Κύπρος 0-0 Βόρεια Ιρλανδία

Κύπρος - Βόρεια Ιρλανδία 0-0 [Κυριακή, 5 Ιουνίου 2022]

Πρώτος βαθμός για την Εθνική μας στη διοργάνωση του Nations League στο ΑΕΚ Αρένα.

Αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τη Βόρεια Ιρλανδία στο ΑΕΚ Αρένα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το δεύτερο όμιλο.

Προσπάθησε για το καλύτερο η ομάδα μας, ήταν πιο επικίνδυνη και κυνήγησε το γκολ μέχρι και το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Η Εθνική μας παρατάχθηκε με πέντε αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα με το Κόσοβο. Νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα οι Πίττας, Κατελάρης Κορρέα, Χριστοφή και Λοϊζου.

Αντικαταστάθηκε με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου λόγω τραυματισμού ο Φάνος Κατελάρης.

Οι διεθνείς μας στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησαν και σε κάποιες περιπτώσεις έγιναν απειλητικοί για την εστία των φιλοξενουμένων, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η πολύ μεγάλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου καταγράφεται στο 43ο λεπτό. Τότε μετά από μακρινό σουτ του Κατελάρη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Ιρλανδών.

Στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήσαμε πρώτα πολύ καλή ευκαιρία με τον Μαρίνο Τζιωνή και ακολούθησε ευκαιρία με τον Κορρέα.

Στο 80ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κορρέα βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και υπό πίεση έστειλε έξω το σουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό χάθηκε καλή ευκαιρία εκ μέρους της φιλοξενούμενης ομάδας.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε με περισσότερο σταθερότητα στην απόδοση της και στα δύο ημίχρονα και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το τελικό 0-0 έδωσε στις δύο ομάδες τον πρώτο τους βαθμό στη διοργάνωση.

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Μιχαήλ, Πίττας, Κορρέα, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46' Ν. Παναγιώτου), Ν. Ιωάννου, Κάστανος (66' Παπουλής), Αρτυματάς, Λοϊζου (56' Τζιωνής), Σωτηρίου (77' Κακουλλής), Χριστοφή (66' Χ. Κυριάκου).

*Πρώτη εμφάνιση με την Εθνική Ανδρών για τον Παύλο Κορρέα.

Αργότερα απόψε για τον όμιλο μας θα διεξαχθεί ο αγώνας Κόσοβο - Ελλάδα.