LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΛ Λάρνακας, 8η αγ. «Δύσκολη, αλλά πολύτιμη νίκη με ΔΩΝΗ»

«H ΑΕΚ έδωσε τη δύσκολη της μάχη και είχε τις δικές τις καλές στιγμές στο ΓΣΠ, αλλά ο πιο ώριμος και σοβαρός ΑΠΟΕΛ του Βλάταν Μιλόγεβιτς, πήρε τελικά και δύσκολα το τρίποντο χάρη στη κεφαλιά γκολ του Τάσου ΔΩΝΗ στο 41' από την ασίστ του Αρχηγού της ομάδας, Γιώργου Εφραίμ.

Μόνο χαμηλό δεν αποδείχθηκε το εμπόδιο της ΑΕΚ για τον ΘΡΥΛΟ που πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς χάρη στην καλή δουλειά και το στήσιμο της ομάδας που γίνεται από τον Μιλόγεβιτς και το γκολ με την κεφαλιά του ΔΩΝΗ».

LIVE 20:00

00' Ο Ιταλός διαιτητής Matteo Marcenaro σφυρίζει την έναρξη της σημερινής μεγάλης αναμέτρησης.

01' Γύρω στις 9,000 χιλιάδες οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ στις εξέδρες.

02' Καμιά 400-500αριά οι Σκαλιώτες στην Βόρεια.

10' στο δεκάλεπτο παραμένει το 0-0.

11' κίτρινη στον GIORGI KVILITAIA.

14' Κερδίζει την μπάλα ο Κβίλη, την κατεβάζει με το στήθος, κάνει το κοντρόλ, γυρίζει και φεύγει στην αντίπαλη εστία, βλέπει τον Ντάλσιο σε καλύτερη θέση, του δίνει την πάσα-ασίστ και το μόνο που έχει να κάνει ο Ντάλσιο είναι να την σπρώξει στα δίκτυα.... κι όμως καταφέρνει να την βγάλει εκτός εστίας.

Εγκληματίας αυτός που έφερε αυτό τον πρώην ποδοσφαιριστή στον ΑΠΟΕΛ.

27' φάουλ εκτελεί ο ο Εφραίμ στα αντίπαλα καρέ, αποδέκτης ο ΚΒΙΛΗ που κάνει τη ψηλή σέντρα, πετάγεται ο ΤΒΑΛΙ και με κεφαλιά... την βγάζει έξω. Ούτε και τώρα το σίγουρο γκολ.

31' κόρνερ η ΑΕΚ, μια κεφαλιά και εκτός εστίας, τίποτα σπουδαίο.

36' σουτ του Χουρτσιόκ στην εξωτερική μεριά των δικτύων. Εδώ η ΑΕΚ προειδοποιεί.

39' κόρνερ η ΑΕΚ, ίσως το 5ο ή 6ο, χάσαμε λογαριασμό.

40' κερδίζει την μπάλα ο Νταουσβίλη στο άκρο της μεγάλης περιοχής της ομάδας μας, δίνει κάθετη μπαλιά στο αριστερό άκρο στον Γιώργο Εφραίμ, φεύγει στην αντεπίθεση ο Αρχηγός, μαζί του σπριντάρει από το κέντρο του γηπέδου και ο Τάσος Εφραίμ, φθάνει στα καρέ της ΑΕΚ, πατά περιοχής και δοκιμάζει να κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, η μπάλα βρίσκει σε πόδι αμυνωμένου και πέρνει ύψος προς στον επερχόμενο ΔΩΝΗ που με γυριστή - καρφωτή κεφαλιά πετυχαίνει ένα όμορφο τέρμα.

41' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

41' ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΚ

44' νέο σουτ ο Ντούρσο εκτός περιοχής, εκτός εστίας η μπάλα.

45' δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+1' μόνος ο ΚΒΙΛΗ μέσα στην αντίπαλη περιοχή από λάθος της ΑΕΚ, δοκιμάζει για το γκολ, πριν σκοράρει επεμβαίνει αντίπαλος αμυντικός και την βγάζει σε κόρνερ. Άργησε να εκτελέσει ο ΚΒΙΛΗ και χάθηκε μοναδική ευκαιρία για το 2-0.

