Ricardo Sa Pinto στη διάσκεψη τύπου: «Παίξαμε μ’ έναν εξαιρετικό αντίπαλο με ποιότητα. Είχαμε ευκαιρίες, αλλά δεν σκοράραμε»

ΣΑ ΠΙΝΤΟ: «Σήμερα όταν χάναμε, ο κόσμος αναγνώρισε την προσπάθεια. Εμείς δεν σταματήσαμε, το πιστεύαμε, δεν χάσαμε από μια κατώτερη αντίπαλο».

Όλα όσα δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου, ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ Ρικάρντο Σα Πίντο, μετά την δεύτερη ήττα (1-2) και τον αποκλεισμό του ΑΠΟΕΛ [1-4 σύνολο] από την Γάνδη Βελγίου.

Αρχική τοποθέτηση RICARDO SA PINTO:

«Νομίζω στο πρώτο ημίχρονο δουλέψαμε πολύ καλά, πιέσαμε, κάναμε ευκαιρίες, αλλά δεν σκοράραμε και αυτό έκανε τη διαφορά κόντρα σε μια ποιοτική ομάδα όπως η Γάνδη.

Αυτό πρέπει να κάνεις για να προκριθείς απέναντι σε τέτοιες ομάδες.

Για να προκριθούμε κόντρα σε τέτοιες ομάδες δεν πρέπει να κάνουμε καλά πράγματα, αλλά εξαιρετικά.

Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, προσπαθήσαμε και στο Βέλγιο κι εδώ, αλλά έπαιξαν ρόλο αυτές οι μικρές λεπτομέρειες.

Στην επανάληψη ρισκάραμε μαζί με την υποστήριξη των οπαδών μας.

Το ποδόσφαιρο δεν είναι πάντα δίκαιο.

Μετά το 0-2 δεν ήταν εύκολο.

Είμαι περήφανος, κάναμε ότι μπορούσαμε και χάσαμε από έναν καλύτερο αντίπαλο.

Συγχαρητήρια στη Γάνδη και κοιτάζουμε μπροστά».

ΕΡΩΤΗΣΗ - Αν τον προβληματίζει η ένταση που έβγαλε η ομάδα στο ματς με την Γάνδη ενόψει Ομόνοιας και αν έζησε ξανά τέτοιο πράγμα με τον κόσμο:

«Είχα την τύχη και πέρσι που ήμουν σε μια ομάδα με εντυπωσιακούς οπαδούς.

Σήμερα όταν χάναμε, ο κόσμος αναγνώρισε την προσπάθεια.

Εμείς δεν σταματήσαμε, το πιστεύαμε, δεν χάσαμε από μια κατώτερη αντίπαλο.

Κόντρα σε Βοϊβοντίνα και Ντίλα είχαμε την ευθύνη να νικήσουμε, τώρα δεν ήταν έτσι.

Μας έλειψαν κάποιοι παίκτες που δεν έκαναν σωστή προετοιμασία, όπως ο Βιγιαφάνες, ο Εντονγκαλά, ο Πέτροβιτς.

Δεν είναι η ιδανική στιγμή να παίξεις ένα ντέρμπι.

Την Κυριακή ο πρώτος αντίπαλός μας δεν θα είναι η Ομόνοια, αλλά ο εαυτός μας.

Πρέπει να κάνουμε την καλύτερη αποθεραπεία.

Τώρα δεν έχουμε όλες τις λύσεις που θα θέλαμε να έχουμε.

Πρέπει να παίξουμε έξυπνα με στρατηγική».

ΕΡΩΤΗΣΗ - Ποιος είναι ο μεγαλύτερος σας προβληματισμός από αυτά τα δυο ματς και αν είναι η αναποτελεσματικότητα:

«Προερχόμασταν από πέντε στα πέντε.

Μέχρι τότε δεν ρωτήθηκα κάτι τέτοιο.

Δεν αντιλαμβάνομαι τι με ρωτάτε».

ΕΡΩΤΗΣΗ - Η ερώτηση ήταν για τα δύο παιχνίδια με την Γάνδη:

«Παίξαμε μ’ έναν εξαιρετικό αντίπαλο.

Είχαμε ευκαιρίες, αλλά δεν σκοράραμε.

Ο αντίπαλος έχει ποιότητα και ξέρει πώς να αμυνθεί.

Είναι κρίμα που δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας κι απέναντι σε έναν αντίπαλο υψηλού επιπέδου πρέπει να είσαι πιο αποτελεσματικός.

Αν δεν είσαι θα σε σκοτώσει».

ΕΡΩΤΗΣΗ - Αν θα γίνει περαιτέρω ενίσχυση:

«Αν κάνουμε θα σας ενημερώσουμε».

ΒΙΝΤΕΟ: Post-match Press Conference APOEL FC 1-2 KAA Gent [agg: 1-4] #UECL PO (ΙΙ)