟΛΛΩΝ.

78' Σέντρα του Ντέβι, μόνος αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή ο Ντονγκαλά, δοκιμάζει το γυριστό σουτ... η μπάλα πάει στους προβολείς και εκτός εστίας.

Απίστευτο το πως χάθηκε αυτή η ευκαιρία. Απλό στοπάρισμα και πλασέ ήθελε... αλλά που νουν ο έγχρωμος!!!

82' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΛΛΩΝ

μέσα ο WELLINGTON FERREIRA NASCIMENTO / έξω ο BASSEL ZAKARIA JRADI

μέσα ο REVAZI INJGIA / έξω ο HAITAM ALEESAMI

83' σέντρα του Απόλλωνα για τον Νταμπό, βγαίνει η άμυνα και  παραχωρεί κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

84' κόρνερ ο Απόλλωνας.

85' Αντεπίθεση με τον Νατέλ... αλλά πάει και "πέφτει" πάνω στους αντιπάλους αμυντικούς. Ανατρέπεται και κερδίζει φάουλ.

86' δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ανδρέα ΠΑναγιώτου και κόκκινη. Το φάουλ και η ανατροπή ήταν καθαρή.

Συνεχίζει με 10 ο Απόλλωνας.

86' εκτελείται το φάουλ μέσα στην περιοχή, πιάνει τη γυριστή κεφαλιά ο ΚΑΡΩ, νέα μεγάλη άτυχη στιγμή, η μπάλα μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

87' κάθετη του ΝΤΕΒΙ για ΝΑΤΕΛ, κάνει το σουτ ο ΛΕΟ, αποκρούει ο Γιοβάνοβιτς.

89' νέα σέντρα ο Νατέλ, μόνος στο δεύτερο δοκάρι ο Σόουζα, πέφτει για την κεφαλιά ψαράκι και για το γκολ.... αλλά πιάνει "αέρα" και η ευκαιρία γίνεται καπνός.

90' σέντρα ο Ντονγκαλά, πισινό τακουνάκι ο ΝΤΕΒΙ, γυριστό σουτ ο Μάγκλιτσα, νέες κόντρες και νέο σουτ από τον ΣΑΜΠΑΛΑ, ψηλά η μπάλα και άουτ.

90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90+3' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, κεφαλιά ο ΣΟΟΥΖΑ, πάνω από τα δοκάρια.