ΣΩΦΡΟΝΗΣ ΑΥΓΟΥΣΤΗ: «Θα είναι πιο δύσκολο με τον επόμενο αντίπαλο, αλλά θα είμαστε και εμείς πιο έτοιμοι»

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας βοήθησε να δημιουργήσουμε προβλήματα στον αντίπαλο και να επιβάλουμε τον ρυθμό μας» δήλωσε ο Σωφρόνης Αυγουστή μετά τη νίκη των γαλαζοκιτρίνων με 2-0 επί των Βούλγαρων και την πρόκριση του ΑΠΟΕΛ στον 3ο γύρο του Uefa Europa Conference League.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του ΣΩΦΡΟΝΗ ΑΥΓΟΥΣΤΗ:

«Κατά πρώτον η ομάδα ήταν πολύ καλύτερη από το πρώτο παιγνίδι κι αυτό ήταν το σημαντικό γιατί ήταν "παιγνίδι με παιγνίδι".

Αυτή τη στιγμή ο στόχος μας είναι το επόμενο παιγνίδι και μέχρι το βράδυ θα ξέρουμε τον επόμενο αντίπαλο.

Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για την προσπάθεια που έκαναν σε αυτά τα δύο παιγνίδια.

Το μηδέν παθητικό που ήταν πολύ σημαντικό, για ακόμη ένα παιγνίδι που κρατήσαμε το μηδέν στην άμυνα.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας στήριξε από το πρώτο λεπτό και μας βοήθησε να βάλουμε το δικό μας ρυθμό ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και τους θέλουμε μαζί μας και στο επόμενο παιγνίδι.

Από αύριο συγκεντρωνόμαστε στον επόμενο αντίπαλο.

Ευχαριστώ!

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

Αν είναι ευχαριστημένος;

Είμαι ευχαριστημένος για δύο λόγους.

Για ακόμα ένα παιχνίδι δείξαμε καλή αμυντική λειτουργία.

Εκτός από μια φάση δεν κινδυνέψαμε.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους.

Δεν είναι εύκολο αυτή την εποχή, ενώ οι αποστάσεις έχουν μικρύνει.

Ο στόχος είναι η πρόκριση και πρέπει να είσαι έτοιμος στα δύο παιχνίδια.

Σκεφτόμαστε ήδη τον επόμενο αντίπαλο.

Θα είναι πιο δύσκολο, αλλά θα είμαστε και εμείς πιο έτοιμοι»

Θα δούμε και νέα πρόσωπα στην συνέχεια;

«Κρίνονται καθημερινά στις προπονήσεις, τους θέλουμε όλους έτοιμους.

Σιγά-σιγά ετοιμάζονται και όλοι θα δώσουν βοήθειες.

Είναι σημαντικό όλοι να μπορούν να βοηθούν.

Μπήκαν κάποια παιδία και αντί η ομάδα να χάσει τον ρυθμό της πέτυχε δεύτερο γκολ και σφραγίσαμε την πρόκριση».

Για τις μετεγγραφές:

«Σχεδόν ολοκληρώσαμε.

Κάθε καλή περίπτωση μας ενδιαφέρει.

Η διοίκηση έκανε εξαιρετικές κινήσεις, όλοι μας βοηθήσαμε.

Θέλουν χρόνο οι ποδοσφαιριστές για να μπορέσουν να μας δώσουν αυτά που μπορούν να δώσουν βάση της ποιότητας τους».

Πότε θα είναι έτοιμοι οι νέοι;

«Θα αναλύσουμε τα εργομετρικά τους και θα δούμε πότε θα είναι έτοιμοι να μπουν και να βοηθήσουν.

Όλοι που είναι στο ρόστερ αξιολογούνται και οι καλύτεροι θα αγωνίζονται».

Για τον Κβιλιτάϊα:

«Φάνηκε η απουσία του Κβιλιτάϊα και του Μάγκλιτσα.

Ο “Μάγκλα” επιστρέφει σιγά-σιγά.

Θα είμαστε προσεκτικοί με τον Κβιλιτάϊα»

Για τον κόσμο:

«Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας βοήθησε να δημιουργήσουμε προβλήματα στον αντίπαλο και να επιβάλουμε τον ρυθμό μας.

Τους θέλουμε και στο επόμενο παιχνίδι καθώς πρέπει στο γήπεδο μας πρέπει να κρατήσουμε το μηδέν πίσω και να σκοράρουμε για να βάλουμε τις βάσεις πρόκρισης».