LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΚ, 21 αγ. «Μεγάλη νίκη του ΑΠΟΕΛ»

POST GAME:

«Χάρη σε (ακόμη) ένα γκολ του Γκιώργκι Κβιλιτάϊα, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ, έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες και σφράγισε την συμμετοχή στην πρώτη εξάδα, πλησιάζοντας όλο και πιο πολύ τον πρωτοπόρο Απόλλωνα. Η διαφορά είναι τώρα στο -8.

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση της προνομιούχας Β' θέσης έκανε η ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ΑΕΚ, αλλά χάρη στο 8ο φετινό γκολ του Κβιλιτάϊα στο πρωτάθλημα, από το σημείο του πέναλτι, επικράτησε με 1-0 των Λαρνακέων και ανέβηκε στη δεύτερη θέση μαζί με την ΑΕΚ που έχει ένα ματς περισσότερο.

Πολύ σκληρό το παιγνίδι με συνολικά 46 φάουλ, είναι θαύμα που δεν είχαμε αποβολή με κόκκινη κάρτα. Τα 46 φάουλ φανερώνουν την αδυναμία του διαιτητή, αλλά και το πάθος των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων που στο τέλος όμως όλοι έδωσαν τα χέρια.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος μέχρι και τα μέσα του Β' ημιχρόνου. Η αποχώρηση του Ντε Βινσέντι και στη συνέχεια του ΣΑΡΦΟ, άλλαξε τις ισορροπίες υπέρ της ΑΕΚ που με την είσοδο του Ακοράν τρομοκρατούσε συνεχώς την εστία του Σκουφφέτ με αποκορύφωμα το σουτ στο δοκάρι. Όκριασβίλη και Μαγκλίτσα δεν ανταποκρίθηκαν στο χρόνο παρουσίας τους κάτι που επωφελήθηκαν οι αντίπαλοι. Τέλος καλό όλα καλά».

LIVE FEED:

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ Λάρνακας, Δευτέρα, 14 Φεβρουαρίου, 20:15, Α' φάση - 21η αγωνιστική Πρωτάθλημα Cyta, Στάδιο Γ.Σ.Π. - Cablenet sports1 HD.

KVILITAIA

Πάγκος: Μιχαήλ, Νταουσβίλη, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Οκριασβίλη, Θεοδώρου, Έσσελινκ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ.

ΡΑΦΑΗΛ   ΜΑΜΑΣ

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Νικόλας Νεοκλέους σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Στο όριο των δύο κίτρινων καρτών βρίσκονται, ο Ανδρέας Καρώ και ο Okriashvili.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει να κερδίσει την ΑΕΚ στο ΓΣΠ από τις 21/01/2018 όταν και νίκησε με σκορ 3-1, από έκτοτε έχουν παιχτεί 5 αγώνες χωρίς νίκη, άλλος ένας αγώνας δεν έγινε λόγω αναβολής του πρωταθλήματος.

00' Στην σέντρα η ομάδα της ΑΕΚ.

06' πρώτη σέντρα από την ΑΕΚ, η κεφαλιά του Τρισκόφκσι πάει ψηλά και εκτός εστίας.

10' Μόλις μια φορά πέρασε το κέντρο του γηπέδου ο ΑΠΟΕΛ κι αυτό με τον Νατέλ που απλά "πούλησε" την μπάλα.

16' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ. Το εκτελεί ο Ζοάο Πέδρο βαθιά μέσα στη περιοχή, ο Κβιλιτάϊα την πισινή κεφαλιά, στην αγκαλιά του Λεάλ.

18' κίτρινη κάρτα στον Λούκας Σόουζα / ΑΠΟΕΛ

21' κίτρινη στον ΝΙΚΟΣ ΕΓΓΛΕΖΟΥ / ΑΕΚ

22' ένας κεραυνός φεύγει από το πόδι του Νατέλ από απόσταση 35 μέτρων με κατάληξη μόλις πάνω από τα δοκάρια του Λεάλ και άουτ.

24' κίτρινη κάρτα στον PAULO VINICIUS

28' σέντρα του Πέδρο από δεξιά προς στο δεύτερο δοκάρι, ανεβαίνει ψηλά ο Ανδρέας Καρώ και κάνει  την κεφαλιά προς το αντίπαλο τέρμα, αποκρούει όμως ο Λεάλ.

28' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ, το πρώτο του.

30' νέα σέντρα του Πέδρο, διώχνει με τη γροθιά του ο Λεάλ, κερδίζει ξανά την μπάλα ο Νατέλ, κάνει και το δυνατό σουτ που όμως κοντράρει σε αντίπαλα σώματα που επιστρέφει πάλι στην κατοχή του, κάνει τη νέα σέντρα μετά από προσποίηση, βγαίνει και μαζεύει ο Λεάλ.

