LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-1 Ανόρθωση (9η αγ. - Β' φάση) «Αλληλοεξουδετερώθηκαν»

POSTGAME:

«ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση αλληλοεξουδετερώθηκαν και η ισοπαλία 1-1 δίνει την ευκαιρία και στις δύο ομάδες να περιμένουν την τελευταία αγωνιστική για τη 2η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ και στο ξεκαθάρισμα για τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια", ενώ στο κόλπο της δεύτερης θέσης μπήκε τώρα και ΑΕΚ.

ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση απείχαν τρεις βαθμούς πριν από το μεταξύ τους παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της β΄ φάσης και η διαφορά τους παρέμεινε αναλλοίωτη, έπειτα από το 1-1 στο "ΓΣΠ".

Ο αγώνας ήταν αρκετά θεαματικός, με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, κυρίως στο 2ο ημίχρονο.

Ο Γριστοφή έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μόλις στο 20ο λεπτό και στο 23' ο Ντιμερσή Ντογκαλά ισοφάρισε σε 1-1.

Οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο 2ο ημίχρονο».

LIVE FEED 19:00 15-5-22

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας - Ανόρθωση Αμμοχώστου, 19:00 - Κυριακή, 15 Μαΐου, Στάδιο Γ.Σ.Π, 9η αγωνιστική, Β' φάση Πρωτάθλημα Cyta, Cablenet.

DE VINCENTI (c)

Πάγκος: Μιχαήλ, Καρώ, Νταουσβίλη, Εφραίμ, Κβιλιτάϊα, Θεοδώρου, Τσιεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Κούτσακος, Ντανίλο.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ:

Προπονητής Τιμπούρ Κετσμπάγια

LOREA, ΑΡΤΥΜΑΤΑΣ, VRHOVEC, CORREIA, CHRISTODOULOPOULOS, HAMBARDZYMYAN, ARAJUURI, CORREA, IOANNOU, WARD, CHRISTOFI.

00' Ο Ιταλός διαιτητής Sacchi Juan Luca σφυρίζει την έναρξη της σημερινής συνάντησης.

Στο VAR ο επίσης Ιταλός Piccinini Marco.

01' Στην σέντρα η Ανόρθωση.

Αναγνωριστικά τα πρώτα τρία λεπτά στην αναμέτρηση.

03' Σέντρα του Ντε Βινσέντι, μαζεύει ο Λόρια.

06' κόρνερ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ.

07' εκτελεί το κόρνερ ο Σαρφό, κεφαλιά του Σόουζα... δυστυχώς στην αγκαλεία του Λόρια.

09' συρτή σέντρα του Ντογκάλα μέσα από την περιοχής για τον Σατσιά, κάνει το δυνατό συρτό σουτ ο Γιάννης και ενώ ο Λόριας έχει εξουδετερωθεί, σαν από μηχανής Θεός σώζει πάνω στην γραμμή ο Αραγιούρη και με προβολή διώχνει σε κόρνερ.

10' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

16' πλασέ του Ντε Βινσέντι μέσα από την περιοχή, άστοχο και άουτ.

20' επίθεση με τον Ουάρτα που βάζει κάτω και κερδίζει τον Βινίσιους που έτρεξε να τον μαρκάρει, δίνει στον Χριστοφή κι αυτός στον Αμπαρτζουνιάν κάνει τη χαμηλή σέντρα σουτ, πέφτει και διώχνει με το χέρι ο Σκουφέτ... στην ουσία "πασάρει" στον αμαρκάριστο Γριστοφή που δεν δυσκολεύεται να σκοράρει.

Μια ευκαιρία - ένα γκολ. Αυτή είναι η Ανόρθωση.

Πονεμένη ιστορία οι τερματοφύλακες, φέτος στον ΑΠΟΕΛ. Ευθύνη φέρει και ο Έσσελινγκ στη φάση.

ΑΠΟΕΛ 0-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ

22' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ.

23' εκτελεί ο Πέδρο, συστημένη πάνω στο κεφάλι του Ντογκαλά που καρφώνει την μπάλα στο πλεκτό.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Ήταν η πρώτη ασίστ του Πέδρο στο πρωτάθλημα (όσο παράξενο κι αν ακούγεται). Είχε και μία στο κύπελλο.

23' ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ.

23' Ο διαιτητής παρατηρεί τον Σωφρόνη για τον τρόπο που πανηγύρισε .

ΟΥΣΤ κοπρίτη μαφία Ιταλιάνο.

29' Σέντρα του Λάζαρου, κεφαλιά του Ουάρτα, ψηλά εκτός εστίας.

