Στην Λάρνακα το σούπερ καπ | ΑΕΚ 92-75 ΑΠΟΕΛ (ρεπορτάζ - φώτος)

Στην Λάρνακα ο πρώτος τίτλος στην καλαθόσφαιρα.

Τον πρώτο τίτλο της νέας αγωνιστικής περιόδου κατέκτησε η Πετρολίνα ΑΕΚ, το ΟΠΑΠ Super Cup, που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 92-75 σε αναμέτρηση που έγινε στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία". Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο σε μεγάλα στάδια του. Στην τέταρτη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ ανέβασε στροφές και στο τέλος πήρε την μεγάλη νίκη.

Στατιστικά:

Ρεπορτάζ αγώνα:

Ήττα στο Super Cup Καλαθόσφαιρας Ανδρών
Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 92-75 από την ΑΕΚ στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» στο πλαίσιο του ΟΠΑΠ Super Cup Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε πάρα πολύ καλή μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου και διατηρούσε μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα, ωστόσο λίγο η κούραση και λίγο το ανέβασμα του αντιπάλου έφεραν την ήττα. Πρώτος σκόρερ του ΑΠΟΕΛ και του αγώνα ο Μπράουν με 20 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα
Η διάθεση του ΑΠΟΕΛ να επιτεθεί και να αποκτήσει από τα πρώτα λεπτά προβάδισμα απέφερε καρπούς. Η ομάδα μας μετά το 3-0 της ΑΕΚ ανέλαβε τα ηνία του 1ου δεκαλέπτου και μέχρι την ολοκλήρωση του βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Αρχικά το 14-10 και ακολούθως το 21-15 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε ο ΑΠΟΕΛ, ωστόσο η ΑΕΚ στο τέλος μείωσε στο καλάθι 21-19. Οι Μπράουν και Ράιτ πέτυχαν και τους 21 πόντους της ομάδας, με τον πρώτο να σημειώνει 13 και ο δεύτερος οχτώ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι πιο δημιουργικός από την ΑΕΚ και έφτανε με περισσότερη ευκολία στο καλάθι. Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε 22 πόντους στη δεύτερη περίοδο, η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε στο +5 (43-38) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έκλεισε στους τρεις (43-40). Ο ΑΠΟΕΛ είχε πολυφωνία στην επίθεση, αφού οι Μπράουν και Ράιτ πέτυχαν πέντε και έναν πόντο αντίστοιχα.

Ο ΑΠΟΕΛ μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου βρισκόταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο ένα σερί του αντιπάλου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οδήγησε την ομάδα μας με μειονέκτημα οχτώ πόντων (67-59) στην τελευταία περίοδο.

Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα μας πέτυχε τέσσερεις διαδοχικούς πόντους και μείωσε σε 67-63, εντούτοις το σερί δεν είχε διάρκεια. Η ΑΕΚ επανέφερε τη διαφορά εκ νέου στο +8 (75-67) και την διεύρυνε μέχρι το τέλος του αγώνα στο +17 .

Η κούραση αφ ενός λόγω της ανετοιμότητας και αφ ετέρου από το πρόσφατο ταξίδι, επηρέασαν πάρα πολύ την ομάδα και δεν της επέτρεψε να συνεχίσει την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 40-43, 67-59, 92-75

Δημήτρης Κουστένης: Μπράουν 20, Μύθιλλος, Κοιλαράς 7, Κούνας 5, Μπάσεϊ 11, Παντούρης 7 , Μπέρναταουσκι 4, Κασκίρης, Μόμπλεϊ 12, Ράιτ 9.