Φωτογραφικό πανόραμα του αγώνα ΑΠΟΕΛ 2-0 Δόξα | Ταυτότητα αγώνα

Όσο λιγόστευε ο χρόνος, όλο και περισσότερο αυξανόταν η πίεση του ΑΠΟΕΛ πάνω στην μαχητική Δόξα, που αμυνόταν μαζικά και προσπαθούσε με ξαφνικές αντεπιθέσεις να μας κάνει τη ζημιά.

Σε μια φάση μάλιστα, πλησίασε στο γκολ, αλλά η επέμβαση του ΚΑΡΛΑΟ στην πορεία της μπάλας προς τα δίκτυα και στη συνέχεια η εξουδετέρωση της από τον ιπτάμενο Ολλανδό, Μπόϊ Βάτερμαν, ήταν καθοριστική εξέλιξη στο να διατηρηθεί το μηδέν παθητικό στην άμυνα για 6ο συνεχόμενο παιγνίδι, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση του ΑΠΟΕΛ ήρθε το λυτρωτικό γκολ από τον Γιώργο Εφραίμ.

Ο Ρενάν Μπρεσσάν μπήκε στο Β' ημίχρονο και έδωσε περισσότερη ποιότητα στην μεσαία γραμμή.

Η είσοδος του Στάθη Αλωνεύτη στο τελευταίο 15λεπτο, ήταν καταλυτική στο να έρθει η νίκη, κάνοντας άνω κάτω την δεξιά πτέρυγα της Δόξας με τις κατεβασιές του, ενώ το μαγικό γκολ του Γιάννη Γιαννιώτα προήλθε από την ασίστ του Στάθη, μετά από την εκτέλεση κόρνερ.

Ο Στάθης από το σημείο  του κόρνερ, σημάδεψε τον Γιαννιώτα κι ο Ελληνάρας εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο τον Νέγκρι για το τελικό 2-0.

Την άμυνα της Δόξας ξεκλείδωσε ο Γιώργος Εφραίμ στο 83', μετά που δέχθηκε την όμορφη μπαλιά του Μιλάνοφ, μπήκε στην περιοχή και με άψογο πλασέ κάρφωσε την μπάλα στο κάτω δεξιό μέρος της εστίας του Νέγκρι για το 1-0.

Έμεινε μακρυά από το γήπεδο ο κόσμος της ομάδας.