LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-0 ΕΝΠ, 10η αγωνιστική «Επικράτηση του ΘΡΥΛΟΥ με 2-0 επί της ΕΝΩΣΗΣ»

ΠΑΓΚΟΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΗΣ, ΕΦΡΑΙΜ, DUBRAVANU, BLUM, ΣΑΤΣΙΑΣ, ΗΛΙΑ, ΘΕΟΔΩΡΟΥ, ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ, DIAS, KOSTADINOV, NDONGALA.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

00' ο διαιτητής Κυριάκος Αθανασίου σφυρίζει την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης.

00' Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ.

01' πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η ΕΝΩΣΗ πλησιάζει κοντά στο γκολ, το πλασέ του Μέϊρα πάεϊ μόλις άουτ.

Μπήκε φορτσάτο το Παραλίμνι

3' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

Γύρω στις 5,000 οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ στην κερκίδα.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

4' εκτελείται το κόρνερ από τον Μαρκίνιο, πισινή κεφαλιά του Μάγκλιτσα, νέα καρφωτή κεφαλιά του Τάσου Δώνη και ο ΑΠΟΕΛ παίρνει προβάδισμα στο σκορ.

- Ψαχνότανε ο αντιΑΠΟΕΛίστας στο ΒΑΡ να βρει κάτι να ακυρώσει το γκολ του ΘΡΥΛΟΥ.

- Καμία παράβαση - κανένα όφσαϊντ - εγκυρότατο το γκολ.

- ΡΟΥΦΑΤΕ υπεύθηνα!.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΝΠ.

15' αδύναμο σουτ του Ντάλσιο, από την πάσα του Γουίλερ, μέσα από την περιοχή μαζεύει ο τερματοφύλακας ΚΟΣΤΙΣ.

15' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

17' ανατροπή του Μάγκλιτσα μέσα στη περιοχή. ΒΑΡ και διαιτητής πνίγουν το πέναλτι (παίρνουν "εκδίκηση" για το γκολ).

18' φάουλ εκτελεί ο Βιγγιαφάνες λίγο έξω από τα αντίπαλα καρέ, μόλις άουτ η μπάλα, λίγα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

20' σουτ ο ΔΩΝΗΣ αποκρούει ο Κόστιτς.

22' «Για τα Αδέρφια όλα» το σύνθημα που δονεί τώρα την ατμόσφαιρα από τους φίλους της ομάδας μας.

30' σουτ από την Ένωση, μεγάλη απόκρουση από τον Μπέλετς σε κόρνερ. Άκυρη η φάση ως Οφσάιντ.

32' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

32' κίτρινη κάρτα στον ISSAM CHEBAKE για φάοπυλ πάνω στον Βουξέκοβιτς -  Χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιγνίδια.

33' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

37' νέο κόρνερ η ομάδα μας.

44' σκληρό φάουλ πάνω στον Μαρκίνιο από τον MARCO EHMANN .

44' απευθείας κόκκινη κάρτα.

45' συνεχίζει με 10 η ΕΝΩΣΗ.

45' ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

45+1' τέλος ημιχρόνου.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

46' στην σέντρα η ΕΝΩΣΗ

46' μέσα ο STEFAN VUKCEVIC / έξω ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΕΝΠ

46' μέσα ο PAVEL DREKSA / έξω ο OMER YOEL CORCIA BEN AMI - ΕΝΠ

48' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

49' δυνατό σουτ του Ισάμ Τσιεμπάκ μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Κόστις.

56' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

57' σέντρα του ΔΩΝΗ, κεφαλιά του Μαρκίνιος, δίπλα από το κάθετο δοκάρι και άουτ. Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ.

57' και δεύτερο συνεχόμενο

58' σέντρα του ΔΩΝΗ, μαζεύει πρώτος ο Κόστις.

59' μέσα ο GEORGI GEORGIEV KOSTADINOV / έξω ο EUCIODALCIO GOMES - ΑΠΟΕΛ.