33' Τραυματισμός του Χριστοφή που δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο από σουτ του Σαμπάλα. Η κερκίδα τον στολίζει "να μείνει κάτω για πάντα".

39' κίτρινη κάρτα στον JOAO PEDRO / η πρώτη στον αγώνα.

45' ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45+1' τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

46' στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ.

49' μακρινό, δυνατό σουτ του Σαρφό, αποκρούει ο Λόρια, σκάει η μπάλα στην περιοχή, μελέ στα τετράγωνα, ξανά το σουτ-πλασέ από τον Σαρφό, αποκρούει σταθερά ο Λόρια.

53' κίτρινη στον ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΡΡΕΑ της Ανόρθωσης.

57' θέατρο από τον Χούσμπαουερ που προσπάθησε να ξεγελάσει τον Ιταλό για πέναλτι.

58' κίτρινη στον  JOSEF HUSBAUER της Ανόρθωσης.

58' αλλαγή η Ανόρθωση: μέσα ο JOSEF HUSBAUER / έξω ο BLAZ VRHOVEC

60' σουτ πλασέ από τον Σατσιά μέσα από τα αντίπαλα καρέ... νέα άτυχη στιγμή, η μπάλα κάπου κοντράρει και πάει κόρνερ αντί στα δίκτυα.

61' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

63' νέο μελέ διαρκείας για τους γαλαζοκίτρινους. Από την σέντρα του Βινίσιους διώχνει με γροθιές ο Λόρια, μέχρι τον Γιάννη, κάνει το τελικό σουτ ο Σατσιάς, παρεμβαίνει στην πορεία της ο Ντε Βινσέντι που προ κενής εστίας την στέλνει στο κάθετο δοκάρι αντί στα δίκτυα και στην αγκαλιά του Λόρια.

Δεν πιστεύει ο Ντε Βινσέντι το τί έχασε.

ΤΕΤΟΙΑΑΑΑΑ ΤΥΧΗ!!!

67' αλλαγή η Ανόρθωση: μέσα ο DENIS POPOVIC / έξω ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

68' σουτ πλασέ του Χριστοδουλόπουλου, τεράστια απόκρουση του Σκουφέτ σε κόρνερ.

68' πρώτη αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο GIORGI KVILITAIA / έξω ο Αρχηγός TOMAS DE VINCENTI.

Το περιβραχιόνιο του Αρχηγού πάει στον Βινίσιους.

69' κόρνερ η Ανόρθωση.

Σουτ ο Ουάρντα.

Φάουλ και 2η κίτρινη στον Κορρέα που κτύπησε τον Έσσελινκ με το παπούτσι στο πρόσωπο. Κόκκινη κάρτα στον Κορρέα.

70' κόκκινη κάρτα στον ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΡΡΕΑ  (Δευτ. Κίτρινη)

70' Συνεχίζει με 10 παίκτες η Ανόρθωση.

73' τους πέρασε όλους και μπήκε στα καρέ μας ο Κορέϊα, πλασάρει τον Σκουφέτ στη κλιστεί γωνία που σώζεται από το κάθετο δοκάρι.

75' αλλαγή Ανόρθωση: Μέσα ο SOMA ZSOMBOR NOVOTHNY / έξω ο ΛΑΖΑΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ.

76' αλλαγή η Ανόρθωση. Μέσα ο MILOS DELETIC / έξω ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ.

76' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ.

77' αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

79' σέντρα του Πέδρο, πιάνει "ΑΕΡΑ" ο Κβίλη, αντί την κεφαλιά, και χάνεται νέα τεράστια ευκαιρία.

87' σουτ ο Εφραίμ. Άψυχο και αδύναμο, πολύ εύκολο στην αγκαλιά του Λόρια.

87' κίτρινη κάρτα στην SOMA ZSOMBOR NOVOTHNY

89' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ / έξω ο JOAO PEDRO GUERRA CUNHA.

90' σουτ ο Χουσμπάουερ, αποκρούει ο Σκουφέτ.

90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+1' κίτρινη κάρτα στον HOVHANNES HAMBARDZUMYAN

90+4' σουτ του Αμπαρτζουνιάν, αποκρούει με τα πόδια ο Σκουφέτ.

90+5' κάθετη μπαλιά του Σόουζα που βγάζει μόνο τον Οκριασβίλη... απέναντι στον Λόρια κι όμως δεν μπορεί να σκοράρει αφού το πλάσε του με το δεξίμ και κάτω από την πίεση του αμυντικού, βρίσκει στο αριστερό παπούτσι και πάει έξω. Ούτε καν κόρνερ.