ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ 1-0 ΑΠΟΕΛ, 12η αγωνιστική «Πικρή ήττα με πέναλτι στο φινάλε»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Νέο στάδιο Λεμεσού / ΑΡΗΣ-ΑΠΟΕΛ 1-0, πικρή ήττα με πέναλτι στο 80΄.

Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ πάλεψε απέναντι στον ΑΡΗ, διεκδίκησε τη νίκη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο με δύο καλές ευκαιρίες, αλλά τελικά ηττήθηκε 1-0 με πέναλτι στο 80΄, στο παιχνίδι «τελικό» για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος cyta.

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρβο διαιτητή, που πήρε εκδίκηση για τον αποκλεισμό της ομάδας της γενέτειρας του, Βοϊβοντίνας, από τον ΑΠΟΕΛ, το ντέρμπι στη Λεμεσό βάφτηκε πράσινο.

Οι γαλαζοκίτρινοι που έκαναν μεγάλη προσπάθεια, έδειξαν σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα ότι μπορούν να κοντράρουν αντιπάλους ακριβότερης δυναμικότητας, έμειναν στο ματς για 80 λεπτά, όμως «λύγισαν» στο τέλος από το ανύπαρκτο πέναλτι που σφυρίχτηκε σε βάρος τους.

Καταραμένο το νέο γήπεδο Λεμεσού για τη Λευκωσιάτικη ομάδα που σε 5 επισκέψεις μετρά μόνο αρνητικά αποτελέσματα με 3 ήττες και 2 ισοπαλίες.

Ο ΑΠΟΕΛ για πρώτη φορά, δεν σκοράρει σε εγχώριες διοργανώσεις, από την 1η Μάϊου 2023 (ΑΠΟΕΛ 0-0 ΟΜΟΝΟΙΑ).

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΡΗΣ Λεμεσού 1-0 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, Σάββατο, 25.11.2023 / 19:00, Στάδιο ΑΛΦΑΜΕΓΑ, 12ης  αγωνιστικής  του Πρωταθλήματος CYTA, Cytavision sports one HD.

ΑΡΗΣ 6-4 ΑΠΟΕΛ

41' GEORGI KOSTADINOV, 1

67'  TOMANE, 1

78' ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ, 1

99' RADOSAV PETROVIC, 1

ΑΡΗΣ 0-1 ΑΠΟΕΛ

102' ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ  (Δεύτερη Κίτρινη)

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domnigues.

Ricardo Sa Pinto 19ος επίσημος αγώνας.

12 στο πρωτάθλημα: 8 νίκες, 2 ήττα, 2 ισοπαλίες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

1 στο κύπελλο: 1 νίκη.

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

1,050

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cytavision sports one HD και από το κανάλι 201, με αναμετάδοση από την Cablenet και την Primetel.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ - ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΔΩΝΗΣ - SUSIC - KVILITAIA - VILLAFANEZ - WILSON.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

70' ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / MARQUINHOS

82' GIORGI KVILITAIA / DIEUMERCI NDONGALA

91' WILSON / TOMANE

91' ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ / DALCIO

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΡΗΣ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟΕΛ:

VID BELEC - CHEBAKE - PETROVIC - CRESPO (c) - JEFTE VITAL - KOSTADINOV - SARFO - NDONGALA - DALCIO - MARQUINHOS - TOMANE - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ - ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΔΩΝΗΣ - SUSIC - KVILITAIA - VILLAFANEZ - WILSON.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

BEN - DVALI.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ, 19:00 - 03/12/2023 - ΚΥΡΙΑΚΗ, 13η αγωνιστική πρωτάθλημα cyta, Στάδιο ΓΣΠ.