ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ U19 ο ΑΠΟΕΛ - Xατ τρικ ο Κούτσακος (Φώτος)

Κυπελλούχος Νέων K19 ο ΑΠΟΕΛ μετά την μεγάλη του νίκη με 3-1 στον τελικό του κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΛ Λεμεσού. Ο τελικός διεξήχθη στο στάδιο «Αμμόχωστος-Επιστροφή». Πρωταγωνιστής ο Νικόλας Κούτσακος ο οποίος πέτυχε και τα τρία γκολ των γαλαζοκιτρίνων, ενώ είχε και χαμένο πέναλτι.

Ο ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας κατέκτησε το Κύπελλο Νέων Κ-19, νικώντας με 3-1 την ΑΕΛ στον τελικό που έγινε στο Στάδιο "Ν. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή".

Ο Νικόλας Κούτσακος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστικής για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ αφού πέτυχε και τρία τέρματα της ομάδας του. Ο Κούτσακος άνοιξε το σκορ  στο 3ο λεπτό με δυνατό σουτ, με κεφαλιά στο 61' πέτυχε το 2-0 και με πλασέ στο 87' διαμόρφωσε το 3-0.

Η ΑΕΛ μείωσε στις καθυστερήσεις σε 3-1.

Στο 80' λεπτό ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Παναγιώτης Κυριάκου απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Νικόλας Κούτσακος.

Την απονομή στους Κυπέλλούχους έκανε ο Βοηθός Γενικός Γραμματέας της ΚΟΠ Γιώργος Φαντάρος.

Αυτό είναι το τρίτο Κύπελλο Νέων που κατακτά η ομάδα του ΑΠΟΕΛ από το 2015 που καθιερώθηκε ο θεσμός. Προηγήθηκαν οι κατακτήσεις το 2016 και το 2019.

ΑΕΛ (Ανδρέας Ανδρέου): Π. Κυριάκου, Μ. Βεσελίνοβιτς (79' Π. Παναγή), Χ. Ευσταθίου, Α. Νικολεττίδης, Μ. Κολιάς, Π. Νεοφύτου (72' Σ. Χριστοδούλου), Α. Ιωάννου, Χ. Αντωνίου, Λ. Ζαχαρία (62' Χ.Σεργίου), R. Reis Lima (46' Π. Αντωνίου), Θ. Θεμιστοκλέους (72' Ι. Αδάμου)

ΑΠΟΕΛ (Γ. Κυπριανού): Α. Τσιλιγγίρης, Μ. Κοκκινόφτας, Α. Παπαδόπουλος, Σ. Χαραλάμπους (68' Μ. Παρασκευά), Κ. Νύσσης (68' Ι. Τσουτσούκη), D. Djiama, Σ. Φενερίδης (68' Μ. Βαλιαντής),  Σ. Γεωργίου, Σ. Βρόντης, Σ. Γαβριήλ (84' Σ. Ανδρέου), Ν. Κούτσακος (89'  Σ. Χρυσοστόμου).