LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-0 ΔΟΞΑ, 19η αγ. «Χαλάλι» το θέαμα, κέρδος οι τρεις βαθμοί.

POST GAME:

«Μέτρια έως κακή η εμφάνιση της ομάδας μας παρά τη νίκη που ήταν και το ζητούμενο.

- Σε ρόντεο εξελίχθηκε το παιγνίδι, όπου θα μπορούσαν να νικήσουν και οι δύο ομάδες, αλλά στο τέλος τα χαμόγελα ήταν «Γαλαζοκίτρινα».

- Με γκολ των ΝΑΤΕΛ (54') και ΜΑΓΚΛΙΤΣΑ (90+3'), ο ΑΠΟΕΛ νίκησε και την Δόξα 2-0, πρώτη νίκη με σκορ 2-0 και παραμένει αήττητος για 12 συνεχόμενα παιγνίδια πρωταθλήματος, 13 με τον αγώνα κυπέλλου, και βρέθηκε στο -11 στη βαθμολογία από την κορυφή, έχοντας και ένα ματς λιγότερο από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα (που αναμένεται να πάρει 3 βαθμούς από τη δικαστική).

- Το παράδοξο... παρά τη νίκη, παραμένει κολλημένος στην 7η θέση και εκτός εξάδας, με 2 εξ αναβολής αγώνες στο χέρι».

LIVE feed:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – Δόξα Κατωκοπιάς, Κυριακή, 16:00 - 30 Ιανουαρίου 2022, Στάδιο  Γ.Σ.Π. 19η αγωνιστική Πρωταθλήματος Cyta.

BUOMESCA TUE   NA BANGNA

00' Ο διαιτητής, Λουκάς Σωτηρίου, σφυρίζει την έναρξη του σημερινού αγώνα.

[Χωρίς επιθετικό η ομάδα σήμερα].

02' Πρώτη επίθεση ΑΠΟΕΛ, πρώτη σέντρα του Ζοάο Πέδρο από δεξιά, η μπάλα σκάει δίπλα από το 2ο κάθετο δοκάρι και πάει μόλις άουτ.

04' Κάθετη μπαλιά του Ντονγκαλά, που βγάζει σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, τον Ντε Βινσέντι. Ο ΝΤΕΒΙ προτιμά να προσποιηθεί ανατροπή για πέναλτι αντί να δοκιμάσει το πλασέ και ορθώς τιμωρείται με κίτρινη για θέατρο από τον διαιτητή και επιθετικό φάουλ.

4' κίτρινη κάρτα ο TOMAS DE VINCENTI / ΑΠΟΕΛ

12' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

13' εκτελείται από τον Οκριασβίλη, κεφαλιά του ΚΑΡΩ στο δεύτερο δοκάρι, πάνω στον Σοσκόφσκι.

15' μπαίνει στην περιοχή ο ΝΑΤΕΛ, δίνει πάσα στον Ντογκαλά πάνω στη γραμμή της μικρής επανορθωτικής, νέα προσποίηση και πέσιμο εντός περιοχής για να διεκδικήσει πέναλτι, αντί να δοκιμάσει το πλασέ. Καμία παράβαση, έπρεπε να είχε τιμωρηθεί από τον διαιτητή.

16΄ ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Ντογκαλά για τον Πέδρο στο δεξιό άκρο, περνά τον αμυντικό ο Ζοάο, γεμίζει το πόδι και κάνει το δυνατό βολέ με το αριστερό από το γάμμα της μεγάλης περιοχής,  αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

17' κίτρινη ο MARKO ADAMOVIC / ΔΟΞΑ

17' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

17΄ εκτελεί το κόρνερ ο ΠΕΔΡΟ, νέα κεφαλιά ο Καρώ, έξω η μπάλα.

18' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ σε καλό σημείο, εκτελεί ο Οκριασβίλη κατευθείαν στην αγκαλιά του Σισκόφσκι.

18' κίτρινη ο BERNARDO OLIVEIRA DIAS / ΔΟΞΑ

19' βαθιά μπαλιά του Ζαμπάλα, κερδίζει ο Ντέβι και βγάζει σε καλή θέση τον Οκριασβίλη, κάνει τη συστημένη σέντρα από δεξιά, παρεμβαίνει πόδι αμυντικού και μαζεύει εύκολα ο Σισκόφσκι. Μπορούσε να είχε και κατάληξη τα δίκτυα ως αυτογκόλ.

23' κίτρινη ο MURTAZ DAUSHVILI / ΑΠΟΕΛ

25΄σουτ του Σαντίκ από δική μας πάσα, μαζεύει εύκολα ο Σκουφέτ.

28' σουτ ο Ασαμόα, μόλις άουτ η μπάλα.

32' κίτρινη ο VUJADIN SAVIC / ΑΠΟΕΛ

34' σουτ του Νταουσβίλη, ψηλά άουτ.

35' φάουλ πάνω στον Νταουσβίλη από τον Ασαμόα. Ο ΝΤΑΟΥ κυλά εκτός αγωνιστικού χώρου και σφαδάζει από τους πόνους και κίτρινη στον μαύρο παίκτη.

Η επαναληπτική προβολή από το ΒΑΡ δείχνει κτύπημα του Ασαμάο με το παπούτσι στα γεννητικά όργανα του ΝΤΑΟΥ.

36' Κόκκινα κάρτα δίνει ο διαιτητής και ακυρώνει την κίτρινη. Εκτός ο Ασαμόα. Συνεχίζει με 10 η Δόξα.

36' κόκκινη ο BENJAMIN AKOTO ASAMOAH / ΔΟΞΑ

42' φάουλ ο ΑΠΟΕΛ σε καλή θέση. Εκτελεί ο Ντε Βισνέντι ψηλά - άουτ η μπάλα.

43' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

4' εκτελεί με πάσα ο Νατέλ, στη συνέχεια βγάζει και τη σέντρα, διώχνει με γροθιές ο Σισκόφσκι, κάτοχος της μπάλας ο Νατίλο, δοκιμάζει το πλασέ... αλλά "πασάρει" στον τερματοφύλακα αντί να σκοράρει. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ομάδα μας.

45' σουτ ο ΝΑΤΕΛ, αποκρούει με το γόνατο ο ήρωας της Δόξας Σισκόφσκι.

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+3' σέντρα σουτ η Δόξα, διώχνει με το χέρι ο Σκουφέτ, μέχρι τον Σαντίκ, κάνει το σουτ ο Φινλανδός αποκρούει με το σώμα ο ΚΑΡΩ. Πέναλτι ζητούν οι της Δόξας για δήθεν χέρι του ΚΑΡΩ. Καμία παράβαση.

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΑΠΟΕΛ 0-0 ΔΟΞΑ, 19η.

Άρχισε το δεύτερο μέρος.

Σέντρα του Πέδρο, κεφαλιά του Καρώ, μόλις άουτ η μπάλα.

48' τεράστιο λάθος του ΝΤΕΒΙ που γυρίζει την μπάλα στον τερματοφύλακα, τρέχει ο αντίπαλος παίκτης, κάνει το πλασέ, η μπάλα κτυπά στο πόδι του Σκουφέτ και πάει κόρνερ.

Καθόλου συγκεντρωμένοι οι παίκτες μας. Το μυαλό όλων είναι αλλού.

49' αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

53' ο Ντανίλο δίνει στον Μάγκλιτσα, δοκιμάζει να περάσει για ΝΑτέλ, κάπιυ κοντράρει και γυρίζει ξάνα στον Ντανίλο που δίνει και πάλι στον ΑΝΤΟΝ, αυτή τη φορά ο Κροάτης βγάζει τον Νάτελ σε θέση βολής, κάνει την προσποίηση με το αριστερό, την φέρνει μεμιάς στο δεξί και εκτελεί με τεχνικό συρτό σουτ τον Σισκόφσκι.

54' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Νατέλ.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΔΟΞΑ, 19η.

59' Φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

60' εκτελεί ο ΝΑΤΕΛ, ψηλά εκτός εστίας.

63' φάση διαρκείας στα καρέ μας για τη Δόξα, γίνεται το τελικό πλάσε, μόλις άουτ πάνω από τα δοκάρια του Σκουφέτ.

63' αλλαγή η Δόξα: μέσα ο ANANE TIDJANI / έξω ο BUOMESCA TUE NA BANGNA

64' πάσα του ΝΑΤΕΛ στον Νταουσβίλη, κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ πάνω από την εστία της Δόξας.

66' συνεργασία, Νατέλ, Νταουσβίλη, Ντανίλο και Ντέβι, κάνει το συρτό σουτ ο Αργεντινός, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

70' νέο λάθος - τεράστιο έγκλημα του Νταουσβίλη που διώχνει αντίθετα με αποτέλεσμα ν βγει σε τετ α τετ ο Εμπραλίτσε της Δόξας, να κάνει το πλασέ και να σώζει την υστάτη με αυτοθυσία ο Σκουφέτ.

70' αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο TOMAS DE VINCENTI

73' φάουλ κερδίζει η Δόξα.

73' αλλαγή η Δόξα: μέσα ο DUSHKO TRAJCHEVSKI / έξω ο MARKO ADAMOVIC

74' εκτελεί ο Τιζιανί, στο κάθετο δοκάρι και άουτ.

77' φάουλ κερδίζει η Δόξα, εκτελείται, γίνεται η κεφαλιά και άουτ.

79' φάουλ εκτελεί ο Οκριασβίλη, από την γραμμή του κόρνερ, αποκρούει με γροθιές ο Σιφσκόφσκι.

79' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

79' μέσα ο ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ / έξω ο DANILO CAMPOS

79' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο LEONARDO NATEL

84' κίτρινη κάρτα ο ANANE TIDJANI / ΔΟΞΑ

86' συνεργασία Πολυκάρπου και Γαβριήλ, κάνει το σουτ ο Σταύρος, ψηλά άουτ η μπάλα.

86' Κίτρινη ο TORNIKE OKRIASHVILI / ΑΠΟΕΛ

87' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ / έξω ο JOAO PEDRO

90' κόρνερ κερδίζει η Δόξα.

90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

Διπλή αλλαγή η Δόξα.

90' μέσα ο ISMAIL SASSI / έξω ο ΜΑΡΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

90' μέσα ο JUAN CAMILO SAIZ ORTEGON / έξω ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ

90+2'  σέντρα της Δόξας, κεφαλιά και μαζεύει εύκολα ο Σκούφος.

93' σε θέση βολής ο Γαβριήλ εντός περιοχής, δεν μπορεί για του σουτ, η μπάλα κοντράρει και επιστρέφει στον ίδιο, σερβίρει τον Εφραίμ, κάνει το γυριστό μονοκόμματο σουτ ο Γιώργος, αποκρούει με γροθιές ο Σισκόφσκι, η μπαλα καταλήγει στον Μάγκλιτσα, κάνει το δυνατό πλασέ ο ΑΝΤΟΝ και επιτέλους γκολ.

90+3' γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ

93' κίτρινη ο SIMONE SCUFFET / ΑΠΟΕΛ

93' κίτρινη ο ANTON MAGLICA / ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ 2-0 ΔΟΞΑ 19η.