RICARDO SA PINTO: «Το παιγνίδι κρίθηκε στην αποτελεσματικότητα και στον τρόπο που αμυνθήκαμε»

Ρικάρντο Σα Πίντο: «Όταν σκοράρεις πρέπει να ξέρεις και πως να κρατάς το αποτέλεσμα».

ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ:

«Ήταν ένα πολύ στρατηγικό και τακτικό παιχνίδι από πλευράς μας και ξέραμε ότι έπρεπε να δείξουμε περισσότερη μαχητικότητα και προσήλωση, σε σχέση με το προηγούμενο παιγνίδι (σημ. με Ανόρθωση).

Θέλαμε να είμαστε μαχητικοί και επιθετικοί, σκοράραμε νωρίς και είχαμε ευκαιρίες όπως είχε και ο αντίπαλος, γιατί η Πάφος είναι μια πολύ καλή ομάδα.

Στα playpffs όλοι οι ομάδες θα μοιάζουν / θα παίζουν με αυτόν τον τρόπο και οι αγώνες θα κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Το παιγνίδι κρίθηκε στην αποτελεσματικότητα και στον τρόπο που αμυνθήκαμε».

ΕΡΩΤΗΣΗ - Για το γρήγορο γκολ και την γρήγορη οπισθοχώρηση της ομάδας:

«Όταν σκοράρεις πρέπει να ξέρεις και πως να κρατάς το αποτέλεσμα, με αυτό υποφέραμε στο παρελθόν όπως με την ΑΕΛ.

Σε τέτοια παιχνίδια που κρίνονται στη λεπτομέρεια γιατί είναι ισορροπημένα, ο αντίπαλος είναι ίσος ή σχεδόν ίσος.

Πιεστήκαμε ναι, αλλά δείξαμε ότι μπορούμε να κρατήσουμε το σκορ , δείξαμε μαχητικότητα και είναι λογικό στα τελευταία λεπτά να δέχεσαι πίεση.

Να ξεκαθαρίσω ότι όταν προηγηθούμε δεν δίνω οδηγίες για να οπισθοχωρήσουμε.

Υπήρχαν περιπτώσεις που έπρεπε να αντιδράσουμε με περισσότερη ψυχραιμία και η ομάδα δεν το έκανε, αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δουλέψουμε».

ΕΡΩΤΗΣΗ - Αν ήταν όλοι οι παίκτες αποτελεσματικοί και ποια είναι η κατάσταση με τον Κωνσταντίνοφ:

«Όλοι όσοι ξεκίνησαν και όσοι ήταν στον πάγκο ήταν προσηλωμένοι στον στόχο της ομάδας.

Όσον αφορά τον Κωνσταντίνοφ θα δούμε αν θα παίξει από βδομάδας».

ΒΙΝΤΕΟ: Δείτε τις δηλώσεις του Ρικάρντο Σα Πίντο, μετά τη νίκη του ΑΠΟΕΛ με 1-0 επί της Πάφος FC, για την 2η αγωνιστική των πλέϊοφς.