ΟΠΑΠ Basket League: ΕΑΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 62-64 ΑΠΟΕΛ, #10η, «Με ανατροπή πήραν το διπλό επί της "αιωνίου" οι γαλαζοκίτρινοι»

ME ANATΡΟΠΗ ΠΗΡΕ ΔΙΠΛΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ Ο ΑΠΟΕΛ

Σε έναν αγώνα γεμάτο ανατροπές ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, κερδίζοντας εκτός έδρας με 64-62 την ΕΑΣ Ομόνοια, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Koρυφαίος για τους νικητές ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 16 πόντους, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Η ΕΑΣ Ομόνοια με λέι απ του Dallas και τρίποντο από τον Πηλακούτα προηγήθηκε στο 3' με 5-0. Ακολούθησε σερί εννέα πόντων για τον ΑΠΟΕΛ που στο 6' με το καλάθι του Σιμιτζή ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (5-9). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με δίποντο του Harden για λογαριασμό των γηπεδούχων (10-15).

Στο 13' οι «γαλαζοκίτρινοι» με τρίποντο του Thibodeaux απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό (12-22), ενώ στο 17' με νέο τρίποντο από τον ίδιο ήταν στους 12 (18-30). Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έφτιαξαν σερί έξι πόντων και στο 19' με το καλάθι του Burell η διαφορά μειώθηκε στους έξι (24-30), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τρίποντο του Κοιλαρά (24-33).

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 23' με το λέι απ του Burell έκανε την ανατροπή (37-35). Οι φιλοξενούμενοι μισό λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου με το καλάθι του Carlbe ήταν μπροστά με πέντε πόντους (45-50), με τον Dallas να μειώνει στο φινάλε της περιόδου (47-50).

Ο αγώνας έγινε ακόμη πιο συναρπαστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο άρχισε με σερί οκτώ πόντων από την Ομόνοια που στο 32' με το τρίποντο του Παπαδημητρίου προηγείτο με 55-50, ενώ στο 37' το καλάθι του Chevell έφερε τη διαφορά στους οκτώ (62-54). Στο φινάλε όμως του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν την μεγάλη ανατροπή, καθώς με σερί οκτώ πόντων ισοφάρισαν σε 62-62 με το λέι απ του Κonjevic στο 39', ενώ έκλεισαν τον αγώνα με καλάθι του Γιανναρά που τους έδωσε τη νίκη με 64-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-33, 47-50, 62-64