LIVE: ΕΘΝΙΚΟΣ 0-3 ΑΠΟΕΛ, 17η αγ. «Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη με τριάρα»

POST GAME:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 0-3 ΑΠΟΕΛ, 17η αγωνιστική, 15/01/2022 - 19:00, Δασάκι Άχνας.

«Ο ΑΠΟΕΛ έκανε σήμερα (χθες) ίσως την πιο ολοκληρωμένη έως τώρα εμφάνιση του στη φετινή αγωνιστική περίοδο και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη επί του Εθνικού Άχνας με 0-3, στο Δασάκι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν έτσι «ποδαρικό» με το… δεξί στο 2022, έστω και ετεροχρονισμένα, μιας και ο προηγούμενος αγώνας τους, στο Μακάρειο με την ΠΑΕΕΚ, που θα ήταν ο πρώτος στο νέο έτος, είχε αναβληθεί λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού. Για τον ίδιο λόγο αναβλήθηκε και ο αγώνας με την Ανόρθωση που ακολουθούσε.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε την πρωτοβουλία από το ξεκίνημα και πίεσε τους Αχνιώτες, τους οποίους ανάγκασε σε διαρκή άμυνα. Με πολύ δραστήριο τον Κβιλιτάϊα, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ, δημιούργησε το δεύτερο και έχασε άλλο ένα, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν διαρκώς πέριξ της αντίπαλης περιοχής. Το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Νατέλ και το τρίτο ο νεαρός Γιάννης Σατσιάς».

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

00' Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Είναι η πρώτη διαιτησία του Νικολάου, σε αγώνες του ΑΠΟΕΛ, τη φετινή περίοδο.

Στην σέντρα η γηπεδούχος ομάδα του Εθνικού.

07' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ. το εκτελεί ο Σαμπάλα, γίνεται το πρώτο επικίνδυνο σουτ από τον Νατέλ, μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

10' δυνατό σουτ του Ντονγκαλά από το ύψος της περιοχής, διώχνει δύσκολα με γροθιές ο Μπαγκατίνοφ.

11' Νέο σουτ με πλασέ από τον ΝΑΤΕΛ, η μπάλα έξω.

12' κίτρινη στον Daushvili.

19' Γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ

20' Ο Ντονγκαλά έδωσε κάθετη μπαλιά στον Κβιλιτάϊα και τον έβγαλε μόνο του, τετ-α-τετ, απέναντι στον Μπογκατίνοφ, κάνει το πλασέ και στέλνει την μπάλα στο δίκτυα για το 0-1.

ΕΘΝΙΚΟΣ 0-1 ΑΠΟΕΛ.

21' έπρεπε να περιμένουμε την απάντηση του ΒΑΡ για την εγκυρότητα του τέρματος το οποίο και σωστά κατακυρώνεται υπέρ της ομάδας μας.

30' αναγκαστική αλλαγή για τον ΕΘΝΙΚΟ, μέσα ο ZDENEK FOLPRECHT, έξω ο ΜΑΡΙΟΣ ΠΕΡΑΤΙΚΟΣ

31' Σόουζα και Κβιλιτάϊα συνεργάζονται στο ένα-δύο με τον Λούκας να δοκιμάζει το πλασέ... μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

32' Γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ.

33' Έξυπνη πάσα ασίστ του Κβιλιτάϊα στον Νατέλ. Ο Λέο δοκιμάζει για τρίτη φορά στο παιγνίδι να σκοράρει από το ίδιο σημείο, μέσα από την περιοχή και πλάγια. Η τρίτη είναι και η φαρμακερή αφού καταφέρνει να πετύχει αυτό που θέλει και να σκοράρει το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ.

ΕΘΝΙΚΟΣ 0-2 ΑΠΟΕΛ.

35' κίτρινη στον Lucas Souza.

41' παίρνει την μπάλα ο Ντονγκαλά από το κέντρο του γηπέδου, κατεβαίνει από τη δεξιά μεριά, μπαίνει στην περιοχή, φτάνει απέναντι στον Μπογκαντίνοφ, δοκιμάζει να τον εκτελέσει από την κλειστεί γωνία, αποκορύει σε κόρνερ ο αντίπαλος κήπερ.

42' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

42' πρώτη απειλεί από τον Εθνικό, ο Ντούριτς μόνος απέναντι στον Σκούφετ, προλαμβάνει σαν από μηχανής θεός ο Θεοδώρου και βγάζει μεγάλη άμυνα.

45' δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+2' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

47' κίτρινη κάρτα στον Kvilitaia

48' αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ, έξω ο MURTAZ DAUSHVILI

48' αλλαγή ο Εθνικός. Μέσα ο ΜΑΡΙΟΣ ΗΛΙΑ, έξω ο GOBA ELYSEE ZAKPA.

54' αλλαγή ο Εθνικός, μέσα ο δικός μας ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΑΔΩΝΗ, έξω ο TIM HALL.

58' ευκαιρία για τον Εθνικό, η γυριστεί κεφαλιά του Ηλία πάει έξω, μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας μας.

63' αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο TORNIKE OKRIASHVILI, έξω ο LEONARDO NATEL VIEIRA.

63' κίτρινη στον Folprecht.

65' κεφαλιά από τον Εθνικό, αποκρούει με υπερένταση ο ΣΚΟΥΦΕΤ σε κόρνερ.

66' κόρνερ ο Εθνικός.

67' διπλή αλλαγή ο Εθνικός, μέσα ο KAMIL WOJTKOWSKI, έξω ο ARTURS KARASAUSKS.

67' μέσα ο CHARLES BERTRAND ELOUNDOU ETOUNDI, έξω ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ.

73' κίτρινη στον Tarasovs

75' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ.

76' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

77' ήταν η εκτέλεση κόρνερ από τον Οκριασβίλη, ο Μπογκατίνοφ έδιωξε με γροθιές μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής όπου καραδοκούσε ο Γιάννης Σατσιάς, κάνει το μονοκόμματο ευθύβολο σουτ ο νεαρός και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Μποκατίνοφ, από τα 25 μέτρα.

Δεύτερο συνεχόμενο γκολ για τον νεαρό Σατσιά, παρόμοιο με αυτό που πέτυχε κόντρα στην Ομόνοια.

Διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

77' μέσα ο MARIUS LUNDEMO, έξω ο TOMAS SEBASTIAN DE VINCENTI

77' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ, έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

Το περιβραχιόνιο του Αρχηγού, πάει από τον ΝΤΕΒΙ στον ΕΦΡΑΙΜ.

78' παίρνει μπάλα ο Εφραίμ, μπαίνει στην περιοχή κι αφού τους χορεύει όλους, κάνει το σουτ πλασέ... η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι καθώς φεύγει μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

81' τελευταία αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, μέσα ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΟΥΗΛΕΡ, έξω ο FACUNDO GABRIEL ZABALA DIAZ.

79' σέντρα ο Εφραίμ, ο Σόουζα την κεφαλιά, μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Άλλη μια χαμένη ευκαιρία.

82' σουτ ο Μάριος Ηλία, πέφτει και αποκρούει ο Σκουφέτ.

86' σέντρα του Μάριου Ηλία από τα αριστερά, μεγάλη γκέλα / γκάφα του ασταθή ΣΑΒΙΤΣ που δεν βρίσκει την μπάλα να την διώξει και καταλήγει σε παίκτη του Εθνικού, μόνος ανενόχλητος κάνει το μονοκόμματο σουτ - πλασέ, πέφτει και αποκρούει σωτήρια ο Σκούφετ.

87' Ο Σατσιάς δίνει στον Σόουζα κι αυτός στον ΚΒΙΛΙ που βγάζει τη συρτή σέντρα για τον ΟΚΡΙ, μόνος ο Γεωργιανός, κάνει το πλασέ κάπως άτσαλο με το αριστερό, με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει εκτός εστίας αντί στα δίκτυα. Χάθηκε άλλο ένα σίγουρο γκολ.

89' Ο Κβιλιτάϊα κάνει ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, την αγγίζει με τα ακροδάκτυλα Ο Μποκατίνοφ και την βγάζει κόρνερ.

90' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+1' σουτ ο Μάριος Ηλία, πέφτει και αποκρούει ο Σκουφέτ.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης από τον Νικολάου.