ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λ. 17η αγ. «Δύσκολο "τρίποντο" για τους γαλαζοκίτρινους»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Σημαντική νίκη... με αγχωτικό φινάλε, που ευτυχώς δεν την πλήρωσε!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και εξασφάλισαν την νίκη στο 28'ο λεπτό του ματς!

Ο ΑΠΟΕΛ υποδέχτηκε τον συμπολίτη Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΣΥΤΑ με το τελικό αποτέλεσμα (1-0) να διαμορφώνεται στα μέσα του πρώτου μέρους, 28', με το όμορφο τέρμα του Ντάλσιο Γκόμεζ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες ενώ προσπάθησαν πολύ να “ξεκλειδώσουν” την σύνθετη άμυνα που αντιμετώπισαν, με αυτό τελικά να το πετυχαίνουν στο 28'ο λεπτό του αγώνα. Το τέρμα της νίκης ήρθε μετά από πολύ ωραία συνεργασία των παικτών του Μιλόγεβιτς και εξίσου όμορφο πλασέ του Ντάλσιο.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε πολύ κουρασμένος ενώ ο Ολυμπιακός "απείλησε" στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Πλέον ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στους 40 βαθμούς και παρέμεινε πρώτος στην βαθμολογία ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΛ την ώρα που Ολυμπιακός έμεινε στους 9 πόντους και στο προτελευταίο σκαλοπάτι του πίνακα».

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2022/2023:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 1–0 Ολυμπιακός Λευκωσίας, Τρίτη, 3 Ιανουαρίου 2023 - 19:00, 17η αγωνιστική Πρωτάθλημα Cyta, στάδιο ΓΣΠ, Cablenet Sports1 HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΓΣΠ.

MVP:

DALCIO

Dalcio Gomes.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Kvilitaia, Sarfo, Δώνης, Καρώ, Belec, Crespo, Ferrari, Susic.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Σατσιάς, Ndongala, Daushvili, Εφραίμ, Moreira.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

70' μέσα ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

81' μέσα ο MURTAZ DAUSHVILI / έξω ο ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ

88' μέσα ο RAFAEL MOREIRA / έξω ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC - SUSIC - KARO - CRESPO - FERRARI

SATSIAS - SARFO - DONIS - DALCIO - NDONGALA

KVILITAIA - CHRISTODOULOU - TSILINGIRIS - DVALI - EFREM - DAUSHVILI - CHEBAKE - ILIA - THEODOROU - POLYKARPOU - DIAS - MOREIRA.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

KOSTADINOV - MUJANIC - DUBRAVANU - MARQUINHOS - WHEELER - VILLAFANES

ΕΦΥΓΑΝ:

DANY BLUM - ANTON MAGLICA

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ, 18η αγωνιστική, Παγκύπριο πρωτάθλημα ΣΥΤΑ, Κυριακή 08/01/2023 - 19:00, Στάδιο ΑΛΦΑΜΕΓΑ, Cytavision sports1 HD, (Κεκλεισμένων των θυρών).