Ποδαρικό στη Β' φάση με νίκη επί της Ένωσις | ΑΠΟΕΛ 78-73 ΕΝΠ

Με νίκη ξεκίνησε την Β' φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΕΝΠ μέσα στο Λευκόθεο με 78-73. Το παιχνίδι ήταν κατά μεγάλα διαστήματα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για την νίκη. Οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν πιο καθαρό μυαλό στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Μέρφι Μπερνατόφσκι με 21 πόντους (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Θερόν Μπάσεϊ με 22 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την ΕΝΠ ξεχώρισε ο Έρικ Γουάσινγκτον με 24 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Υπερπολύτιμη νίκη

Συνέχεια στη νικηφόρα πορεία του έδωσε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Ένωση για την πρεμιέρα της β’ φάσης του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Η ομάδα μας επικράτησε στο Λευκόθεο με 78-73, διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας και ξέφυγε δυο βαθμούς από το σημερινό αντιπάλου της. Πρώτος σκόρερ ο Μπάσεϊ με 22 πόντους, ακολούθησαν οι Μπερνατόφσκι και Μπράουν με 21 και 12 αντίστοιχα.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε ελαφρώς καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε 10-4, αλλά στη συνέχεια δεν είχε λύσεις στην επίθεση, ισοφαρίστηκε και έκλεισε την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με 16-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο ο αντίπαλος είχε απαντήσεις σε όλα τα καλάθια της ομάδας μας και η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Ο ΑΠΟΕΛ λίγο μετά το 15’ βρέθηκε για πρώτη φορά στο -5 (27-22) , αλλά με ένα σερί 11-2 πέρασε μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ με 33-29. Στη συνέχεια η ομάδα μας δέχθηκε εφτά πόντους, πέτυχε τρεις και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το ισόπαλο 36-36.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καθόλου καλά για τον ΑΠΟΕΛ, αφού στα πρώτα τρία λεπτά δεν είχε λύση στο σκοράρισμα και με εννέα σερί πόντων του αντιπάλου, είδε τη διαφορά να ανεβαίνει επικίνδυνα στο -9 (45-36). Η ομάδα μας ανασυντάχθηκε άμεσα και με δικό της σερί 12-3 ισοφάρισε σε 48-48 και στο 28’ πέρασε μπροστά με έναν πόντο (51-50). Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο ισόπαλες 56-56.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. Η ομάδα μας στο 35’ απέκτησε προβάδισμα έξι πόνων (66-60), το διατήρησε (70-64, 74-68) και στο τέλος επικράτησε με 78-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 12-16, 36-36, 56-56, 78-73

Δημήτρης Κουστένης: Μπάσεϊ 22, Μπερνατόφσκι 21, Μπράουν 12, Ράιτ 11, Μόμπλεϊ 8, Κούνας 4, Κοιλαράς, Κασκίρης, Παντούρης, Μύθιλλος, Καραγιάννης.