ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 4-3 ΑΡΗΣ, 10η αγωνιστική - πλέϊοφς «Δεύτερος και καταϊδρωμένος»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Δεύτερος και καταϊδρωμένος» τερμάτισε ο ΑΠΟΕΛ παρά την τεσσάρα επί του ΑΡΗ στην τελευταία αγωνιστική, με χατ-τρικ του Σαρφώ και πέναλτι του Σατσιά, όμως πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχτηκε αυτή του ΑΡΗ Λεμεσού που τερμάτισε στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς περισσότερους από τους γαλαζοκίτρινους.

Με πρωταγωνιστή τον Γκανέζο μέσο ΚΙΝΓΣΛΕΪ ΣΑΡΦΟ, ο οποίος σημείωσε τρία γκολ, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 4-3 εντός έδρας την ομάδα του ΑΡΗ Λεμεσού, φτάνοντας στους τρεις βαθμούς πίσω από τη Λεμεσιανή ομάδα, η οποία πάντως πανηγυρίζει τον τίτλο από την προηγούμενη αγωνιστική μετά την ήττα του ΑΠΟΕΛ από τον Απόλλωνα.

Ο Σατσιάς ισοφάρισε στο 19' σε 1-1 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι, το γκολ του ΑΡΗ που είχε προηγηθεί στο σκορ στο 12'ο λεπτό με τον Στεπίνσκι.

Ο KINGSLEY SARFO έβαλε τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ (2-1) στο 23', για να ισοφαρίσει στο 27' ο STEPINSKI σε 2-2. Ο SIKORSKI στο 31' πέτυχε το 2-3 για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Σαρφώ στο 34' σε 3-3. Στο 59' ο KINGSLEY SARFO έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα μας (4-3).

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2022/2023:

ΑΠΟΕΛ 4-3 Άρης, 10η αγωνιστική - πλέϊοφς, Α’ όμιλος - Β’ Φάση, Παγκύπριο πρωτάθλημα Cyta, Σάββατο, 27 Μαΐου 2023 - 19:00, Στάδιο Γ.Σ.Π. Cablenet sports1 HD.

ΑΠΟΕΛ 1-3 ΑΡΗΣ

1 Kvilitaia (9 κίτρινες κάρτες συνολικά στο πρωτάθλημα, τις περισσότερες στον ΑΠΟΕΛ, ακολουθεί με 5 κίτρινες ο marquinhos) .

3 Άρης

ΓΚΟΛ:

ΑΠΟΕΛ 4-3 ΑΡΗΣ

12' STEPINSKI 0-1

19' ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ  (Πέναλτι) 1-1

23' KINGSLEY SARFO 2-1

27' STEPINSKI 2-2

31' SIKORSKI 2-3

34' KINGSLEY SARFO 3-3

59' KINGSLEY SARFO 4-3

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Vladan Milojevic (Τελευταίος αγώνας στο πάγκο του ΑΠΟΕΛ)

ΠΑΓΚΟΣ:

BELEC, ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΗΣ, Κ.ΚΟΡΟΜΙΑΣ, Κ.ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ, DJAMAS, Σ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, ΤΣΟΥΤΣΟΥΚΙΣ.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

77' μέσα ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ (ντεμπούτο) / εκτός ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ

99' μέσα ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ / εκτός ο ΜΑΡΙΟΣ ΗΛΙΑ

101' μέσα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΡΟΜΙΑΣ (ντεμπούτο) / εκτός ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