ΟΠΑΠ Basket League: ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα 70-71 Ανόρθωση μπάσκετ κλαμπ «Πικρό φινάλε για τους γαλαζοκίτρινους»

ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΠΗΡΕ ΔΙΠΛΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ - 06/04/2024

Με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση πήρε διπλό με 71-70 επί του ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα για την 24η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League και διατηρείται ισόβαθμη με Πετρολίνα ΑΕΚ και Κεραυνό στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Νοττατζ με δίποντο και τρίποντο πέτυχε τους πρώτους πόντους στον αγώνα για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα, με τη διαφορά στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου να φθάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων (16-6) μετά τις δυο βολές από τον Blackmon. Τόση ήταν η διαφορά και στο τέλος της πρώτης περιόδου που έκλεισε με τρίποντο του Ηοrton (24-14).

Στο 17' η ομάδα της Αμμοχώστου πλησίασε στους δυο πόντους με το τρίποντο από τον Talton (31-29), για να ακολουθήσει σερί έξι πόντων για τους «γαλαζοκίτρινους» που ολοκληρώθηκε με τη βολή του Παπαμιχαήλ στο 18' (37-29). Ο ίδιος καλαθοσφαιριστής με τρίποντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφερε τη διαφορά στους εννέα πόντους (42-33).

Στο 26' νέο τρίποντο από τον Παπαμιχαήλ έφερε τη διαφορά στους 16 πόντους (54-38), ενώ δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η απόσταση μεταξύ των δυο ομάδων ήταν στους 14 πόντους (56-42) μετά το λέι απ του Mckinnis. Το τρίποντο του Talton και η βολή του Τρετιακόβ στη συνέχεια έφερε τη μείωση από πλευρά της «Κυρίας» στο τέλος της περιόδου (56-46).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και μετά από τέσσερις πόντους του Τρετιακοβ (δυο βολές, ένα δίποντο) και τρίποντο από τον Βάρσο, μείωσε στους τρεις (56-53) ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου.

Στο 36' με το λέι απ του Τρετιακοβ η Ανόρθωση πέρασε μπροστά στο σκορ (63-65) και από εκεί και πέρα ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ. Μισό λεπτό πριν από το τέλος ο ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα με βολές του Blackmon μπήκε μπροστά με 70-69, για να έρθει δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα το καλάθι του Horton να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Αμμοχώστου με 71-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 42-33, 56-46, 70-71

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Blackmon 19 (1), Koιλαράς 3 (1), Γεωργακούδης 3 (1), Mckinnis 14, Νοττατζ 14 (2), Γιανναράς 5 (1), Παπαμιχαήλ 12 (2), Σολωμού, Πυρίλλης

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Taylor 7, Τρετιακόβ 14 (1), Βάρσος 8 (2), Horton 16 (2), Skinner 3, Τalton 13 (3), Μαραγκός 2, Moυόσα 8

*Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα*

**Βρείτε σήμερα στο CBF TV δωρεάν συνδρομή 7 ημερών! Για να μην χάνετε κανένα αγώνα από την δράση όλων των πρωταθλημάτων της ΚΟΚ**