LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΠΑΦΟΣ fc (5η αγ. β' φάση) «Πλησίασε την κορυφή και πάει για δύο τελικούς στο Τσίρειο»

POST GAME:

«Κέρδισε (2-1) και την ΠΑΦΟ ο ΑΠΟΕΛ, πλησίασε την κορυφή και πάει για δύο τελικούς εκτός έδρας, με ΑΡΗ και Απόλλωνα, στη Λεμεσό.

Η ομάδα της Λευκωσίας διεκδικεί ακόμα και την πρώτη θέση!

O ΑΠΟΕΛ πήρε το πολύτιμο τρίποντο στη 5η αγωνιστική των Play Off καθώς κέρδισε (2-1) και την  Πάφο και πλησίασε κι άλλο στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος cyta

Οι "γαλαζοκίτρινοι" πήραν σχετικά δύσκολα τη νίκη όπως αποδείχτηκε το παιχνίδι και το καλό τρίτωσε για αυτούς την ώρα που... συνεχίστηκε η αδυναμία να κερδίσει ο Απόλλωνας (7 συνεχόμενες ισοπαλίες) που έφερε νέα ισοπαλία στην Λάρνακα (3-3) και από την ΑΕΚ!

Πλέον ο ΑΠΟΕΛ πάει για δύο τελικούς εκτός έδρας στο Τσίρειο, με ΑΡΗ και Απόλλωνα».

LIVE FEED:

ΑΠΟΕΛ - ΠΑΦΟΣ FC Κυριακή, 10 Απριλίου 2022, 17:00, Στάδιο Γ.Σ.Π. 5η αγωνιστική Β’ φάση, Παγκύπριο Πρωτάθλημα Cyta, Cablenet.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη του ντέρμπι.

04' πρώτο φάουλ του ΟΚΡΙ και κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή, ούτε καν προειδοποίηση. ΕΛΕΟΣ ρεεε!!!

15' παράξενη απόφαση του διαιτητή. Καθαρή παράβαση εντός περιοχής υπέρ του Οκριασβίλη, κανένα φάουλ ή πέναλτι. Αντίθετα δίνει κατοχή στους Πάφιους.

16' σέντρα του Ντονγκαλά από δεξιά, αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

17' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

28' Ο Ντονκαλά δίνει στον Μαγκλίτσα κι αυτός γυρίζει στον Πέδρο, συρτή πάσα στο δεύτερο δοκάρι για τον ΟΚΡΙ, κάνει το πλασέ ο Γεωργιανός αποκρούει ο Ρούτκο.

36' Ο Ντονγκαλά δίνει στον Σαμπάλα, δυο φορές σεντράρει ο Αργεντίνος, νέα σέντρα ο Σατσιάς, διώχνει η άμυνα.

41' σέντρα του ΠΕΔΡΟ κεφαλιά του ΣΑΤΣΙΑ η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ρούτκο.

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+1' ο Σατσιάς δίνει στον Ντογκαλά, κάνει και το σουτ ο Βέλγος, αποκρούει ο Ρούτκο η μπάλα κτυπά και στο δοκάρι.

2ο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΕΛΟΣ Α' ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους στο ΓΣΠ.

46' αλλαγή ΠΑΦΟΥ μέσα ONNI JOHANNES SIMONPOIKA VALAKARI / έξω ο JAIRO DE MACEDO DA SILVA

47' επίθεση του Οκριασβίλη από αριστερά, κάνει και το δυνατό πλασέ, νικά τον Ρούτκο αλλά η μπάλα τραντάζει εκ νέου το κάθετο δοκάρι, αυτή τη φορά.

Τρία δοκάρια για τον ΑΠΟΕΛ μέχρι τώρα.

50' αλλαγή Πάφου. μέσα ο NAVARONE CHESNEY KAI FOOR / έξω ο DOUGLAS AURELIO

54' φάουλ η Πάφος, εκτελείται, γίνεται η κεφαλιά, αποκρούει με το πόδι ο Νεόφυτος. Πρώτη τελική για την Πάφο σε 55 λεπτά αγώνα.

59' κίτρινη ο HAMADI AL GHADDIOUI

84' κίτρινη στον JASON DAVID IAN PUNCHEON

62' σέντρα σουτ του Πέδρο από δεξιά, αποκρούει ο Ρούτκο.

