BASKET: ΑΝΟΡΘΩΣΗ 86-102 ΑΠΟΕΛ, 17η αγ. «3η σερί νίκη του ΑΠΟΕΛ που επικράτησε της Ανόρθωσης»

Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ανόρθωσης επικρατώντας με 102-86, για τη 17η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με MVP της αναμέτρησης τον Λιν Γκρίφιν που πέτυχε 24 πόντους, 3 τρίποντα και 7 ασίστ.

Ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 4-4 στο 2’. Στο 3’ η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα 6 πόντων, με το τρίποντο του Τσίγκα να κάνει το 10-4. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα με τις βολές του Πόιντερ στο 4΄ με 11-10. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου το οποίο έληξε με σκορ 31-32.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι άκρως ανταγωνιστικό με την «Κυρία» να παίρνει προβάδισμα με 35-34 στο 12’ ενώ στο ίδιο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα με 36-35. Στο 15’ ο Γιανναράς με τρίποντο έκανε το 43-43 και το ημίχρονο έληξε με 54-54.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 59-54 στο 22’ , ενώ η διαφορά έφτασε το +10 στο 23’ με το τρίποντο του Πόιντερ για το 67-57. Ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το προβάδισμα του με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 82-72.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και στο 38’ ο Ομόγκμπο με τρίποντο έκανε το 100-84. Ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε τη διαφορά του παίρνοντας το διπλό με 102-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-32, 54-54, 72-82, 102-86