ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ: ΑΧΙΛΛΕΑΣ 76-87 ΑΠΟΕΛ, #1η, «Ξεκίνησε ιδανικά τη νέα σεζόν»

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΣΤΗΝ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ (08/10/2023)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, στο Γυμνάσιο Παλουριώτισσας κόντρα στον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 76-87, ξεκινώντας ιδανικά τη νέα σεζόν στην ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ.

Η αρχή του αγώνα προϊδέαζε για το τι θα επακολουθούσε. Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα από πλευράς σκοραρίσματος των δύο ομάδων. Η διαφορά είχε διευρυνθεί μόνο μια φορά στους έξι κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (15-21 με το τρίποντο του Γιανναρά στο 1:52). O Aχιλλέας έφτασε κοντά στην ισοφάριση ξανά μετά την πρώτη (9-9) στα 48 δευτερόλεπτα (20-23) με το lay up του Vreeken, όμως ο ΑΠΟΕΛ επέκτεινε και πάλι τη διαφορά, κλείνοντας με το 22-25 το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο. Το επί μέρους σκορ 22-23 άλλωστε φανερώνει εκ νέου την εικόνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν συνεχώς πόντο με πόντο. 8:40 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Καϊμακλίου πέρασε μπροστά με 28-27 με το τρίποντο του Shabazz.

Τα δύο διαδοχικά τρίποντα από Vreeken και Grace, ακριβώς στα μέσα του δεκαλέπτου δεν έδωσαν καινούργια δεδομένα, αφού στο 34-34 ήρθε να προστεθεί το 37-37. Η διαφορά άνοιξε στους πέντε για τον ΑΠΟΕΛ με το τρίποντο του Blackmon στο δίλεπτο (40-45) και κάπως έτσι έφτασε το παιχνίδι στο ημίχρονο, με σκορ 44-48.

Η διαφορά για τους γαλαζοκίτρινους διευρύνθηκε για δεύτερη φορά στους έξι με το φλόουτερ του McKinnis στα 7:59 (46-52). Το lay up του Γιαννάρα, έδωσε το δεύτερο ορόσημο της περιόδου, στέλνοντας τη διαφορά στους 7 για πρώτη φορά στα μισά του δεκαλέπτου (49-56), ενώ με τον Blackmon ένα λεπτό και 52 δευτερόλεπτα πριν το τέλος επέκτεινε το προβάδισμα μέχρι και στους 9. Ο Αχιλλέας στη συνέχεια αντέδρασε καλύπτοντας το σχεδόν όλο, με δύο τρίποντα του Shabazz (59-62).

Η αντεπίθεση σκοραρίσματος που έκανε η ομάδα του Μιχάλη Αρβανίτη δεν είχε όμως την ανάλογη συνέχεια στην τελευταία περίοδο. Τα τρίποντα των Γιανναρά και Jacobs, έδωσαν γερό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στα μέσα του δεκαλέπτου, ενώ ο Κύπριος guard με lay up και επιπρόσθετη βολή έστειλε τη διαφορά ξανά στους 9(73-82 στα 2:45) και το ροζ φύλλο στην «γαλαζοκίτρινη» αγκαλιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 44-48, 59-62, 76-87

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΪΜΑΚΛΙΟΥ (Μιχάλης Αρβανίτης)

Watson 16, Χειμώνας 7, Τσίγκας 3, Tention4, Shabazz 15, Vreeken 24, Πηλακούτας 2, Χριστούδιας 5, Γεωργίου, Σαχπαζίδης, Κυριάκου, Ανθυμιάδης.

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δαμαλής)

McKinnis 17, Grace 17, Σολωμού 2, Jacobs 21, Γεωργακούδης, Σοφοκλέους, Γιανναράς 16, Κοιλαράς, Παπαμιχαήλ, Blackmon 14, Watts.

KOK

Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Βρείτε σήμερα στο CBF TV δωρεάν συνδρομή 7 ημερών! Για να μην χάνετε κανένα αγώνα από την δράση όλων των πρωταθλημάτων της ΚΟΚ