LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ [2-1agg.] Β΄ φάση κύπελλο coca-cola «Ο Γιώργος Εφραίμ.. του έδωσε προβάδισμα πρόκρισης»

POST GAME:

«Ο ΑΠΟΕΛ μετά το προβάδισμα στο 18'ο λεπτό μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου... "χάθηκε" από το γήπεδο, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση από πέναλτι που υπέπεσε ο Λούκας Σόουζα.

Οι γαλαζοκίτρινοι με εκπληκτικό γκολ του Γιώργου Εφραίμ στο 75΄κέρδισαν εντός έδρας 2-1, την Τορναρίτης λτδ (Ολυμπιακός) που μετρά μέρες στον Τακτακαλά.

Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, με κίτρινες κάρτες, έντονες διαμαρτυρίες, ΒΑΡ που πήρε και δεν πήρε θέση, με δύο πέναλτι που δεν δόθηκαν και ένα που δόθηκε, με την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή να φεύγει με το "διπλό" από το γήπεδο της Λευκωσίας, χωρίς τον Ντονγκαλά που την τελευταία στιγμή αποφασίστηκε να προφυλαχθεί ενόψει ΑΡΗ».

LIVE FEED

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: CABLENET SPORTS 1 HD

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: APOELGROUP TWITTER TEAM

ΧΟΡΗΓΟΣ: APOEL ORANGE SHOP

ΑΠΟΕΛ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, [agg.] Β’ φάση Κυπέλλου Coca-Cola, Τετάρτη, 19.01.2022 / 19:00, Στάδιο ΓΣΠ.

ΣΤΕΦΑΝΟΣ   ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

00' Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης Ανδρέας Μ. Αργυρού, σφυρίζει την έναρξη του πρώτου αγώνα κυπέλλου ανάμεσα στις δύο ομάδες.

02' πρώτη επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ στα αντίπαλα καρέ.

03' σέντρα του Νατέλ από δεξιά, κεφαλιά του Σάβιτς, υπό πίεση, μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάει πάνω από τα δοκάρια.

05' Συνεργασία Λουντέμου και Οκριασβίλη, φέρνει τον πρώτο σε θέση βολής από πολύ πλάγια, διώχνει εκτός εστίας ο ΜΟΛ σε κόρνερ.

06' κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

12' Οκριασβίλη και Ζαμπάλα αλλάζουν την μπάλα, μπαίνει στην περιοχή ο Αργεντινός, κάνει και το σουτ από πολύ πλάγια θέση, αποκρούει ο ΜΟΛ με τη βοήθεια του δοκαριού και διώχνει η άμυνα.

14' σέντρα του Νατέλ από δεξιά, κάνει το γυριστό πλασέ υπό πίεση ο Κβιλιτάϊα, πέφτει και αποκρούει με υπερένταση ο ΜΟΛ.

15' πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό στον αγώνα, που κέρδισε την μπάλα από δώρο του Βινίσιους, γίνεται και το σουτ, έξω η μπάλα.

17' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

18' εκτελεί ο Οκριασβίλη, πηδά πιο ψηλά από όλους ο Σάβιτς, πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα κτυπά στο εσωτερικό μέρος του οριζόντιου δοκαριού, κτυπά στο έδαφος και μέσα από την γραμμή τέρματος και επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο με τη βοήθεια του ΜΟΛ εκεί όπου καραδοκεί ο Κβιλιτάϊα και την στέλνει ξανά με πλασέ στα δίκτυα.

Ο διαιτητής χρεώνει το τέρμα στον Κβιλιτάϊα αντί στον Σάβιτς.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ [1-0agg] κύπελλο κόκα-κόλα.

29' φάουλ για τον Ολυμπιακό που πάει άουτ.

29' Σε θέση βολής ο Κβιλιτάϊα, όφσαϊντ σφυρίζει ο διαιτητής, ενώ όταν δέχθηκε την μπάλα ήταν καλυμμένος ο Γεωργιανός.

Λάθος του βοηθού και του διαιτητή.

35' κόρνερ ο Ολυμπιακός, γίνεται η κεφαλιά, μεγάλη απόκρουση του Μιχαήλ που απογειώθηκε και την έδιωξε σε κόρνερ.

36' νέο κόρνερ ο Ολυμπιακός

39' βαθιά σέντρα για τον Νατέλ, μόνος μέσα στη περιοχή, δοκιμάζει το δύσκολο σουτ από πλάγια, παρεμβολή αμυντικού και πάει κόρνερ η μπάλα. Προς έκπληξη όλων ο διαιτητής έδωσε τον Νάτελ ως όφσαϊντ.

39' βουτιά του νούμερο 11 του Ολυμπιακού, μετά το μαρκάρισμα του Σόουζα, για να κερδίσει πέναλτι... να παν να δουν που βρέσιει.

44' ο διαιτητής μετά από 5 λεπτά μελέτης του ΒΑΡ σφυρίζει το πέναλτι προς έκπληξη όλων.

45' εκτελεί το πέναλτι ο Αρχηγός του Ολυμπιακού Κυριάκου και πετυχαίνει την ισοφάριση.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ [1-1agg] κύπελλο κόκα-κόλα.

