LIVE: ΟΜΟΝΟΙΑ 2-4 ΑΠΟΕΛ, 22η αγ. «Επιστροφή στις νίκες με ιδανικό τρόπο για τον ΘΡΥΛΟ, τεσσάρα στην Ομόνοια»

POST MATCH:

«Ο ΑΠΟΕΛ χρειάστηκε να φορτσάρει στο δεύτερο ημίχρονο για να σφραγίσει τη νίκη του και επικράτησε με 2-4 της συμπολίτισσας Ομόνοιας, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

- Επιστροφή στις νίκες με ιδανικό τρόπο για τον ΘΡΥΛΟ, τεσσάρα στην Ομόνοια.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επέστρεψαν στις νίκες, μετά την ήττα από την Ανόρθωση που τους στέρησαν 3 βαθμούς και μπήκαν εκ νέου σε τροχιά Ευρώπης και πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή προηγήθηκε στο 18' λεπτό με το εκπληκτικό τέρμα του Γιώργη Κβιλιτάϊα και τριάντα λεπτά (48') αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Αρχηγό Τόμας Ντε Βινσέντι.

Ο Γεωργιανός επιθετικός σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 55'ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι (0-3), και ο Λούκας Σόουζα στο 69' έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα για την ευρεία νίκη της ομάδας του σκοράροντας το τέταρτο τέρμα (2-4).

Έτσι, ο ΑΠΟΕΛ «πλησίασε» τον Απόλλωνα στους 6 βαθμούς και σκαρφάλωσε -έστω και προσωρινά- στην 2η θέση, ξεπερνώντας την Ανόρθωση με 2 βαθμούς, περιμένοντας την αναμέτρηση του Απόλλωνα με την Ανόρθωση για τη διαμόρφωση της τελικής κατάταξης μετά το πέρας της 22ης αγωνιστικής της α' φάσης του πρωταθλήματος cyta.

LIVE feed:

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ, 22η αγωνιστική - α' φάση, παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, 19:00, 25/02/2022, Παρασκευή, Primetel.

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Primetel sports 1

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: apoelgroup.com twitter team

ΧΟΡΗΓΟΣ: APOELfc Orange Shop

ΟΜΟΝΟΙΑ - Χένιγκ Μπεργκ:

ΦΑΜΠΙΑΝΟ
ΛΕΖΙΑΚΣ - ΣΕΙΧΟΥ - ΓΙΟΥΣΤΕ - ΧΟΥΠΟΤΣΑΝ - ΜΠΑΣΙΡΟΥ - ΜΙΞ - ΛΟΒΕΡΑ - ΛΟΙΖΟΥ - ΜΠΟΤΕΑΚ - ΜΑΤΑΒΖ

ΑΠΟΕΛ, Σωφρόνης Αυγουστή:

SCUFFET

PEDRO - KARO - VINICIUS - WHEELER

SOUZA - SARFO

NDONGALA - DE VINCENTI (c) - NATEL

KVILITAIA

Οι τρεις κερκίδες που αναλογούν στους γηπεδούχους πράσινους, φιλοξενούν περίπου 10,000 ομονοιάτες.

Στην νότια κερκίδα του ΑΠΟΕΛ, υπάρχουν 1,700 φίλοι της ομάδας.

00' Κάτω από έντονη και διαρκή βροχή, ο γουρλής διαιτητής Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη της αποψινής μεγάλης αναμέτρησης.

06' πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ, σέντρα του ΝΑΤΕΛ από αριστερά, πιάνει την κεφαλιά ο Κβιλιτάϊα, η μπάλα μόλις άουτ πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

10' μακρινό σουτ του Σαρφό, άστοχο και πάνω από τα δοκάρια.

13' σουτ ο Μποτεάκ, εκτός εστίας.

14' όφσαϊντ σφυρίζει ο διαιτητής σε βάρος της ομόνοιας, Μάτα.

14' κίτρινη κάρτα στον PAULO VINICIUS / ΑΠΟΕΛ

17' συρτή σέντρα του Μποτεάκ από αριστέρα, μόνος ο Λοίζου στο δεύτερο δοκάρι τετ α τετ με τον Σκουφέτ, αποκρούει με τα πόδια ο Ιταλός, νέο σουτ από τον Λοβέρα, νέα απόκρουση του Σκουφέτ και πάλι με τα πόδια.

Ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ομόνοιας.

18' κόρνερ κερδίζει η ομόνοια, διώχνει η άμυνα μας μέχρι τον Σέχου που γυρίζει προς στο κέντρο.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

19' Κλέβει την μπάλα από τον Σέχου ο Ντενγκαλλά, στο χώρο του κέντρου του γηπέδου, και δίνει μεμιάς την μπάλα στον Κβιλιτάϊα που ήταν δίπλα του. Ξεχύνεται μόνος στην επίθεση ο ΚΒΙΛΙ, μπαίνει μέσα στα καρέ, κάνει το συρτό πλασέ και καρφώνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Φαμπιανό για το 0-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ 0-1 ΑΠΟΕΛ, 22Η ΑΓ.

