ΑΠΟΕΛ 63-66 Κεραυνός «Απογοητευτικός ο ΑΠΟΕΛ, προβάδισμα ο Κεραυνός» ημιτελικά ΟΠΑΠ BASKET LEAGUE

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ ΠΗΡΕ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ - 27/04/2022 - ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΗΣ ΟΠΑΠ BASKET LEAGUE

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής της αναμέτρησης κόντρα στο ΑΠΟΕΛ με 66-63, κάνοντας το 1-0 στις νίκες στα ημιτελικά της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Νικόλας Στυλιανού με 18 πόντους, 5 τρίποντα και μια ασίστ.

Ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα 4-0 στο 4’, με τον ΑΠΟΕΛ να γυρίζει το σκορ σε 5-4 στο ίδιο λεπτό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +6 στο 7’ (10-4), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 15-12 για τους φιλοξενούμενους.

Με τις βολές του Γιανναρά στο 12’ μείωσαν οι γηπεδούχοι σε 15-14, όμως ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμα του και στο 16’ έκανε το 27-20. Το ημίχρονο έκλεισε με το υπέρ του σκορ 33-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου έφτασε στο +11 στο 22’ (40-29), και το τρίποντο του Στυλιανού στο 24’ διαμόρφωσε το σκορ σε 45-31. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 56-51 και έτσι έκλεισε η περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 33’ (56-56), ενώ στο επόμενο λεπτό οι εύστοχες βολές του Σιμιτζή έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του (58-56). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Κεραυνό να παίρνει εκ νέου προβάδισμα στο προτελευταίο λεπτό με 64-63 και πήρε τη νίκη με 66-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 27-33, 51-56, 63-66