Κυπελλούχοι οι φουτσαλιστές του ΑΠΟΕΛ 5-4 την ΑΕΛ

Συγχαρητήρια στους λεβέντες του φούτσαλ για τη μεγάλη νίκη που μας έφερε ακόμη ένα τρόπαιο.

ΘΡΥΛΕ ΘΡΥΛΕ ΘΡΥΛΕ ΚΥΠΕΛΛΟΟΟ

Κυπελλούχος Κύπρου στο futsal για 5η φορά στην ιστορία του, αναδείχθηκε ο ΑΠΟΕΛ μετά από επικράτηση στα πέναλτι (5-4). Η παράταση είχε ολοκληρωθεί με αποτέλεσμα 5-5. #cupwinners 🏆🏆🏆

4-4 το αποτέλεσμα της κανονικής περιόδου, στον τελικό κυπέλλου futsal ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το Κύπελλο Futsal.

Στον τελικό που έγινε στο Κίτιον Αθλητικό Κέντρο, επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4 της πρωταθλήτριας ΑΕΛ.

Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 4-4 και στην παράταση είχαμε επίσης ισοπαλία 5-5 και ο νικητής αναδείχτηκε μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι, με τον ΑΠΟΕΛ να κατακτά για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 3-2 από τέρματα που πέτυχαν οι Ρεζάλα (7'), Χρίστος Ιακώβου (9') και Κονσεϊσάνο (20'), ενώ για την ΑΕΛ σκόραραν οι Ράφαελ (1') και Λίμα (13').

Στο 29ο λεπτό ο Κάντζιο ισοφάρισε σε 3-3 για την ΑΕΛ και στο 32ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Ανδρέου της έδωσε προβάδισμα (4-3).

Στο 35ο λεπτό ο Σάββας Ομήρου ισοφάρισε σε 4-4 για τον ΑΠΟΕΛ, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία της παράτασης.

Στο 2ο λεπτό της παράτασης ο Χατζηγεωργίου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΛ και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Ομήρου ισοφάρισε σε 5-5 για τον ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Μυλωνάς): Ψηλογένης, Κονσεϊσάο, Ομήρου, Ιακώβου, Σκαρπάρης (αρχική πεντάδα), Κόνιαλης, Κόκκινος, Δημητρίου, Βασιλείου, Καττιρτζής, Διονυσίου, Ρεζάλα.

ΑΕΛ (Π.Χαραλάμπους): Μιχαλίτσης, Κρέκος, Ράφαελ, Χατζηγεωργίου, Λίμα (αρχική πεντάδα), Αναστασιάδης, Σωκράτους, Τσακανιάς, Κάντζιο, Χριστοδούλου, Π. Ανδρέου, Κ. Ανδρέου.

Η απονομή στους κυπελλούχους έγινε από τον Μιχάλη Ππεκρή, εκ των αντιπροέδρων της ΚΟΠ.