ΟΠΑΠ Basket League: ΑΠΟΕΛ 97-78 ΚΕΡΑΥΝΟΣ [1-2] «Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε την πρώτη του νίκη»

ΜΕΙΩΣΕ ΣΕ 2-1 Ο ΑΠΟΕΛ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ - 04/05/2022

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε την πρώτη του νίκη στην ημιτελική φάση των play off της ΟΠΑΠ Basket League επί του Κεραυνού με 97-78, μείωσε σε 2-1. MVP του αγώνα ο Ντόμινικ Πόιντερ με 31 πόντους, 3 τρίποντα και 4 ασίστ.

Με δύο τρίποντα του Τιμπουά προηγήθηκε ο ΑΠΟΕΛ στο 2’ (6-0), με το προβάδισμα τους να φτάνει στο +10 στο 5’. Με τις βολές του Μάλκολμ στο 7’ ο Κεραυνός μείωσε σε 12-9 και στο 9’ ο Μπερνς έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 19-17, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-26.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά τους στο 32-26 στο 13’, ενώ το τρίποντο του Κοιλαρά στο 16’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (34-34). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε σε 45-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ με τους «γαλαζοκίτρινους» να κάνουν το 53-46 στο 23’ και βρέθηκαν στο +10 με 61-51 στο 25’. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο επιθετικά και στο 33’ το εύστοχο τρίποντο του Τιμπουά έκανε το 80-62. Η ομάδα του Στροβόλου μείωσε στο 36’ με τον Πασιαλή για το 83-69, όμως ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, παίρνοντας τη νίκη με 97-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 45-42, 69-61, 97-78