ΟΠΑΠ Basket League: ΑΠΟΕΛ 94-95 ΚΕΡΑΥΝΟΣ «Συναρπαστικό παιγνίδι - Νίκη στη παράταση για Κεραυνό» (φώτος)

ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟΘΕΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ (19/01/2023).

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι, έγινε στο Λευκόθεο, ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και στον Κεραυνό, που ήταν εξ` αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.

Νικητής, μετά από 5λεπτη παράταση, ο Κεραυνός με σκορ 95-94, καθώς στο 40`, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 80-80. Οι μετέπειτα νικητές, είχαν προηγηθεί με διαφορά 18 πόντων στην αρχή, ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε στην 4η περίοδο και μετά το 80-80 στο 40`, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 91-86 στην παράταση, αλλά τελικά ο Κεραυνός πήρε τη νίκη.

***APOELGROUP - ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ***

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Στυλιανού, που σημείωσε 25 πόντους (4/4 βολές, 3/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ). Κορυφαίος για τον ΑΠΟΕΛ, ήταν ο Thibodeaux, που σημείωσε 26 πόντους (5/5 βολές, 6/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Κεραυνός βρίσκεται στην κορυφή με 12 νίκες σε 13 αγώνες, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχει απολογισμό 10 νικών και 2 ηττών.

Δυναμικό ξεκίνημα από πλευράς φιλοξενουμένων, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 3` με 11-0 και ενώ στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, προσπαθούσε να βρει ρυθμό, για να μειώσει σε πρώτο στάδιο, τη σε βάρος του διαφορά. Όμως, ο Κεραυνός κράτησε τη διαφορά στη συνέχεια, πάνω από τους 10 πόντους και όχι μόνο, αλλά στο 9`, η τιμή της ανέβηκε στους 18 (26-8) και με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, οι ερυθροκίτρινοι προηγήθηκαν με 26-11.

Με 7-2 σερί για τον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε η 2η περίοδος και έτσι, οι γαλαζοκίτρινοι μείωσαν σε 28-18 στο 13`. Στα επόμενα χρονικά στάδια, οι γηπεδούχοι έριξαν και άλλο τη διαφορά, που έπεσε στο -7 (30-23) και ενώ, όταν η 2η περίοδος, όδευε προς την ολοκλήρωση της, ο Κεραυνός συντηρούσε ένα προβάδισμα γύρω από το +10. Τελικά, με τη λήξη της 2ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με 43-32.

Στα ίδια επίπεδα, όπως και στην προηγούμενη περίοδο, παρέμενε η διαφορά, πάντα για τον Κεραυνό, με τον ΑΠΟΕΛ ωστόσο να προσπαθεί να βρει τρόπο για να δημιουργήσει σερί και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 25`, το σκορ ήταν στο 55-45 για τους φιλοξενούμενους, αλλά λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στο -4 (62-58), βρίσκοντας το σερί που αναζητούσαν. Στο 30`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 64-58.

Στο +11 (69-58) βρέθηκε ο Κεραυνός στο 32`. Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να πιέσει και στο 35`, μείωσε σε 71-69, κάτι που σήμαινε ότι το παιχνίδι θα πήγαινε προς ένα συναρπαστικό φινάλε. Το σερί των γηπεδούχων, έφθασε στο 11-2. Λίγο μετά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, σε 74-74.

Στο 38`, επίσης για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε μπροστά (76-74). Στη συνέχεια ο Κεραυνός προηγήθηκε με 77-76. Νέο προσπέρασμα για τον ΑΠΟΕΛ (78-77), κάτι που έγινε στο 39`. Η αγωνία έφθανε πια στην κορύφωση της, καθώς παίζονταν τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Ο Κεραυνός προσπέρασε με 80-78, αλλά στο 39`58``, ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 80-80 και έτσι το παιχνίδι, οδηγήθηκε σε παράταση.

Στην αρχή του έξτρα χρόνου, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 82-80, αλλά με 7-0 σερί, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε μπροστά με 87-82. Ο Κεραυνός μείωσε σε 87-86 και έπειτα, το σκορ έγινε 91-86, για τον ΑΠΟΕΛ. Κάτι που έγινε στο 44`30``. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 93-92 στο 44`40`` και στο 44`55`` πέρασαν μπροστά με 95-94, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 32-43, 58-64, 80-80. Παράταση: 94-95.

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής, Carble 28, Κοιλαράς 8 (2), Thibodeaux 26 (3), Konjevic 12, Γιανναράς 6 (1), Henry 11, Παπαμιχαήλ 3 (1).

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 18 (2), Μιχαήλ 9 (1), Στυλιανού 25 (5), Thomas 14 (2), Krubally 10, Mishula 7 (1), Πασιαλής 3 (1), Τίγκας 9.

*Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα*

** Δείτε στο CBF TV την δράση από την ΟΠΑΠ Basket League, την ΟΠΑΠ Γυναικών Α' Κατηγορίας και τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της ΚΟΚ με μόνο €5.83 τον μήνα **