64' μέσα ο KANDET DIAWARA / έξω ο JULIEN ELIE LAMY - ΕΝΠ.

66' κίτρινη κάρτα στον ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ ΔΩΝΗ

69' μέσα ο ΟΝΗΣΙΦΟΡΟΣ ΡΟΥΣΙΑΣ / έξω ο ALEKSANDAR VUCENOVIC - ΕΝΠ.

70' ΤΡΙΠΛΗ ΑΛΑΛΓΗ Ο ΑΠΟΕΛ

70' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ - ΑΠΟΕΛ

70' μέσα ο ΜΑΡΙΟΣ ΗΛΙΑ / έξω ο ANTON MAGLICA - ΑΠΟΕΛ

70' μέσα ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ / έξω ο VID BELEC - ΑΠΟΕΛ

75' σουτ - πλασέ του 26χρονου Ηλία με το αριστερό, μέσα από την περιοχή, έξω η μπάλα. Δεν χανόταν αυτή η ευκαιρία.

79' μέσα ο FERNAN LOPEZ FERREIROA / έξω ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΤΣΙΑΡΗΣ - ΕΝΠ.

80' προκαλούμε την τύχη μας.

84' φάουλ σε καλή θέση κερδίζει η ΕΝΠ. Εκτελείται, η μπάλα πάει στο δοκάρι και εκτός εστίας. Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΩΣΗ, που πιέζει στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσει.

85' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

86' μέσα ο DANNY BLUM / έξω ο MARCOS VINICIUS SOUSA NATIVIDADE - ΑΠΟΕΛ.

90' νέα ευκαιρία με τον πρώην φορ της ΑΧΝΑΣ, που βγαίνει σε τετ α τετ με τον Κόστις από την κάθετη του ΜΠΛΟΥΜ κι όμως καταφέρνει να τη χάσει κι αυτή. Δεύτερη μέσα σε 15 λεπτά.

- κάποιοι ρομαντικοί θα μας πουν: Δεν πειράζει...

90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90+3 νέα πάσα του ΜΠΛΟΥΜ στον πρώην στράϊκερ του Εθνικού Άχνας, νέο τετ α τετ, του 26χρονου Μάριου Ηλία με τον Κόστις, ούτε και τώρα το γκολ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

90+4' κάθετη του Κωνσταντίνοφ στον ΣΑΡΦΟ, φεύγει μόνος στην αντεπίθεση ο ΚΙΝΓΚΣΛΕΥ και πηγαίνει μέχρι τον Κόστις, πλασάρει και πετυχαίνει το λυτρωτικό 2-0 εν μέσω αποθέωσης και εδώ όλα τελειώνουν. Δεν έχει δυνάμεις να πανηγυρίσει το γκολ ο ΣΑΡΦΟ.

ΑΠΟΕΛ 2-0 ΕΝΠ.

- ΣΗΜ: από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ τον παρότρυναν να συνεχίσει μόνος του μέχρι το τέλος και να μην πασάρει στον αμαρκάριστο Ηλία και δικαιώθηκαν.

90+5' Ο διαιτητής Κυριάκος Αθανασίου σφυρίζει για τελευταία φορά.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

«Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 και έφτασε στους 21 βαθμούς, ενώ η Ένωση παρέμεινε στους 10 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό ο Δώνης και στις καθυστερήσεις ο Σαρφό διαμόρφωσε το 2-0. Η Ένωση από το 44ο λεπτό αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Εχμάν».

«Κάναμε σκληρή κριτική στον Μάριο Ηλία που δεν άρεσε σε μερικούς και μένουμε μέχρι εδώ. Μακάρι να κάνουμε εμείς λάθος και να αναγεννηθεί ο ποδοσφαιριστής».

18:59 LIVE:

19:00 LIVE:  ΑΠΟΕΛ - ΕΝΠ, 10η αγωνιστική

19:00 Ακολουθήστε τον πιο κάτω σύνδεσμο του APOELGROUP στο TWITTER για την εξέλιξη και το σκορ του αγώνα.