ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ 71-63 ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ (16η αγ.)

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας εντός έδρας του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 71-63. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Εμμανουήλ Ομόγκμπο (15 πόντους, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Βίκτωρας Ιερωνυμίδης (10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Στο πρώτο λεπτό ο Αχιλλέας Καϊμακλίου πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (0-5) με το καλάθι του Νάιλς και το τρίποντο του Χάρβεϊ, με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει μπροστά στο 4' με το λέι απ του Ιερωνυμίδη (9-7). Στο 5' οι «γαλαζοκίτρινοι» μετά από δύο τρίποντα από τους Γιανναρά και Ομόγκμπο προηγήθηκαν με οκτώ πόντους (17-9). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με δύο καλάθια για να γίνει το 25-22.

Δύο τρίποντα του Παπαμιχαήλ στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε τη διαφορά στους εννέα (31-22) στο 13'. Η ομάδα του Καϊμακλίου στο 17' με το λέι απ του Μπράουν ισοφάρισε σε 32-32 και από εκεί και πέρα η διαφορά διατηρήθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι με τρεις βολές από τον Γιανναρή προηγούνταν με πέντε πόντους (41-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έναν πόντο περισσότερο (11 έναντι 10) και με την ολοκλήρωση της περιόδου αυτής το σκορ ήταν στο 51-47

Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού ο Αχιλλέας με τη βολή του Τρετιακόβ ήταν κοντά με δύο πόντους (63-61), με την ομάδα της Λευκωσίας να ξεφεύγει με διψήφιο αριθμό πόντων (71-61) με το καλάθι του Γκρίφιν μισό λεπτό πριν από το τέλος. Ο αγώνας έληξε μετά από δίποντο του Νάιλς που έκανε το 71-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 41-36, 51-47, 71-63