ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΟΜΟΝΟΙΑ 1-2 ΑΠΟΕΛ [1-2 συν.] 1ος αγώνας, coca-cola cup «Ξεκίνημα με διπλό στο ΓΣΠ ο εξαιρετικός στο β' μέρος ΑΠΟΕΛ»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Ξεκίνημα με διπλό στο ΓΣΠ ο εξαιρετικός στο β' μέρος ΑΠΟΕΛ.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Κόκα-Κόλα με τη νίκη του με 1-2 επί της Ομόνοιας.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" απειλήθηκαν ελάχιστα στο πρώτο μέρος όπου οι πράσινοι προηγήθηκαν με γκολ του Ανσαριφάρτ και πήραν δίκαια το τρίποντο με γκολ των Κάρω και Ντάλσιο από δύο εκτελέσεις κόρνερ του ΜΠΙΓΚ ΜΠΕΝ, βάζοντας από τον πρώτο αγώνα προϋποθέσεις για την μία από τις τέσσερεις θέσεις στα ημιτελικά του κυπέλλου. Παράλληλα διατήρησαν την εξαιρετική νικηφόρα παράδοση που έχουν με τους πράσινους τα τελευταία χρόνια.

Το πρώτο 45λεπτο της Ομόνοιας ήταν σχεδόν άριστο για την μεριά των πρασίνων όπου και προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Ιρανού φορ.

Δημιουργικά ο ΑΠΟΕΛ είχε πολλές τελικές προσπάθειες στο β' μέρος, είτε με καλή κυκλοφορία, είτε με στημένα και μετά από δύο κόρνερ του ΜΠΕΝ ισοφάρισε με κεφαλιά του Καρώ και με νέα κεφαλιά πλασέ του Ντάλσιο εντός περιοχής πήρε τη νίκη παρά το ότι αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές».

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΥΠΡΟΥ COCA COLA 2022/2023:

ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας 1-2 ΑΠΟΕΛ, [1-2 συν.], Κύπελλο Coca - Cola, προημιτελική φάση - πρώτος αγώνας  Τετάρτη, 15.02.2023 / 19:00, Στάδιο ΓΣΠ, Primetel 1HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΓΣΠ

MVP:

DALCIO Gomes

Πολύ κοντά οι Χρίστος Wheeler και Ben El Fardoy Mohamed

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Ανδρέας Καρώ, Χρίστος Wheeler, Ben El Fardoy Mohamed, Crespo, Macheda, Kingslay Sarfo,

ΟΜΟΝΟΙΑ 3-2 ΑΠΟΕΛ

38' ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ

44' FOUAD BACHIROU

45' GEORGI KOSTADINOV

68' ADAM LANG

74' ARTEM BIESIEDIN

ΓΚΟΛ:

ΟΜΟΝΟΙΑ 1-2 ΑΠΟΕΛ

28' KARIM ANSARI FARD 1-0

53' ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ 1-1

87' DALCIO GOMES 1-2

ΑΣΙΣΤ:

3 ασίστ ο Ben El Fardou Mohamed (μέτρησαν μόνο οι 2).

ΠΕΝΑΛΤΙ: N/A

ΝΤΑΜΠΛ ΓΚΟΛ: N/A

ΧΑΤ ΤΡΙΚ: N/A

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ:

Σωφρόνης Αυγουστή (προπονητής Ομόνοιας)

70' ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ  - ΑΠΟΕΛ (Δευτ. Κίτρινη)

ΑΛΛΑΓΕΣ:

70' μέσα ο LASHA DVALI / έξω ο MARCOS VINICIUS SOUSA NATIVIDADE

92' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο EL FARDOU BEN MOHAMED

93' μέσα ο ΜΑΡΙΟΣ ΗΛΙΑ / έξω ο FEDERICO MACHEDA

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC - CHEBAKE - KARO - CRESPO - WHEELER

KOSTADINOV - SARFO - BEN - DALCIO - MARQUINHOS

MACHEDA - CHRISTODOULOU - TSILINGIRIS - FERRARI - DVALI - EFREM - DAUSHVILI - VILLAFANEZ - SATSIAS - ILIA - THEODOROU - NDONGALA

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

ΔΩΝΗΣ - ΚΙΤΤΟΣ - SUSIC - KVILITAIA - DUBRAVANU - ΚΟΥΠΕΠΙΔΗΣ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - ΔΟΞΑ, 24η αγωνιστική, πρωτάθλημα ΣΥΤΑ, 18:00 - 19/02/2023 - ΚΥΡΙΑΚΗ, Στάδιο ΓΣΠ, Cablenet sports1 HD.