45+2' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ, το πρώτο του στον αγώνα.

45+2' σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου ο Ιταλός.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

46' αλλαγή η ΑΕΚ

46' μέσα ο JOSE RAFAEL ROMO PEREZ / έξω ο IVAN TRICKOVSKI

56' σέντρα και κεφαλιά από την ΑΕΚ, η μπάλα μόλις άουτ. Τα φλαμίγκος έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση.

57' κοντά στο 2-0 ο ΑΠΟΕΛ που δεν γίνεται όμως....

Σέντρα ο Φερράρι από αριστερά, πέφτει για την προβολή και το γκολ ο ΚΒΙΛΗ, παρεμβαίνει την υστάτη αμυντικός και τη βγάζει σε κόρνερ.

Το κόρνερ δεν δίνεται.

59' αλλαγή ΑΠΟΕΛ

59' μέσα ο LUCAS MARTIN VILLAFANEZ / έξω ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ

61' φάουλ η ΑΕΚ, κεφαλιά και η μπάλα πάει σε κόρνερ από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

62' κόρνερ η ΑΕΚ.

69' διπλή αλλαγή η ΑΕΚ

69' μέσα ο LOPES GUIMARAES RAFAEL / έξω ο ADAM GYURCSO

69' μέσα ο IMAD FARAJ / έξω ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΑΟΥΜ

74' κίτρινη στον OMRI ALTMAN / ΑΕΚ

74' κίτρινη στον MURTAZ DAUSHVILI / ΑΠΟΕΛ.

74' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

74' μέσα ο MARCOS VINICIUS SOUSA NATIVIDADE / έξω ο ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ

74' μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο GIORGI KVILITAIA

79' αλλαγή η ΑΕΚ.

79' μέσα ο ERNEST KWABENA ASANTE / έξω ο OMRI ALTMAN.

86' μόνος φεύγει στην αντεπίθεση ο Βιγιαφάνες, φτάνει στα αντίπαλα καρέ, κάνε και το σουτ, αποκρούει ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

86' αλλαγή η ΑΕΚ.

86' μέσα ο VICTOR OLUYEMI OLATUNJI / έξω ο ROBERTO JOSE ROSALES ALTUVE

86' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ

86' μέσα ο DANNY BLUM / έξω ο EUCIODALCIO GOMES

87' κίτρινη στον LUCAS MARTIN VILLAFANEZ / ΑΠΟΕΛ

88' κίτρινη στον ANTON MAGLICA / ΑΠΟΕΛ

88' φάουλ η ΑΕΚ. Εκτελείται από τα αριστερά, ανεβαίνει ο Χριστοδούλου και αποκρούει αλλά του πέφτει η μπάλα, την κερδίζει παίκτη της ΑΕΚ, δοκιμάζει το σουτ, νέα παρέμβαση του Χριστοδούλου και αποκρούει σε πλάγιο άουτ.

89' Ο Σαρφό βγάζει μόνο τον Μάγκλιτσα με φοβερή κάθετη μπαλιά, τρέχει ο ΑΝΤΟΝ.... αλλά δεν μπορεί να σκοράρει, κοντράρει στον Πίριτς, παίρνει ύψος και δεν μπορεί να την στείλει στο κενό τέρμα.

90' πονηρό συρτό σουτ της ΑΕΚ από μακριά, ίσα που την αποκρούει σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.

90΄ κόρνερ η ΑΕΚ.

90' τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+4' Ο Ιταλός σφυρίζει την λήξη του αγώνα.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

19:59 LIVE:

20:00 LIVE:  ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ Λάρνακας, 8η αγωνιστική

20:01 Ακολουθήστε τον πιο κάτω σύνδεσμο του APOELGROUP στο TWITTER για την εξέλιξη και το σκορ του αγώνα.