LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΕΚ (7η αγ. β' φάση) «Έμεινε στη δεύτερη θέση ο ΑΠΟΕΛ»

POST GAME:

«Ισόπαλο (1-1) το Κυριακάτικο ντέρμπι στο ΓΣΠ.

- Το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ, στο «στάδιο ΓΣΠ» έληξε ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που δεν εξυπηρετεί καμία από τις δύο ομάδες.

Ο μεν ΑΠΟΕΛ έμεινε στη δεύτερη θέση χάνοντας την ευκαιρία να προσπεράσει τον Απόλλωνα και να ανέβη πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα, μη μπορώντας να πιάσει τη γνωστή του απόδοση στο δεύτερο  ημίχρονο, όπως σε προηγούμενα παιγνίδια, η δε ΑΕΚ για να πλησιάσει στον πόντο τη δεύτερη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό, με δύο γκολ για τις δύο ομάδες. Ο Μάγκλιτσα στο 26' άνοιξε το σκορ 1-0 για τους γαλαζοκίτρινους και ο Γκαρσία στο 36' ισοφάρισε σε 1-1 για την ΑΕΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστο και για τις δύο ομάδες. Μοιραίος για τον ΑΠΟΕΛ ο "πρώην" ποδοσφαιριστής Ντανίλο που σούταρε προς κενής εστίας... και κατάφερε να βρει τα πόδια του επερχόμενου αμυντικού αντί τα δίκτυα, στη συνέχεια ο Μάγκλιτσα με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Τούμπα να μαζεύει την μπάλα».

ΡΑΦΑΗΛ   ΜΑΜΑΣ

Παρέλαση των πρωταθλητών ομάδων U16 και U17 με μπροστάρη τον προπονητή Νούνο Μοράϊς.

Δεκαπέντε χιλιάδες κόσμος είναι στοιβαγμένοι στις κερκίδες του σταδίου ΓΣΠ.

Ο Ιταλός διαιτητής SIMONE SOZZA σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

00' Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

01' πρώτη επίθεση για την ΑΕΚ. Πέφτει θεατρινίστικα στην περιοχή και ζητά πέναλτι... κι ακόμα δεν αρχίσαμε. Τίποτα λέει ο διαιτητής. Απόλυτα σωστός.

02' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελείται με πάσα. Η μπάλα καταλήγει στον ΝΑΤΕΛ, κάνει το σουτ. Κοντράρει και πάει κόρνερ.

03' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

09' λάθος του Τούμπα. Γλιστρά και εκμεταλλεύεται αμέσως το λάθος ο Μάγκλιτσα, που δίνει με την μία δίπλα στον Ντανίλο. Πλασάρει προ κενής εστίας και καταφέρνει να βρει τα πόδια του αμυντικού, νέα προβολή του Μάγκλιτσα, νέο κόντρα σε αμυντικό πάνω στη γραμμή, νέα προσπάθεια του ΑΝΤΟΝ, μαζεύει ο Τούμπας.

Απίστευτη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ που πάει χαμένη, με τον Αυγουστή να κτυπιέται στον πάγκο.

10' σένα ευκαιρία και νέο σουτ από τον Νατέλ... άστοχο και εκτός εστίας.

12' σουτ του Φαράς μετά από σέντρα, ψηλά και πάνω από τα δοκάρια του Μιχάλη.

25' σουτ ο Γκαρσία, αποκρούει σε κόρνερ ο Έσσελινκ.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

26' σέντρα του ΝΑΤΕΛ από αριστερά, πιάνει την εκπληκτική κεφαλιά ο Μάγκλιτσα και πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ για το ΑΠΟΕΛ, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΚ.

36' κόρνερ για την ΑΕΛ.

36' Εκτελείται... Πηδά πιο ψηλά από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς, Έσσελινκ - Βινίσιους, ο Γκαρσία και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Μιχαήλ, που δεν βγήκε αλλά ούτε έκανε καν προσπάθεια να την αποκρούει. Έμεινε άγαλμα. Δεν γίνονται αυτά. Λάθος της άμυνας και του τερματοφύλακα.

41' κίτρινη κάρτα στον  ΡΑΦΑΗΛ ΜΑΜΑΣ

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΕΚ.

43' Πλασέ του Γιούρτσο, μόλις άουτ, σύριζα από το κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ που έπεσε χωρίς να την προλάβει.

45' δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+2' σουτ ο Θεοδώρου, ψηλά εκτός εστίας.

Ο Ιταλός επιστρέφει πίσω τη φάση και δίνει φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ έξω από τα καρέ και κίτρινη σε παίκτη της ΑΕΚ.

45+2' κίτρινη κάρτα στον ANGEL GARCIA CABEZALI

45+3' Εκτελείται το φάουλ από τον ΝΑΤΕΛ, αποκρούει ο Τούμπας. Φωνάζουν για χέρι οι του ΑΠΟΕΛ ζητώντας πέναλτι. Τίποτα λέει ο Ιταλός και σφυρίζει την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΙΟΥ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

46' Στην σέντρα η ΑΕΚ.

55' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. μέσα ο TORNIKE OKRIASHVILI / έξω ο πρώην ποδοσφαιριστής DANILO CAMPOS

57' κίτρινη κάρτα στον ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

58' μακρινό σουτ για την ΑΕΚ.

62' σέντρα ο Πέδρο, κεφαλιά ο Έσσελινκ, κόντρα σε αμυντικό και πάει κόρνερ.

62' διπλή αλλαγή η ΑΕΚ.

62' μέσα ο JOSE RAFAEL ROMO PEREZ / έξω ο OMRI ALTMAN

62' μέσα ο ACORAN BARRERA REYES / έξω ο IMAD FARAJ

61' κίτρινη στον TORNIKE OKRIASHVILI.

62' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

67' εκτελεί φάουλ ο Οκριασβίλη, σε θέση βολής ο Θεοδώρου, κάνει το δυνατό σουτ, αποκρούει ο Τούμπας, νέα σέντρα σουτ ο Μάγκλιτσα, στα χέρια του Τούμπα.

70' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

71' Απειλεί η ΑΕΚ, αποκρούει ο Βινίσιους.

72' σουτ ο Ζαμπάλα μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Τούμπας.

75' αλλαγή ΑΕΚ. μέσα ο JAVIER ESPINOSA GONZALEZ / έξω ο ΡΑΦΑΗΛ ΜΑΜΑΣ.

88' διπλή αλλαγή η ΑΕΚ.

88' μέσα ο SIMRANJIT SINGH THANDI / έξω ο ANGEL GARCIA CABEZALI

88' μέσα ο JAKUB JAN LABOJKO / έξω ο IVAN TRICKOVSKI

89' σουτ στη κίνηση από τον Ρομό, εκτός εστίας.

89' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ [πολύ-πολύ αργά] / έξω ο LEONARDO NATEL VIEIRA.

90' τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+2' κίτρινη στον FACUNDO ZABALA

90+4' νέα απειλή από την ΑΕΚ.

90+5' το τέλος του αγώνα σφυρίζει ο Ιταλός διαιτητής που τα πήγε καλά στο παιγνίδι.

Άσχημο τέλος για τον ΑΠΟΕΛ που χάνει την μεγάλη ευκαιρία για να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.