65' κάθετη μπαλιά στον Σόουζα, κάνει τη συρτή σέντρα μέσα στη περιοχή ο Λούκας, σουτ πλασέ από τον Μαγκλίτσα, αποκρούει ασταθώς ο Ρούτκο, κάτοχος της μπάλας γίνεται ο Ντογκαλά που την στέλνει στα δίκτυα για εν μέσω αποθέωσης για το 1-0 .

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

66' ΑΠΟΕΛ 1-0 ΠΑΦΟΣ.

68' διπλή αλλαγή η Πάφος

68' μέσα ο FRANKO KOVACEVIC / έξω ο WILLY JOHNSON SEMEDO AFONSO

68' μέσα ο MAGOMEDKHABIB ABDUSALAMOV / έξω ο HAMADI AL GHADDIOUI

69' Γκολ για την Πάφο με τον Κοβάσεβιτς αλλά από καθαρή θέση όφσαϊντ. Άκυρο το γκολ λέει το ΒΑΡ και ο αγώνας συνεχίζεται.

75' σέντρα του Οκριασβίλη από αριστερά για το δεύτερο δοκάρι που είναι ο Μαγκλίτσα, προσπαθεί για την κεφαλιά και το γκολ ο ΑΝΤΟΝ χωρίς επιτυχία.

75' μέσα ο VLAD MIHAI DRAGOMIR / έξω ο JASON DAVID IAN PUNCHEON

80' Σουτ (προειδοποίηση) του Βαλακάρι, μόλις άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

80' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ

80' μέσα ο BERT JOHAN ESSELINK / έξω ο TORNIKE OKRIASHVILI

80' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

81' κίτρινη ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ

83' γκολ η Πάφος με τον αμαρκάριστο Βαλακάρη. Άγαλμα ο Νεόφυτος Μιχαήλ, ανύπαρκτοι έως άφαντοι οι ΤΡΕΙΣ κεντρικοί μας αμυντικοί.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΠΑΦΟΣ.

84' αλλαγή ΑΠΟΕΛ.

84' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ

85' κάθετη μπαλιά του Σόουζα για τον Εφραίμ, δοκιμάζει ο Γιώργος με την μία να κρεμάσει τον Ρούτκο που ήταν εκτός εστίας, χωρίς επιτυχία... η μπάλα φτάνει εύκολα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

87' ο Θεοδώρου βγάζει συρτή σέντρα στον Εφραίμ, νέο πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ο Γιώργος, μόλις άουτ ψηλά και πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους που εντείνουν τις προσπάθειες τους για το γκολ.

88' κίτρινη ο ONNI JOHANNES SIMONPOIKA VALAKARI

88' αλλαγή ΑΠΟΕΛ.

88' μέσα ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ / έξω ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ

90' τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

90+2' Έκρυψαν τη μπάλα.... κλέβει την μπάλα ο Σαρφώ πίσω από την γραμμή του κέντρου, δίνει στον Θεοδώρου, στη συνέχεια κάτοχος γίνεται ο Μάγκλιτσα, μετά ο Σταύρος Γεωργίου που βγάζει μόνο τον Εφραίμ, νέο σουτ πλασέ του Γιώργου ο Ρούτκο αποκρούει σε κόρνερ.

Γονατιστός ο Ρούτκο ανοίγει τα χέρια στους πορτοκαλί, μπράβο στο παλικάρι, μεγάλη εμφάνιση από ένα τεράστιο τερματοφύλακα. Μακάρι να είχαμε τέτοιο κήπερ στον ΑΠΟΕΛ.

90+2' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

90+3' εκτελείται το κόρνερ από τον Εφραίμ, κερδίζει την κεφαλιά ο Σαρφώ, πισινό τακουνάκι ο Σόουζα, διώχνει μέχρι τον Σαμπάλα αμυντικός που δίνει στον Εφραίμ, διώχνει ο Κοβάσεβιτς, επεμβαίνει ξανά ο Φακούντο και κερδίζει την μπάλα, κερδίζει τον Αμπτουσαλάμοφ που του έκλεινε το πεδίο και από το ύψος της γωνιάς της μγάλης περιοχής εκτελεί με άψιγο πλασέ τον Ρούτκο.