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+2' σέντρα του Τσεμπάκ από δεξιά, κόρνερ παραχωρεί η άμυνα του Ολυμπίακού.

45+3' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

Φραστική αντιπαράθεση του Ντανίλο με τον Κβιλιτάϊα με τον Βραζιλιάνο να "επιτίθεται" στον Γεωργιανό για να του κλείσει το στόμα.... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ από τον Βραζιλιάνο μέσα στο παιγνίδι.

Αυτό είναι απαράδεχτο και εύχομαι να μην περάσει στα ψηλά. ο Ντανίλο πρέπει να τιμωρηθεί ακόμα και με πιθανή διακοπή του συμβολαίου.

Τέτοιες συμπεριφορές είναι απαράδεχτες.

45+3' τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

[Ο ΑΠΟΕΛ μετά το προβάδισμα στο 18' μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου... "χάθηκε" από το γήπεδο].

46' αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

47' φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλή θέση.

48' Εκτελεί ο Κυριάκου, νέα μεγάλη απόκρουση του Νεόφυτου Μιχαήλ που αποκρούει με υπερένταση.

49' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

49' μέσα ο TOMAS DE VINCENTI / έξω ο DANILO CAMPOS

49' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο LEO NATEL

51' επίθεση με τον Σαμπάλα, μπαίνει στην περιοχή, δοκιμάζει να τελειώσει μόνος του τη φάση και την στέλνει απελπιστικά άουτ.

Φωνές από τον Σωφρόνη Αυγουστή για την επιπολαιότητα του παίκτη.

60' διπλή αλλαγή ο Ολυμπιακός.

60' μέσα NICAISE CONSTANT SALLI EDGAR / έξω ΜΑΡΙΟΣ ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ

60' μέσα GUSTAVO NASCIMENTO DA COSTA / έξω PETER WILSON

60' πέναλτι ζητά ο Ολυμπιακός από φάουλ του Σάβιτς πάνω στον *Σαλί* μέσα στην περιοχή. Ο Σάβιτς βρίσκει πρώτα την μπάλα και μετά τον πόδι του Σαλί. Η φάση δεν εξετάστηκε από το ΒΑΡ και ο αγώνας συνεχίζεται. ΑΝ ήταν πέναλτι έπρεπε να δοθεί. Δεν πρέπει να δίνουμε αφορμές.

62' κίτρινη κάρτα στον ΣΑΜΠΑΛΑ.

62' κίτρινη στον Nkwoh του Ολυμπιακού.

65' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Ντέβι να εκτελεί και να διώχνει με γροθιές ο ΜΟΛ.

66' σουτ ο Θεοδώρου... πολύ ψηλά, άουτ.

69' σέντρα του Θεοδώρου, κεφαλιά του Κβιλιτάϊα, αποκρούει ο ΜΟΛ.

70' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

70' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο ISSAM CHEBAKE

71' συρτό σουτ του ΚΑΝ, πέφτει κι αποκρούει σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

72' κόρνερ ο Ολυμπιακός.+

74' αλλαγή ο Ολυμπιακός.

74' μέσα CHRISTIAN MANRIQUE DIAZ / έξω ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

75' γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Υπέροχο γκολ από το Γιώργο Εφραίμ.

75' Βαθιά σέντρα του Δημήτρη Θεοδώρου από τα δεξιά, απομακρύνει με κεφαλιά αμυντικός παίκτης του Ολυμπιακού... μέχρι τον Λουντέμο, που κάνει την ψηλοκρεμαστή λόμπα για τον Εφραίμ, κατεβάζει με το στήθος ο Γιώργαρος μέχρι το ύψος του ποδιού του, κάνει το γυριστό δεξί ψηλοκρεμαστό σουτ και καρφώνει την μπάλα στο παραθυράκι του ΜΟΛ εν μέσω αποθέωσης και τρελών πανηγυρισμών. Να τη σημαίνει πρώτη μπαλιά.

ΑΠΟΕΛ 2-1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ [2-1agg] κύπελλο κόκα-κόλα.

81' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

81' μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο GIORGI KVILITAIA

81' μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο TORNIKE OKRIASHVILI

83' σέντρα ο Εφραίμ, γυριστεί κεφαλιά ο Μάγκλιτσα.. έξω η μπάλα.

85' τελευταία αλλαγή του Ολυμπιακού.

85' κίτρινη στον Christian Manrique του Ολυμπιακού.

85' μέσα ο ΜΙΧΑΗΛ ΜΑΝΙΑΣ / έξω ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

88' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, κεφαλιά ο Λουντέμο, αποκρούει ο ΜΟΛ.

90' πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+4' μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό, μπαίνει στα καρέ ο ΓΚΑ, κάνει τη συρτή σέντρα... φύσημα ήθελε για την ισοφάριση, δεν την βρίσκει κανείς και μαζεύει ο Μιχάηλ.

90+5' Σέντρα του Ντε Βινσέντι από τα δεξιά, πιάνει την κεφαλιά ο Μάγκλιτσα που στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι για το τρίτο γκολ του ΑΠΟΕΛ, αφού βρήκε τυχαία στο πόδι του ΜΟΛ.

90+5' Τέλος του αγώνα.