35' Κατεβασιά του Νατέλ από αριστερά, φτάνει στη μεγάλη περιοχή, κερδίζει την προσποίηση πάνω στον αμυντικό και φέρνει την μπάλα στο δεξί, νέος κεραυνός με κατεύθυνση την κάτω κλειστή γωνία του Λεάλ... που με αυτοθυσία πέφτει και σώζει την εστία του, η μπάλα επιστρέφει στην κατοχή του ΑΠΟΕΛ. Η επανάληψη της φάσης μας δείχνει ότι η μπάλα μάλλον κτύπησε στο δοκάρι παρά στον Λεάλ.

Νέα προσπάθεια χωρίς ανάλογη συνέχεια.

37' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

40' κίτρινη κάρτα στον IMAD FARAJ / ΑΕΚ

42' νέο φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ εκτός μεγάλης περιοχής. Παίρνει φόρα και εκτελεί ο ΝΑΤΕΛ με νέο δυνατό συρτό σουτ σημαδεύοντας και πάλι την κάτω κλειστή γωνία του Λεάλ, πέφτει και πάλι και αποκρούει σε κόρνερ ο κήπερ της ΑΕΚ. Ντε ζιαβού φάση με την προηγούμενη.

43' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι , αποκρούει με γροθιές ο Λεάλ, νέο σουτ πλασέ μέσα από την περιοχή από τον Λούκας Ζόουζα, κτυπά σε αντίπαλα πόδια πάνω στη γραμμή τέρματος και πάει κόρνερ.

45+1' χλιαρό σουτ του Πέδρο εντός περιοχής, μελέ κι η μπάλα παίρνει ύψος, κεφαλιά του ντε Βινσέντι για τον Κβιλιτάϊα, αγγίζει την μπάλα ο Γκεόργκι, επεμβαίνει ο Εγγλέζου και ανατρέπει τον Γεωργιανό που έπεσε σε δεύτερο χρόνο. Όλοι ζητούν πέναλτι... παίζετε λέει ο διαιτητής για να διακόψει αμέσως μετά και να πάει στο ΒΑΡ όπου τον καλούν για να δει την φάση.

Μετά από επιστάμενη μελέτη του ΒΑΡ, ο κ. Νεοκλέους αποφασίζει να δώσει το πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ εν μέσω πανηγυρισμών από τον κόσμου.

45+6' Το πέναλτι ετοιμάζεται να εκτελέσει ο Κβιλιτάϊα και αυτό κάνει... εκτελεί  τον Λεάλ που τον έστειλε στην αντίθετη μεριά για να γράψει το 1-0. Στη συνέχεια κάνει σήμα στον Λεάλ "να σωπάσει"!!! Έτσι!!!

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΚ, 21η.

Ο ΛΕΑΛ ήταν πολύ προκλητικός στους φιλάθλους μας. Ελπίζω να γίνει η σχετική καταγγελία στον Αθλητικό Δικαστή. (Χειρονομίες κάνουν κι άλλοι, όχι μόνο ο Σόουζα).

45+8' μακρινό φάουλ για την ΑΕΚ. Εκτελείται, σκάει μπροστά στα πόδια του Σκουφφέτ και την μαζεύει σταθερά ο Ιταλός.

45+8' τέλος του Α' ημιχρόνου.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

45' μπαίνει και πάλι δυνατά ο ΑΠΟΕΛ.

46' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

46' πισινή κεφαλιά του Κβίλι για τον Ντογκαλά, φεύγει μόνος στην επίθεση ο Ντιμερσί, φτάνει στη μικρή περιοχή, δοκιμάζει τη σέντρα από δεξιά, αποκρούει η άμυνα σε κόρνερ.

47' κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

49' πολύ ωραία μπαλιά  του Βίνι, αφήνει ο Ντε Βισνέντι να καταλήξει στον Νατέλ που φεύγει μόνος στην επίθεση, φτάνει στην αντίπαλη περιοχή, τετ α τετ με τον Λεάλ, δοκιμάζει το φαλτσαριστό πλασέ, η μπάλα όμως πήρε αντίθετη πορεία και έφυγε άουτ.

52' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ εκτελεί ο Σαρφό, σκάει η μπάλα ανάμεσα σε πολλά πόδια εντός περιοχής, δοκιμάζει την κοντινή προβολή ο Βίνι, πάλι αποκρούεται από πόδι αμυντικού.

53' κίτρινη κάρτα στον TOMAS DE VINCENTI

56' Σκοράρει ο Κβιλιτάϊα, όμως είχε προηγουμένως σφυριχτεί σε θέση όφσαϊντ ο Πέδρο.

