σαν σήμερα.. με Maribor

Σαν σήμερα, 31/Ιουλίου (2013), ο ΑΠΟΕΛ παραχωρεί ισοπαλία 1-1 στην NK MARIBOR στο ΓΣΠ, στον πρώτο αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του UEFA Champions League.

Ημίχρονο 1-0 Τελικό 1-1. Ώρα έναρξης 20:00, ΓΣΠ θεατές 17387.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 στο 21΄ λεπτό, με γκολ του Esmaël Gonçalves, μετά από ασίστ του Nuno Morais και η Σλοβένοι ισοφάρισαν στο 64' λεπτό με γκολ του Βραζιλιάνου πρώην ΑΠΟΕΛΙΣΤΑ, Marcos Tavares.

Ο επαναληπτικός που έγινε στη Σλοβενία στις 6 του Αυγούστου, έληξε ισόπαλος 0-0 και ο ΑΠΟΕΛ αποκλείστηκε από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με το εκτός έδρας γκολ των Σλοβένων στο ΓΣΠ.

Το μάρμαρο του αποκλεισμού πλήρωσε ο προπονητής Πάουλο Σέρτζιο και ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε στους Ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, παρά τον αποκλεισμό από τους Βέλγους της Zulte-Waregem, ευνοούμενος από την κλήρωση της ΟΥΕΦΑ και το τυχερό μπαλάκι του Ιρλανδού δημοσιογράφου Μάλονε.