ΟΠΑΠ Basket League: ΑΕΚ Πετρολίνα 86-73 ΑΠΟΕΛ Περεστρόϊκα,

Κίτιον Αθλητικό Κέντρο -  ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΕΛ - 11/04/2024

Με 86-73 πήρε τη νίκη η Πετρολίνα ΑΕΚ επί του ΑΠΟΕΛ, και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος της βραδιάς Hollingsworth με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Με τρίποντο του Μαντοβάνη πήρε προβάδισμα η ΑΕΚ στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα και με τη συμπλήρωση των δύο λεπτών έφτασε στο +8 με το 9-1. Ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 5’, ενώ στο 7’ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με τη βολή του Mckinnis (12-13). Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο ίδιο λεπτό (15-14) και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 26-21.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα της και με τις βολές του Brown στο 13’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 36-29. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στο 17’ με το τρίποντο του Κοιλαρα σε 42-3), ενώ στο τελευταίο λεπτό της περιόδου έκαναν το 45-42.

Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν προσπαθώντας να κάνουν την ανατροπή. Στο 22’ με εύστοχο τρίποντο του Γεωργακούδη μείωσαν σε 51-47, ενώ με τρίποντο απάντησαν και οι γηπεδούχοι για το 54-47. Στο 28’ η διαφορά έφτασε στο +10 (63-53) και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 65-56. Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, και η ΑΕΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 86-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 48-42, 65-56, 86-73

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 22 (1), Brown 19 (2), Παντελή 4, Μαντοβάνης 10 (3), Bishop 11, Σιμιτζής 10 (2), Σιζόπουλος 3 (1), Λοϊζίδης, Patton 7

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Blackmon 8 (1), Koιλαράς 6 (2), Γεωργακούδης 3 (1), Mckinnis 23, Νοττατζ, Γιανναράς 14 (4), Παπαμιχαήλ 17 (5), Σοφοκλέους, Πυρίλλης, Galloway 2

*Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα*

Βρείτε σήμερα στο CBF TV δωρεάν συνδρομή 7 ημερών! Για να μην χάνετε κανένα αγώνα από την δράση όλων των πρωταθλημάτων της ΚΟΚ