59' μπαλιά ποίημα από τον Σαρφό όπου με σκάψιμο της μπάλας βρίσκει και βγάζει μόνο του σε θέση τετ α τετ τον Κβιλιτάϊα. Κατεβάζει με το στήθος, δοκιμάζει να την περάσει πάνω από τον Λεάλ, αλλά τον ψωνίζει ο τερματοφύλακας. Στο τέλος η σημαία του όφσαϊντ ήταν σηκωμένη.

60' διπλή αλλαγή η ΑΕΚ.

60' μέσα ο ACORAN BARRERA REYES / έξω το αλητόπαιδο ΡΑΦΑΗΛ ΜΑΜΑΣ

60' μέσα ο JOSE RAFAEL ROMO PEREZ / έξω ο IMAD FARAJ

61' μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, σέντρα του Ακοράν, νέα σέντρα του Ροσάλες, καρφωτή κεφαλιά του ΡΟΜΟ τεράστια απόκρουση του Σκουφφέτ. Διώχνει σε κόρνερ ο Βινίσιους.

62' κίτρινη κάρτα στον ROBERTO JOSE ROSALES ALTUVE / ΑΕΚ.

65' μέσα ο GASPAR PANADERO ZAMORA / έξω ο OMRI ALTMAN.

66' μέσα ο MURTAZ DAUSHVILI / έξω ο TOMAS DE VINCENTI.

70' φάουλ για την ΑΕΚ, διώχνει η άμυνα μας.

72' Συρτή σέντρα / ασίστ για τον Τρισκόφσκι που δεν προλαβαίνει να την στείλει στα δίκτυα του Σκουφφέτ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ... η αφαίρεση του Ντε Βινσέντι από το παιγνίδι στοίχισε τις 2 πιο πάνω φάσεις. Μακάρι να το διορθώσει άμεσα ο Σωφρόνης.

76' τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ.

76' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο LEONARDO NATEL VIEIRA.

76' μέσα ο TORNIKE OKRIASHVILI / έξω ο KINGSLEY KOFI SARFO.

76' μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο GIORGI KVILITAIA.

77' σέντρα της ΑΕΚ από αριστερά, γλιστρά ο Ζαμπάλα και επωφελείται ο 39χρονος Ακοράν, μόνος απέναντι στον Σκουφφέτ, κάνει το σουτ/πλασέ στην αγκαλιά του Ιταλού. .... εεεε είναι και κολοτύχεροι, έκαναν φάση από το πουθενά.

85' κίτρινη κάρτα στον JOSE RAFAEL ROMO PEREZ

85' μας έκλεισαν στα καρέ μας, εδώ και αρκετά λεπτά.

Δεν φτάνει που έφυγε ο Ντε Βινσέντι, βγήκε και ο Σαρφό και έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Δύσκολο να αντέξουμε τέτοια πίεση χωρίς αντίδραση.

86' νέα σέντρα της ΑΕΚ από δεξιά. Άνετα κατεβάζουν και αλλάζουν την μπάλα μεταξύ τους, μέσα στην περιοχή μας οι παίκτες της ΑΕΚ. Η μπάλα φτάνει στον Ακοράν κάνει το δυνατό σουτ με το αριστερό... η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σκουφφέτ που πρόλαβε και άγγιξε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια ο ΒΙΝΙ την έβγαλε κόρνερ με το κεφάλι.

Ίσως και να βρήκε ελάχιστα και στο πόδι του Ζαμπάλα στην πορεία της προς στα δίκτυα. Νικήθηκε ο Σκουφφέτ σε αυτή τη φάση αλλά μας έσωσε το δοκάρι.

Βάλε μέσα Έσσελινκ, Σωφρόνη, ενίσχυσε την άμυνα να αντέξουμε την πίεση ακόμα 5-6 λεπτά.

87' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ

87' μέσα ο BERT JOHAN ESSELINK / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

88' Διπλή αλλαγή η ΑΕΚ.

88' μέσα ο JAKUB JAN LABOJKO / έξω ο ΝΙΚΟΣ ΕΓΓΛΕΖΟΥ

88' μέσα ο VICTOR OLUYEMI OLATUNJI / έξω ο JAVIER ESPINOSA GONZALEZ

90' νέα σέντρα της ΑΕΚ, διώχνει ο Σόουζα.

90' Σουτ ο ΡΟΜΟ από απόσταση, εκτός εστίας.

90' κίτρινη κάρτα στον GASPAR PANADERO ZAMORA / ΑΕΚ

90' πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+1' εντείνει την πίεση η ΑΕΚ.

90+2' συνεχής πανικός στην περιοχή μας.

90+3' κάτω για λίγο ο Σκουφφέτ.

90+5' Τέλος της συνάντησης.