ΑΠΟΕΛ 96-76 ΠΑΦΟΣ, 18η αγ. «Τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο για τους γαλαζοκίτρινους»

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πήρε ο ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας εντός έδρας τον ΑΠΟΠ με 96-76, για τη 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για την ομάδα της Λευκωσίας ο Ντομινίκ Πόιντερ με 21 πόντους, 5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

O AΠΟΠ έκανε ξεκίνημα με τρίποντο του Ντέιβις (0-3), με τον ΑΠΟΕΛ μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού να προσπερνά με το τρίποντο του Ιερωνυμίδη (6-3). Στο 4' η παφιακή ομάδα πέρασε ξανά μπροστά με το λέι απ του Μάρτιν (12-13) και μετά από εναλλαγές στο σκορ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με έναν πόντο (24-25).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί έξι πόντων και στο 11' με τις βολές του Ιερωνυμίδη είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (30-25). Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν τη διαφορά στους 11 πόντους (40-29) με το λέι απ του Γκρίφιν στο 14', με την απόσταση να παραμένει σε διψήφιο αριθμό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (54-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Πόιντερ, ο ΑΠΟΕΛ αύξησε τη διαφορά κατά τέσσερις πόντους και έτσι η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 20 πόντους (80-60).

Οι δύο ομάδες πέτυχαν από 16 πόντους στην τέταρτη περίοδο και έτσι η διαφορά των 20 πόντων έμεινε αναλλοίωτη, με τους γηπεδούχους να εξασφαλίσουν, με τελικό σκορ 96-76, το 15ο ροζ φύλλο τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 54-38, 80-60, 96-76