Έτσι χάθηκε ο τελικός | ΑΕΚ 81-74 ΑΠΟΕΛ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η Πρωταθλήτρια Κύπρου για την περίοδο 2015-16, αφού επικράτησε στον τρίτο τελικό με 81-74 του ΑΠΟΕΛ, πετυχαίνοντας ισάριθμες νίκες στην σειρά των τελικών, κατακτώντας έτσι το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα, και τρίτο στην ιστορία της.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με το σκορ να παραμένει σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να παίζει πιο συγκεντρωμένα στο τελευταίο τρίλεπτο και να παίρνει στο τέλος την νίκη που της χάρισε τον τίτλο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι στο 1ο δεκάλεπτο

Δύο φορές ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο σκορ στο στο 2ο δεκάλεπτο

Με ένα σερί εννέα πόντων ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ παρέδωσε τα όπλα, αφού πρώτα ισοφαρίστηκε στο τέλος δεν άντεξε και έχασε αμαχητί.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 46-40, 61-62, 81-74