Πήρε το ροζ φύλο με την εύνοια της διαιτησίας ο Κεραυνός, 81-74 τον ΑΠΟΕΛ

ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ - 01/04/2024

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στην αναμέτρηση με τον ΑΠΟΕΛ, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος με 81-74. MVP ο Raynolds με 22 πόντους, 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά στον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα με 8-2 στο 3’, με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει με τις εύστοχες βολές του Blackmon στο 4’ για το 8-4. Το τρίποντο του Raynolds στο 5’ ανέβασε τη διαφορά στο +5, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 20-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 15’ (25-25). Η ομάδα του Στροβόλου πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 16’ με τις βολές του Πασιαλή (29-27) και κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πιο επιθετικοί. Στο 24’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τις βολές του Blackmon (42-42), ενώ στο ίδιο λεπτό ο Παπαμιχαήλ ευστόχησε σε τρίποντο δίνοντας προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 45-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με το τρίποντο του Taylor (64-61), και στο 37’ η διαφορά ανέβηκε στο +6. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μέχρι το τέλος να γυρίσουν ξανά το σκορ, μείωσαν στο τελευταίο λεπτό σε 76-74, όμως ο Κεραυνός κράτησε το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με 81-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 37-33, 57-57, 81-74

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 4, Στυλιανού 3 (1), Crockett 17, Raynolds 22 (3), Taylor 9 (1), Chandler 11 (1), Πασιαλής 10, Φ. Τίγκας 5

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Jacobs 18 (1), Blackmon 31 (5), Κοιλαράς, Mckinnis 16, Νοττάτζ, Γιανναράς 6, Γεωργακούδης, Παπαμιχαήλ 3(1), Σολωμού, Πυριλλής, Galloway

*Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα*

Βρείτε σήμερα στο CBF TV δωρεάν συνδρομή 7 ημερών! Για να μην χάνετε κανένα αγώνα από την δράση όλων των πρωταθλημάτων της ΚΟΚ