22' σε θέση όφσαϊντ ο Λέζιακ.

26' σε θέση όφσαϊντ ο Μάτα

31' φάουλ εκτελεί η ομόνοια μέσα στα καρέ μας, σφυρίζει επιθετικό φάουλ ο κ. Νικολάου.

35' κλέβει ξανά την μπάλα στον χώρο του κέντρου Ντονγκαλά και φεύγει μόνος στην επίθεση, ταχύτατος ο Ντιμερσί, φτάνει απέναντι στον Φαμπιάνο, πρωτιμά να τελειώσει μόνος τη φάση αντί να δώσει δίπλα στον αμαρκάριστο ΣΟΟΥΖΑ, κάνει το δυνατό πλασέ στην κλειστή γωνία του Φαμπιάνο, πέφτει ο κήπερ των πρασίνων και αποκρούει στο κόρνερ.

36' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

36 σέντρα της ομόνοιας μέσα στα καρέ μας, η μπάλα καταλήγει στον Λοϊζου που μπαίνει μέσα στα καρέ μας ακολουθούμενος από τον ΒΙΝΙ, βάζει το χέρι και τον ανατρέπει ο Βινίσιους, δεν σφυρίζει την παράβαση ο διαιτητής και η φάση συνεχίζεται. Βγαίνει στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ.

Μετά από λίγο σφυρίζει διακοπή ο διαιτητής και τρέχει στο ΒΑΡ για να δει την προηγούμενη φάση.

40' Πέναλτι δια μέσου του ΒΑΡ κερδίζει η ομόνοια, αφού πέρασαν 4 λεπτά από την παράβαση.

41' εκτελεί το πέναλτι ο Γάλλος Μποτεάκ και αποκρούει ο Ιταλός Σκουφέτ και απομακρύνει στη συνέχεια η άμυνα μας. Πολύ καλή η εκτέλεση, ακόμη καλύτερη η απόκρουση.

Από το ΒΑΡ εξετάζουν τη θέση του Σκουφέτ στην εκτέλεση του πέναλτι....

Τίποτα το μεμπτό και ο αγώνας συνεχίζεται.

45' ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

45' +1 κίτρινη κάρτα στον ΧΡΙΣΤΟ ΓΟΥΗΛΕΡ.

45' +1 τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η βροχή έχει σταματήσει.

46' έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

47' ο Σόουζα δίνει πάσα στον Κίνγσλευ Σαρφό στο χώρο του κέντρου. Κατεβάζει την μπάλα ο Σαρφό και φεύγει στην επίθεση, φτάνει στο ύψος της μεγάλης περιοχής, βλέπει ελαφρός δεξιά και μετά αριστερά, βλέπει τον ΝΤΕΒΙ που τρυπώνει στην μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, του δίνει την κάθετη μπαλιά, ο Ντεβί με τη μία κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ και καρφώνει την μπάλα, με το καλημέρα του β' μέρους, στο παραθυράκι του Φαμπιάνο για το 2ο γκολ του ΑΠΟΕΛ.

48' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΟΜΟΝΟΙΑ 0-2 ΑΠΟΕΛ, 22Η ΑΓ.

51' Κάθετη μπαλιά του Ντονγκαλά μέσα στην αντίπαλη περιοχή για τον ΚΒΙΛΙ, κάτοχος της μπάλας ο Γεωργιανός που ανατρέπεται από τον Φαμπιάνο. Πέναλτι σφυρίζει ο κ. Νικολάου.

53' εκτελεί το πέναλτι ο Κβιλιτάϊα κι αποκρούει ο Φαμπιάνο.

XX

XX

54' Η φάση εξετάζεται από το ΒΑΡ και ο διαιτητής σφυρίζει επανάληψη γιατί ο Φαμπιάνο ήταν εκτός εστίας και σε αντικανονική  θέση.

55' εκτελεί και πάλι το πέναλτι ο Κβιλιτάϊα, πάλι στο ίδιο σημείο αλλά αυτή τη φορά ξεγέλασε τον Φαμπιάνο που τον έστειλε στην αντίθετη μεριά για το 0-3.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 ΑΠΟΕΛ, 22Η ΑΓ.

58' Λέζιακς και Λοβέρα μέσα στη περιοχή μας, τελικός αποδέκτης ο Κακουλής που κάνει και το πλασέ και σώζει πάνω στην γραμμή ο Γουίλερ και διώχνει σε κόρνερ.

