LIVE: ΑΕΚ 1-2 ΑΠΟΕΛ (2η αγ. Β' φάση #24) «Μαγικό τρίποντο με τον Καρώ»

POST GAME:

«Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ την Κυριακή (13/3) στην Λάρνακα κόντρα στην ΑΕΚ.

Μία νίκη που ανεβάζει βαθμολογικά την ομάδα της Πρωτεύουσας στη δεύτερη θέση και σίγουρα δίνει πολύ καλύτερη ψυχολογία στους "γαλαζοκίτρινους" ενόψει της δύσκολης συνέχειας και του μεγάλου ντέρμπι με τον πρωτοπόρο Απόλλωνα που ακολουθεί.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε στο 3' λεπτό ένα σουτ με τον Κβιλιτάϊα μετά από πάσα του Σόουζα, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ πάνω από την εστία του Λεάλ. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου με πλασέ του Φαράζ, σε 1-0. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Σαμπάλα σε 1-1 στο 62'ο λεπτό.

Η ομάδα του Σωφρόνης Αυγουστή ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι τη στιγμή που έμεινε με 10 παίκτες από την αποβολή του Μάγκλιτσα στο 88'. Τα επόμενα λεπτά ήταν εφιαλτικά για τον ΑΠΟΕΛ που είχε για φύλακα άγγελο τον Νεόφυτο Μιχαήλ, περίοδος όπου η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε σκοράρει τουλάχιστον 2 τέρματα.

Στο τέλος ήρθε η λύτρωση με την κεφαλιά του ΚΑΡΩ, που έδωσε τη νίκη στην ομάδας μας, κυριολεκτικά στην εκπνοή του αγώνα».

LIVE FEED:

ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, Κυριακή, 13 Μαρτίου 16:00, Στάδιο ΑΕΚ Αρένα, Πρωτάθλημα Cyta, Β' φάση - 2η αγωνιστική, #24.

David Catala - προπονητής:

Christian, Gustavo, Τrickovski, Faraj , Milicevic, Rosales, Mikel, Εγγλέζου , Espinosa , Derbyshire , Altman .

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

461 εισιτήρια στον κόσμο, συν 239 στους χορηγούς και οργανωμένους, σύνολο 700 φίλοι του ΑΠΟΕΛ βρίσκονται στην Βόρεια κερκίδα του ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ.

Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, Βασίλης Δημητρίου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Ισπανός ρεφερή στο ΒΑΡ, χωριανός του Ισπανού προπονητή της ΑΕΚ, Καταλά, με ότι και να σημαίνει τούτο. Ας ελπίσουμε να μην χαριστεί στους συγχωριανούς του.

03' κάθετη μπαλιά του Σόουζα για τον Κβιλιτάϊα, μόνος ο ΚΒΙΛΙ απέναντι στον ΛΕΑΛ, κάνει το σουτ... μόλις πάνω από την εστία της ΑΕΚ.

[πρώτη κλασσική ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους που χάνεται].

05' Σουτ από τον Ατμάν της ΑΕΚ, διώχνει σε κόρνερ ο Σάβοτς.

05' κόρνερ η ΑΕΚ. Εκτελείται και πάει απευθείας για την εστία μας, διώχνει με υπερένταση ο Σκούφφετ.

06' νέο κόρνερ η ΑΕΚ.

11' παίκτης ηθοποιός της ΑΕΚ, πέφτει και ζητά "πέναλτι". Του χαρίζεται ο Δημητρίου και δεν τον κιτρινίζει.

20' νέο κόρνερ η ΑΕΚ, εκτελείται, δεν κάνει έξοδο ο Σκούφος, με αποτέλεσμα να κινδυνέψει η εστία μας. Σύμμαχος μας η αστοχία των παικτών της ΑΕΚ.

31' κάθετη πάσα του Οκριασβίλη στον Κβιλιτάϊα εντός περιοχής, παίκτης της ΑΕΚ υποπίπτει σε χέρι, πέναλτι που δίνεται από τον Δημητρίου.

32' πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ.

33' Ο Ισπανός από το ΒΑΡ καλεί τον Δημητρίου να δει ξανά τη φάση, αυτό κάνει ο Βασιλάκης και στη συνέχεια ακυρώνει το πέναλτι.

ΓΑΜ**ΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡ ΣΑΣ ΚΑΙ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.

36' σέντρα η ΑΕΚ, γίνεται και η κεφαλιά, αποκρούει ο Σκουφφέτ.

