LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ, 1ος αγ. [2-1 συν.] Coca-Cola Cup «Γαλαζοκίτρινο προβάδισμα στο κύπελλο»

POST GAME:

«Με νίκη των «γαλαζοκιτρίνων» με 2-1, ολοκληρώθηκε ο πρώτος αγώνας του ΑΠΟΕΛ με την Ανόρθωση, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Κύπρου Coca - Cola.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικό του ΑΠΟΕΛ, Μπερτ Έσσελινκ για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Αμπαρτζουμιάν στο 13' σε 1-1.

Ο κορυφαίος στράϊκερ του ΑΠΟΕΛ, Γιώργη Κβιλιτάϊα, στο 52' πέτυχε το πολύτιμο 2-1 για τους γηπεδούχους, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 6 του Απρίλη στην έδρα της Ανόρθωσης.

LIVE FEED:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας - Ανόρθωση Αμμοχώστου, [2-1 συν.], 1ος αγώνας, Στάδιο:  Γ.Σ.Π, προημιτελική φάση Κυπέλλου Coca–Cola, Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022 - 19:00

ΑΝΟΡΘΩΣΗ Τιμούρ Κετσμπάγια:

00' Ο διαιτητής Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη της αποψινής αναμέτρησης.

00' στην σέντρα η Ανόρθωση

01' Φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ. Εκτελείται από τον ίδιο. Η μπάλα αποκρούεται και επιστρέφει ξανά στον Σαρφό.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Κάνει νέα σέντρα, κεφαλιά του Κβιλιτάϊα στον Έσσελινκ, η κεφαλιά του Μπερτ αποκρούεται και σκάει στα πόδια του, κάνει κάτι μεταξύ πλασέ και τακουνάκι και σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα της Ανόρθωσης για το 1-0 εν μέσω αποθέωσης από όλους.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΝΟΡΘΩΣΗ.

04' Πάσα του Πέδρο στον Σόουζα, στον Ντογκαλά, αυτός πίσω στον Πέδρο, ο Ζοάο στον Σόουζα, στον Πέδρο που γυρίζει στον Κβιλιτάϊα στο σημείο του πέναλτι (πραγματική έκρυψαν την μπάλα), σουτ του ΚΒΙΛΙ... γκκκ ΟΧΙιιιιι τι ευκαιρία χάνει ο ΚΒΙΛΙ που στέλνει την μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

06' σέντρα σουτ του Σαμπάλα, αποκρούει ο Τζουρ.

12' φάουλ κερδίζει η Ανόρθωση και κιτρινίζετε ο ΚΒΙΛΙ. Ούτε φάουλ ήταν, πόσο μάλλον η κίτρινη.

13' Εκτελείται στο 2ο δοκάρι κεφαλιά του Νοβότνι, κοντινό πλασέ το Hambardzumyan και η Ανόρθωση ισοφαρίζει. Κοιμήθηκε η άμυνα μας.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ.

19' Σέντρα του Σαμπάλα από αριστερά, κάνει την κεφαλιά ο Κβιλιτάϊα, πάνω από το δοκάρι του Τζουρ.

24' φάουλ η Ανόρθωση, η μπάλα καταλήγη στον Αμπουρτζάνιαν, κάνει το σουτ, ψηλά άουτ.

30' Ο Κορέϊα πλασάρει τον Μιχαήλ στην αριστερή κλειστεί γωνία, ενστικτώδεις απόκρουση του Νεόφυτου σε κόρνερ.

31' κόρνερ η Ανόρθωση.

31' σουτ ο Νατέλ, στα πόδια του Σόουζα, νέο σουτ ο Λούκας, αποκρούει ο Τζουρ.

34' αναγκαστική αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. Αποχωρεί τραυματίας ο Ντονγκαλά.

35' μέσα ο Θεοδώρου / έξω ο Ndongala.

38' ο Θεοδώρου στον Σόουζα, κάνει την χαμηλή σέντρα από δεξιά ο Λούκας, μπερδεύεται ο ΚΒΙΛΙ και δεν μπορεί να σκοράρει

38'-39' ένα τρελό λεπτό για τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, με αλλεπάλληλα σουτ και αλλεπάλληλες κόντρες από την άμυνα της Ανόρθωσης.

40' Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45' κίτρινη στον Αντωνιάδη της Ανόρθωσης.

45+1' φάουλ εκτελεί ο Οκριασβίλη, κεφαλιά ο Σάβιτς μόνος στην αντίπαλη εστία και καταφέρνει να την βγάλει εκτός... στη συνέχεια κλωτσά το δοκάρι από το θυμό του.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος.

46' στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

49' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

51' Επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Σόουζα που δίνει στον Θεοδώρου, κάνει την συστημένη χαμηλή σέντρα στον ΚΒΙΛΙ, από δεξιά, ξεμαρκάρεται ο Κβιλιτάϊα

και σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα του Τζουρ για το 2-1.

ΑΠΟΕΛ 2-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ.

56' διπλή αλλαγή η Ανόρθωση.

56' μέσα ο Χριστοδουλόπουλος / έξω ο Χρυσοστόμου.

56' μέσα ο Γριστοφής / έξω ο Ρισβάνης.

60' κίτρινη στον Χριστοδουλόπουλο.

66' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.
66' μέσα ο Maglica / έξω ο Kvilitaia.

66' κίτρινη στον Novothny / Ανόρθωση.

68' κίτρινη στον ΠΕΔΡΟ.

59' Επίθεση με τον Αιγύπτιο "βλάκα" η Ανόρθωση, βγαίνει μέχρι τα 35 μέτρα ο Νεόφυτος, δίνει ο "πάρτα" στον Νοβότνι, κάνει το πλασέ  αποκρούει ο Σάβιτς. Όφσαϊντ σφυρίζει ο διαιτητής διότι ο Νοβότνι καλυπτόταν μόνο από 1 παίκτη αντί 2 που προνοεί ο κανονισμός.

61' σέντρα σουτ του ΝΑΤΕΛ αποκρούει με υπερένταση ο Τζουρ.

63' σέντρα ο Χριστοδουλόπουλος, αποκρούει με τα πόδια ο Σάβιτς.

70' αλλεπάλληλες σέντρες από ΝΑΤΕΛ και ΘΕΟΔΩΡΟΥ, κάνει του σουτ ο ΠΕΔΡΟ, κόντρες σε αντίπαλα σώματα.... πέφτουν κορμιά... και μπλοκάρει ο Τζουρ. Είχε προηγηθεί κτύπημα στο χέρι αμυντικού, ίσως και να ήταν πέναλτι.

ΧΑΜΕΝΟ ΤΟ ΒΑΡ.

71' σουτ ο "πάρτα" αποκρούει με τα πόδια ο Μιχαήλ, 2 νέα σουτ, νέες κόντρες και σώζεται η εστία μας.

73' σέντρα του "αιγύπτιου" κεφαλιά του Αμπουρτζάνιαν η μπάλα στο δοκάρι.

76' κόρνερ η Ανόρθωση

77' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ.

77' μέσα ο Diawara / έξω ο Okriashvili.

77' μέσα ο Σατσιάς / έξω ο Leo Natel

79' κίτρινη στον Ιωάννου / Ανόρθωση.

80' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

81' Εκτελείται, κάνει την καρφωτή κεφαλιά ο Έσσελινκ στην αγκαλιά του Τζουρ.

83' σουτ ο Θεοδώρου, στην αγκαλιά του Τζουρ.

84' σουτ ο Χριστουλόπουλος.. έξω.

85' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ, εκτελεί ο Σαρφό, διώχνει με γροθιές ο Τζουρ.

87' αλλαγή η Ανόρθωση.

87' μέσα ο Καλτσάς / έξω ο Novothny

88' καθαρή ανατροπή του Σαρφό εντός περιοχής, πεντακάθαρο πέναλτι που δεν δίνεται. ΕΓΚΛΗΜΑΑΑ.

89' Σουτ ο Πέδρο, έξω η μπάλα.

90' σουτ ο Σαμπάλα... έξω.

90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+3' σέντρα ο Κορέία, γυριστό σουτ ο Καλτσάς, έξω η μπάλα.

Μπορούσε να πληρώναμε ακριβά την τελευταία φάση με τον Καλτσά... ευτυχώς όχι.