LIVE: ΑΠΟΕΛ 0-0 Απόλλων Λεμεσού, (Β' Φάση-3η Αγωνιστική #25) «Δεν κατάφερε να διασπάσει την σφι«Χ»τή άμυνα του Απόλλωνα»

POST GAME:

«Άχρωμο στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ, παρότι έχασε δύο καλές ευκαιρίες, την μια με τον Ντογκαλά και την άλλη με τον Κβιλιτάϊα.

- Μπαίνουν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή, αλλά ένα ολέθριο σφάλμα του Λούκας Σόουζα στο χώρο του κέντρου, έδωσε την ευκαιρία στον Αλμπάνη να πλησιάσει πολύ κοντά στο γκολ. Η τετ α τετ ευκαιρία όμως του Αλμπάνη απέναντι στον κήπερ του ΑΠΟΕΛ, πάει ψηλά και εκτός εστίας χάρις στην ψύχραιμη έξοδο  και σωστή αντίδραση του Νεόφυτου Μιχαήλ, που βγήκε και έκλεισε το οπτικό πεδίο στον Ελλαδίτη παίκτη {αν ήταν ο Σκουφφέτ... θα ήταν σίγουρο γκολ}.

- Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να διασπάσει την σφιχτή άμυνα του Απόλλωνα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κερδίσει κι αυτό ίσως να στοιχήσει.

- Έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς των γηπεδούχων για τους θεατρινισμούς για δήθεν τραυματισμούς των παικτών της Λεμεσιανής ομάδας, που στόχο ήχαν το σπάσιμο της ροής και του ρυθμού του ΑΠΟΕΛ... στο τέλος, παίκτες, προπονητής και φιλάθλοι των φιλοξενουμένων πανηγύρισαν έντονα την ισοπαλία που απέσπασαν».

LIVE FEED:

ΑΠΟΕΛ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού, (Β' Φάση-3η Αγωνιστική #25), Κυριακή 20/03/2022 - 16:00, ΓΣΠ, Παγκύπριο πρωτάθλημα cyta.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο "κακαουσκιάς" διαιτητής Χρυσοβαλάντης Θεουλή, [άξιο απορίας το πως δέχθηκε αυτήν τη μαϊμούνα, η διοίκηση μας], δεν έχουμε κάνει καμία νίκη μαζί του, σε 3 αγώνες στο πρωτάθλημα.

00' Στη σέντρα οι Λεμεσιανοί.

05' πρώτη επίθεση του Απόλλωνα και πρώτο σουτ στον αγώνα με την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Νεόφυτου κι αφού κτύπησε στα πόδια του Ντογκαλά και άλλαξε πορεία.

06' κόρνερ ο Απόλλων.

17' γρήγορη αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον ΝΑΤΕΛ, μετά το κλέψιμο της μπάλας από τον Μαυρία, βγάζει την πάσα στον Ντογκαλά στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, όπου έρχεται με φόρα ο Βέλγος, που κάνει το μοιραίο λάθος να στοπάρει πρώτα την μπάλα και μετά να κάνει το σουτ με αποτέλεσμα την παρεμβολή παίκτη του Απόλλωνα που διώχνει σε κόρνερ.

Φοβήθηκε ή δείλιασε να κάνει το σουτ ο Ντιμερσί, με αποτέλεσμα να χαθεί μια τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ να πάρει κεφάλι στο σκορ.

18' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

21' κίτρινη κάρτα στον VUJADIN SAVIC / ΑΠΟΕΛ.

22΄σουτ ο Πίττας, έξω.

23' αναγκαστική αλαγή ο ΑΠΟΕΛ, αποχωρεί ο τραυματίας Σάβιτς.

23' μέσα ο BERT ESSELINK / έξω ο VUJADIN SAVIC

27' μακρινή μπαλιά του Σαρφό για τον ΚΒΙΛΙ, αφήνει την μπάλα να πάει μπροστά του ο Γκίωργη και  μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, κάνει το δυνατό πλασέ, πάνω από τα δοκάρια και εκτός εστίας.