44' χάνει την μπάλα ο Σαμπάλα, φεύγει από αριστερά ο Εγγλέζου, δεν βγαίνει πάνω του ο Πέδρο με αποτέλεσμα να βγει η σέντρα προς στο δευτερο δοκάρι, δεν βγαίνει ο ΙΤΑΛΟΣ τερματοφύλακας ως όφειλε να κάνει με αποτέλεσμα ο Φαράξ με κοντινό πλασέ να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΚ.

Πολλά τα λάθοι της άμυνας μας, τραγικός έως εγκληματίας ο Σκουφφέτ.

ΑΕΚ 1-0 ΑΠΟΕΛ.

45' τρία λεπτά πο καθυστερήσεις.

45' κίτρινη στον ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ - ΑΠΟΕΛ.

45' κίτρινη κάρτα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ - ΑΠΟΕΛ.

45+3' τέλος το πρώτου μέρους.

Τραγικός ο ΑΠΟΕΛ του α' ημιχρόνου. Πολλά λάθη, εύκολο πούλημα της μπάλας. Κακή και η ΑΕΚ που πήρε δώρο το γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ.

46' μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο υστερήσας ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ.

46' μέσα ο ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛ / έξω ο πολύ κακός SIMONE SCUFFET.

48' Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ στη γωνιά της επανορθωτικής.

Εκτελεί στο δεύτερο δοκάρι ο Σαμπάλα αντί του Οκριασβίλη, διώχνει με γροθιές ο ΛΕΑΛ και φεύγουν στην αντεπίθεση.

51' κίτρινη ο ΝΙΚΟΣ ΕΓΓΛΕΖΟΥ - ΑΕΚ.

52' σουτ ο Ντάρμπισιαϊρ, μόλις πάνω από την εστία του Νεόφυτου Μιχαήλ που έλεγχε την φάση και την πορεία της μπάλας,.

55' φάουλ εκτελεί ο Οκριασβίλη, κεφαλιά του Κβιλιτάϊα, αποκρούει ο Λεάλ. Επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο Δημητρίου.

55' κίτρινη κάρτα στον MIKEL GONZALEZ DE MARTIN MARTINEZ της ΑΕΚ.

58' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ λίγο έξω από τα αντίπαλα καρέ. Εκτελεί ο ΝΑΤΕΛ, χαμηλό συρτό σουτ, εύκολη υπόθεση για τον ΛΕΑΛ που πέφτει και αποκρούει.

59' μακρινό σουτ ο Τρισκόφκι, καμία ανησυχία από τον Νεόφυτο.

59' ευνοείται ο ΝΑΤΕΛ από το λάθος διώξιμο της μπάλας από παίκτη της ΑΕΚ, κάνει και το σουτ, αποκρούει με διπλή απόκρουση ο ΛΕΑΛ.

60' σέντρα ο Εγγλέζου, κάνει σουτ ο Τρισκόφσκι με τη μία, σχεδόν εξ επαφής, μεγάλη απόκρουση του Νεόφυτου σε κόρνερ που κρατά την ομάδα στο παιγνίδι.

61' κόρνερ η ΑΕΚ

61' διπλή αλλαγή ο ΚΑΤΑΛΑΝ.

61' μέσα ο JOSE RAFAEL ROMO PEREZ / έξω ο MATTHEW ANTHONY DERBYSHIRE.

61' μέσα ο ACORAN BARRERA REYES / έξω ο OMRI ALTMAN.

62' γλιστρά ο Εγγλέζου στο κέντρο του γηπέδου. Εκμεταλλεύεται το λάθος ο Σαμπάλα και φεύγει μόνος στην αντεπίθεση. Αφού έχει διανύσει μια απόσταση 40-45 μέτρα με την μπάλα στα πόδια, περνά και τον ΛΕΑΛ και πλασάρει στην κενή εστία για το 1-1.

ΑΕΚ 1-1 ΑΠΟΕΛ.

64' νέα κάθοδος του Οκριασβίλη από δεξιά, κάνει τη σέντρα για τον ΚΒΙΛΙ, αποκρούει η άμυνα της ΑΕΚ. σε κόρνερ.

64' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

65 νέα σέντρα του Οκριασβίλη από δεξιά, προσπαθούν για την κεφαλιά ο Κβιλιτάϊα και Νατέλ, αποκρούει με γροθιές σε κόρνερ ο ΛΕΑΛ.

66' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

68' σουτ του Οκριασβίλη από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, αποκρούει ο ΛΕΑΛ σε κόρνερ.

69' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

69' Αλλαγή η ΑΕΚ. Μέσα ο SIMRANJIT SINGH THANDI / έξω ο ΝΙΚΟΣ ΕΓΓΛΕΖΟΥ.

Πολύ καλύτερο μέχρι τώρα ο ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίοι, ο Οκριασβιλή μαζί με τον Νεόφυτο.

74' επιθετικό φάουλ στο κέντρο του γήπεδο για το ΑΠΟΕΛ μπροστά στα μάτια του Δημητρίου, παίζεται λέει διαιτητής και πάει στην επίθεση η ΑΕΚ.. Μόνος ο ΦΑΡΑΖ απέναντι στον Νεόφυτο, κάνει το σουτ πλασέ, νέα μεγάλη απόκρουση του Νεόφυτου με τα πόδια, διώχνει στη συνέχεια σε κόρνερ ο Σάβιτς.

75' πάσα του Οκριασβίλη στον Σασιάς, κάνει το σουτ ο νεαρός αποκρούει ο ΛΕΑΛ.

76 νέο σουτ ο Τρισκόφκσι, πάνω από την εστία μας.

78' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο ΝΑΤΕΛ στο πρώτο δοκάρι, γυριστεί κεφαλιά του Μάγκλιτσα, εκτός εστίας.

81' αποχωρεί τραυματίας ο Οκριασβίλη.

82' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ, στη θέση ο TORNIKE OKRIASHVILI.

82΄αλλαγή η ΑΕΚ. Μέσα ο ΡΑΦΑΗΛ ΜΑΜΑΣ / έξω ο JAVIER ESPINOSA GONZALEZ.

83' αλλαγή η ΑΕΚ. Μέσα ο GASPAR PANADERO ZAMORA / έξω ο IMAD FARAJ.

83' πέφτει στην περιοχή ο Τρισκόφσκι, νέο θέατρο για πέναλτι.

87' φάουλ του Μάγκλιτσα, κτύπημα στο πόδι αντιπάλου, κίτρινη καρτα.

88' φωνάζει το ΒΑΡ και ο Δημητρίου αλλάζει την απόφαση του. Άκυρη η κίτρινη. Κόκκινη κατευθείαν στον Μάγκλιτσα με τις ευλογίες το Ισπανού ΒΑΡίστα στους Ισπανούς της ΑΕΚ.

Συνεχίζει με 10 παίκτες ο ΑΠΟΕΛ.

90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο BERT JOHAN ESSELINK / έξω ο LEONARDO NATEL VIEIRA.

90+1' νέο κατά φαντασία πέναλτι "ζητά" η ΑΕΚ.

90+3' νέο σουτ πλασέ του Τρισκόφκσι, νέα απόκρουση οτυ Νεόφυτου με τα πόδια

90+3' νέο μελέ διαρκείας μέσα στα καρέ μας, κόβει ο ΑΠΕΟΛ και βγαίνει στην αντεπίθεση.

90+3' νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, που αστόχησε 2 φορές για το σίγουρο γκολ.

90+4' μέσα στην περιοχή ο Ακοράν, κάνει το πλασέ στη κλειστή γωνία του Νεόφυτου που αποκρούει ως δια μαγείας σε κόρνερ.

90+5' κόρνερ η ΑΕΚ.

Συνεχής η πολιορκία της εστίας μας το τελευταίο 10 λεπτό λόγω και του αριθμητικού πλεονεκτήματος της ΑΕΚ.

90+5' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ σε καλή θέση.

Τελευταία φάση του αγώνα.

90+6' εκτελεί ο Γιώργος Εφραίμ στο δεύτερο δοκάρι, πετάγεται ανάμεσα στους δυο αμυντικούς της ΑΕΚ ο ΚΑΡΩ, πιάνει την καρφωτή κεφαλιά..... γκολλλλλλλλλ

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΝΑΙ ΡΕ - ΝΑΙ ΡΕ - ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΑΕΚ 1-2 ΑΠΟΕΛ.

Έρχεται και η επιβεβαίωση από το ΒΑΡ, το γκολ είναι πεντακάθαρο, έγκυρο και μετρά κανονικά.

Τέλος της μεγάλης αναμέτρησης.

Αν σήμερα κέρδιζε η ΑΕΚ, τότε θα ξέφευγε στους 5 βαθμούς. Τώρα είναι ο ΑΠΟΕΛ στη 2η θέση με 1 βαθμό περισσότερο από τους Λαρνακείς.