Εντός έδρας επικράτηση της Ένωσης κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με 82-76

Εντός έδρας επικράτηση της Ένωσης κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, σ' ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς με έντονες συγκινήσεις η ΕΝΠ κατάφερε να πετύχει μια πολύ σπουδαία νίκη!!!

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια στο τρίτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 82-76.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό από πλευράς θεάματος, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέχρι το τέλος για την νίκη. Οι "βυσσινί" παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης και έφυγαν με το νικηφόρο αποτέλεσμα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γκέρι Μπλέικς με 25 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουν και 3 ασσίστ). Για τον ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε ο Ακίμ Ράιτ με 22 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

MATCH REPORT: - Ήττα από Ένωση

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε εκτός έδρας από την ΕΝΠ 82-76 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, έναντι 17 του πρωτοπόρου Κεραυνού. Πρώτος σκόρερ ο Ράιτ με 22 πόντους, ακολούθησαν οι Μπάσεϊ και Μπράουν με 18 και 16 αντίστοιχα.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε αρκετά καλή μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου και δημιούργησε διαφορά εφτά πόντων, αλλά λίγο ο εφησυχασμός και λίγο η έλλειψη καθαρού μυαλού στα καίρια σημεία του αγώνα δέχθηκε την ήττα.

Η εξέλιξη

Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο, με εναλλασσόμενη υπεροχή στο σκορ. Οι δυο ομάδες είχαν άμεση απάντηση στα καλάθια της άλλης και δεν επετράπη σε καμία να επιβάλλει το ρυθμό της και να ξεφύγει στο σκορ.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (25-20), αλλά ανασυντάχθηκε άμεσα και ισοφάρισε (25-25, 27-27). Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ απέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (32-27) όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (32-32, 34-34), αλλά το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου σημειώθηκε από τα χέρια των καλαθοσφαιριστών του Δημήτρη Κουστένη (36-34)

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησε διαφορά εφτά πόντων (50-43), ωστόσο η Ένωση επέστρεψε (50-48) και λίγο προτού ολοκληρωθεί η 3η περίοδος πέρασε μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ (56-54).

Η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στο 4ο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο -4 (60-56), αλλά με πέντε σερί πόντους απέκτησε εκ νέου προβάδισμα (61-60, 63-62). Παρ’ όλα αυτά η αντεπίθεση δεν είχε διάρκεια και η Ένωση πέρασε και πάλι μπροστά με τρεις πόντους (66-63) και στη συνέχεια με έξι (71-65), διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι τέλους (82-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 34-36, 56-54, 82-76