58' αλλαγή η ομόνοια. Μέσα ο ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΚΑΚΟΥΛΛΗΣ / έξω ο TIM MATAVZ

59' κόρνερ η ομόνοια. Εκτείται και διώχνει η άμυνα μας μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής μας, νέα σέντρα από τον Μποτεάκ της ομόνοια μέσα στα καρέ μας, αμαρκάριστος κοντά στη  μικρή περιοχή ο Μιξ Πίσκεριου κάνει  με τη μία το συρτό πλασέ, δοκάρι και μέσα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σκουφφέτ.

ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 ΑΠΟΕΛ, 22Η ΑΓ.

61' κίτρινη κάρτα στον GIORGI KVILITAIA / ΑΠΟΕΛ

61' κίτρινη κάρτα στον JAN LECJAKS / ομόνοια

67' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο GIORGI KVILITAIA

68' αλλάζουν την μπάλα οι Πέδρο και Σόουζα, βγάζει την κάθετη μπαλιά στον κενό χώρο ο Πέδρο, γίνεται κάτοχος ο Θεοδώρου και τρέχει προς στο τέρμα και πλάγια, με εσωτερικό τακουνάκι αλλάζει την μπάλα από το δεξί στο αριστερό πόδι ξεγελώντας τον προσωπικό φρουρό του, δίνει την μπάλα στον Ντογκαλά που ήταν στο ύψος του σημείου του πέναλτι, γυρίζει ο Ντιμερσί στον Σόουζα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σουτ του ΛΟΥΚΑΣ από την γραμμή της επανορθωτικής και στέλνει την μπάλα στη κάτω γωνία του Φαμπιανό για το τέταρτο γκολ.

69' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΟΜΟΝΟΙΑ 1-4 ΑΠΟΕΛ, 22Η ΑΓ.

75' κίτρινη κάρτα στον TOMAS DE VINCENTI

76' φάουλ για την Ομόνοια, κεφαλιά και αποκρούει ο Σκουφέτ.

77' κίτρινη κάρτα στον ERIC VINCENT BAUTHEAC

78' σουτ ο Εντογκαλά, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

79' βαθιά μπαλιά της ομόνοιας για τον Μπόατεκ στο κάτω άκρο της άμυνας μας, γυρίζει με την μία την μπάλα στην περιοχή μας, βγαίνει πρώτος ο Κακουλή και με κοντινή προβολή κερδίζει τον Σκουφέτ σκοράροντας στη κλειστή γωνία του Ιταλού.

ΟΜΟΝΟΙΑ 2-4 ΑΠΟΕΛ, 22Η ΑΓ.

80' διπλή αλλαγή η ομόνοια.

80' μέσα ο ERNEST KWABENA ASANTE / έξω ο MAXIMILIANO ALBERTO LOVERA

80' μέσα ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΖΑΧΑΡΙΟΥ / έξω ο ERIC VINCENT BAUTHEAC

84' φάουλ εκτελεί ο Σαρφό εντός περιοχής, αποκρούει με χέρι ποδοσφαιριστής της ομόνοιας και απομακρύνεται η μπάλα. Τίποτα λέει ο διαιτητής, καμία αναφορά από το ΒΑΡ.

85' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

86' πέναλτι κερδίζει ο Κακουλή για την Ομόνοια. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Σόουζα που κλώτσησε τον Κακουλή στο γόνατο, άθελα του βέβαια και στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα.

86' κίτρινη κάρτα ο LEONARDO NATEL / ΑΠΟΕΛ

86' κίτρινη ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΖΑΧΑΡΙΟΥ / ομόνοια

88' εκτελείται το πέναλτι από τον Ασσάντε και καταλήγει στο κάθετο δοκάρι, στην επιστροφή της μπάλας στον αγωνιστικό χώρο ο Σέχου με κοντινή προβολή την στέλνει στα δίκτυα για το 3-4.

90' επεμβαίνει το ΒΑΡ και ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ αφού ο Σέχου επωφελήθηκε από την θέση όφσαϊντ που βρισκόταν.

90' πέντε τα λεπτά για τις καθυστερήσεις.

90+0' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ.

90+0' μέσα ο BERT JOHAN ESSELINK / έξω ο TOMAS SEBASTIAN DE VINCENTI

90+0' μέσα ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ / έξω ο KINGSLEY KOFI SARFO

90+1' σε θέση όφσαϊντ ο Κακουλλή.

90+2' σουτ ο Θεοδώρου με το αριστερό, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

90+5' τέλος του αγώνα.

Τελικό σκορ ΟΜΟΝΟΙΑ 2-4 ΑΠΟΕΛ, 22Η ΑΓ.

Ομόνοια 2-4 ΑΠΟΕΛ (Α' Φάση-22η Αγ/κή)