ΑΠΟΕΛ 102-94 ΑΕΛ, 22η αγ. «Επανήλθε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ»

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΕΛ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΑΕΛ

Στις νίκες επανήλθε ο ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας την ΑΕΛ στο Λευκόθεο με 102-94, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντομινίκ Πόιντερ (27 πόντους, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Κωνσταντίνος Σιμιτζής 26 πόντους, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο 5' με το καλάθι του Ιερωνυμίδη ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στους δύο πόντους (14-16), με την ΑΕΛ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά με διψήφιο αριθμό (18-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή με τον Σιμιτζή με τρίποντο στο 16' να κάνει το 38-35. Από εκεί και πέρα, υπήρξαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Ρίλεϊ για λογαριασμό των φιλοξενουμένων που πήραν το προβάδισμα ενός πόντους (50-51).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού μπήκε με καλάθι του Ρίλεϊ, με το συγκρότημα της Λευκωσίας στη συνέχεια να φτιάχνει σερί έξι πόντων και στο 21' ο Σιμιτζής με λέι απ έκανε το 56-53. Στο 24' η ΑΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα με το τρίποντο του Πίγκραμ (58-59), με τον Θιμποντό στη συνέχεια να βάζει ξανά μπροστά τον ΑΠΟΕΛ (60-59). Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας κράτησαν το προβάδισμά τους ξεφεύγοντας μάλιστα με διψήφιο αριθμό (83-72).

Η ΑΕΛ στο τέταρτο δεκάλεπτο μείωσε κατά τρεις πόντους (πέτυχε 22 έναντι 19 του ΑΠΟΕΛ), με τους γηπεδούχους να παίρνουν το 16ο ροζ φύλλο τους με τελικό σκορ 102-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-28, 50-51, 83-72, 102-94