CHRISTIANSEN: Τέτοια παιγνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες | IDIAKEZ: Αντέξαμε στην πίεση του ΑΠΟΕΛ

- «Τέτοια παιχνίδια καθορίζονται από τις λεπτομέρειες και η ουσία είναι ότι επιστρέφουμε στη Λευκωσία με τον ένα βαθμό» τόνισε στις δηλώσεις του ο Δανός προπονητής του ΑΠΟΕΛ κ. Τόμας Κρίστιανσεν στη διάσκεψη των προπονητών, αμέσως μετά το τέλος του ψεσινού ντέρμπι» ενώ από τη πλευρά του ο προπονητής της ΑΕΚ Imanol Idiakez, εμφανίστηκε ικανοποιημένος δηλώνοντας «κρατάμε την καλή προσπάθεια και την καλή εμφάνιση».

TOMAS CHRISTIANSEN προπονητής ΑΠΟΕΛ:

Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, ξέραμε πως θα είναι δύσκολο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που ξέρουμε πολύ καλά.
Ξέραμε πως να παίξουμε απέναντί τους και πως να τους πιέσουμε για να πάρουμε τη μπάλα στην κατοχή μας και τα καταφέραμε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Καταφέραμε να το κάνουμε σε μεγάλο μέρος του αγώνα.
Στην επανάληψη είχαμε το γκολ, είχαμε ευκαιρίες, επιτρέποντας μόνο μια φάση στον αντίπαλο, η οποία όμως διαμόρφωσε το τελικό σκορ - Στο δεύτερο μέρος σκοράραμε, είχε και άλλες ευκαιρίες και κρατήσαμε την ΑΕΚ μόνο σε μια ευκαιρία όπου σκόραραν σε στατική φάση όπου έπρεπε να ήμασταν πιο προσεκτικοί.
Αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο, αυτά τα παιχνίδια κρίνονται από λεπτομέρειες και στο τέλος πάμε σπίτι με ένα βαθμό - η ουσία είναι ότι επιστρέφουμε στη Λευκωσία με ένα βαθμό.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε εδώ.
Θέλω να τους στείλω ένα μήνυμα για το Ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Young Boys που είναι πολύ σημαντικό, πρέπει να ξεχάσουμε το σημερινό παιχνίδι και να σκεφτούμε μόνο το επόμενο - Αυτό που προέχει τώρα για εμάς είναι να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τον αγώνα της Πέμπτης, αφήνοντας πίσω το σημερινό.

Επίσης θέλω να στείλω ένα μήνυμα στον Τομάς... Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι αλλά από όσα είδα δεν φαίνεται καλό. Του εύχομαι ότι καλύτερο - ολόψυχα καλή ανάρρωση.

Όχι δεν υπήρχε διαφορετική τακτική στα δυο ημίχρονα, δεν υπήρχε διαφορά στο πρώτο και το δεύτερο μέρος.
Είχαμε την ίδια πρόθεση για το πως θα αντιμετωπίσουμε την ΑΕΚ.
Το κάναμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και στο πρώτο επίσης μπορέσαμε να ελέγξουμε την κατάσταση.
Ξέραμε πόσο καλή είναι η ΑΕΚ στο να χτίζει από πίσω, το είχαμε στο μυαλό και το αντιμετωπίσαμε πολύ καλά.

Πως ένιωσε στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ...
Μετά από δυο χρόνια εδώ σίγουρα είναι μια νέα κατάσταση όμως είμαι επαγγελματίας, τώρα υπερασπίζομαι τα χρώματα του ΑΠΟΕΛ και αυτό έκανα - Μετά από δύο χρόνια στην ΑΕΚ ζω μια νέα κατάσταση και όντας επαγγελματίας δουλεύω για το καλό του ΑΠΟΕΛ.

Imanol Idiakez προπονητής ΑΕΚ:

Είμαι πολύ στεναχωρημένος με τον τραυματισμό του Τομάς.
Δυστυχώς φαίνεται ότι θα μείνει αρκετό καιρό έξω.
Όλοι στην οικογένεια της ΑΕΚ θα είμαστε δίπλα του, για α επιστρέψει όσο το δυνατό πιο σύντομα.
Για το ματς, ήταν ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες, πάνω κάτω γνώριζε ο ένας την τακτική του άλλου.
Αντέξαμε την πίεση του ΑΠΟΕΛ, βρήκαμε τους επιθετικούς και δημιουργήσαμε 1-2 φάσεις στο πρώτο μέρος.
Με την αλλαγή του Tomas αποσυντονίστηκε η ομάδα, υπήρχε και απογοήτευση στα αποδυτήρια με τον τραυματισμό.
Στο β' μέρος ξεκινήσαμε δυνατά, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και να κάνουμε μια αρκετά καλή προσπάθεια μέχρι το τέλος.
Κρατάμε την καλή προσπάθεια και την καλή εμφάνιση.
Θα κάνουμε την αποκατάστασή μας και θα δούμε την συνέχεια.
Σίγουρα δεν θα το άλλαζα.
Η επιλογή του συστήματος 3-5-2 δεν αφορούσε μόνο τον τραυματισμό του Tete, αλλά  ήταν μια προσπάθεια να ξεφύγουμε από την πίεση του αντίπαλου με δύο ποδοσφαιριστές στην επίθεση.
Κάποιες στιγμές τα καταφέραμε, κάποιες όχι.
Οι προπονητές πάντα παίρνουν τις αποφάσεις πριν τον αγώνα και είναι πολύ εύκολο να κριθούν μετά από αυτόν.