29' νέα σέντρα του Σαρφό, συστημένη για τον ΝΑΤΕΛ, φεύγει στο αριστερό άκρο της επίθεση και βγάζει και τη σέντρα ο Λεώ, κεφαλιά του Λούκας Σόουζα υπό πίεση.. και έξω η μπάλα.

34' κίτρινη κάρτα στον ISRAEL EMANUEL COLL / Απόλλων.

42' Σόουζα και Νατέλ χάνουν την μπάλα στο χώρο του κέντρου, φεύγει στην αντεπίθεση ο Απόλλων, σέντρα σουτ του Λιάγκα, μόλις πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

44' κίτρινη κάρτα στον LUCAS SOUZA / ΑΠΟΕΛ.

45' ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΓΣΠ.

ΑΠΟΕΛ 0-0 ΑΠΟΛΛΩΝ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46' έναρξη του δευτέρου μέρους.

48' Πάσα του Ντογκαλά στον ΚΒΙΛΙ εντός περιοχής, αλλά πολύ πλάγια, δίνει στον Πέδρο, βγαίνει η σέντρα, δεν απομακρύνεται η μπάλα που φθάνει μέχρι την Ντογκαλά... αυτή τη φορά κάνει το σουτ με τη πρώτη, μόλις άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γιοβάνιβοτς.

52' Σειρά του ΝΑΤΕΛ για σουτ από αριστερά, μόλις άουτ η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

53' πούλημα της μπάλας από το Σόουζα, φεύγει στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας, μπερδεύεται και χάνει το τελευταίο μαρκάρισμα ο Ζοάο Πέδρο, τετ α τετ ο Αλμπάνης με τον Μιχαήλ, βγαίνει και του κλείνει το οπτικό πεδίο ο Νεόφυτος με αποτέλεσμα το πλασέ το Ελλαδίτη παίκτη να πάει ψηλά εκτός εστίας. Αν ήταν ο Σκουφφέτ.... σίγουρο το γκολ.

55' Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

61' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

61' μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο πολύ κακός σήμερα DANILO CAMPOS

61' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο LEONARDO NATEL.

63' κίτρινη κάρτα στον DIEUMERCI NDONGALA / ΑΠΟΕΛ.

72' διπλή αλλαγή ο Τσιόρνιγκερ.

72' μέσα ο BAGALIY DABO / έξψ ο RANGELO MARIA JANGA

72' μέσα ο BASSEL ZAKARIA JRADI / έξω ο DANILO SPOLJARIC

74΄ υποδοχή της μπάλας από τον ΚΒΙΛΙ, γυρίζει και ξεφεύγει από 2 αμυντικούς, περνάει άλλους τρεις, κοντράρει σε πόδι αμυνόμενο, καταλήγει στον Σόουζα, που κάνει το σουτ με αντίθετη ροή, καταλήγει στον Ντογκαλά, κάνει τη γυριστεί σέντρα στο δεύτερο δοκάρι που είναι ο ΚΒΙΛΙ, δοκιμάζει κάτι μεταξύ σουτ και γυριστό ψαλιδάκι ο ΚΒΙΛΙ.. εύκολη απόκρουση του Γιοβάνοβιτς.

75' στην κόντρα ο Απόλλωνας, μελέ διαρκείας μέσα στη περιοχή μας, κερδίζουν ΟΛΕΣ τις κόντρες, στο τέλος αποκρούει σε κόρνερ ο ΜΙΧΑΗΛ το εξ επαφής σουτ του Τζιεγκένη Τιγκινί.

76' κόρνερ ο Απόλλων.

77' φάουλ ο Απόλλωνας, αποκρούει με γροθιές ο Νεόφυτος.

83' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

83' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA.

87' αλλαγή ΑΠΟΕΛ.

87' μέσα ο ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ / έξω ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΛΜΠΑΝΗΣ.

[ μεγάλη η προσπάθεια του βλάκα διαιτητή Θεουλή για να τελειώση το ματς ισόπαλο]

90' τρία λεπτά ΜΟΝΟ οι καθυστερήσεις.

90+1' κίτρινη κάρτα στον BASSEL ZAKARIA JRADI / Απόλλων.

90+5' κίτρινη στον ΓΙΩΡΓΟ ΕΦΡΑΙΜ / ΑΠΟΕΛ.

90+6' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.