Άτυχος ο ΑΠΟΕΛ, έχασε 79-74 από τους Gunners της Oberwart (φώτος)

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε κόντρα στην πρωταθλήτρια Αυστρίας, την Ρεντγουέλ Γκάνερς, ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα με τελικό σκορ 79-74, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β' φάσης του FIBA Europe Cup. Η αναμέτρηση ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα ισορροπημένη ανάμεσα στις δύο ομάδες, που πάλεψαν μέχρι τέλους για την νίκη. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία αφού είχε τον χρόνο στο τελευταίο κλέψιμο αλλά η προσπάθεια του ήταν άστοχη. Δυστυχώς για τον ΑΠΟΕΛ, η Γκάνερς έφυγε νικήτρια από τον αγώνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ***Οδοιπορικό και αγώνα***

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

MATCH REPORT Ήττα στις λεπτομέρειες από Oberwart Gunners

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε στις λεπτομέρειες από την Oberwart Gunners εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του FIBA Europe Cup και έμεινε στην τελευταία θέση χωρίς νίκη. Πρώτος σκόρερ ο Ράιτ με 17 πόντους, ακολούθησαν οι Μπάσεϊ και Μπερνατόφσκι με 15 και 14 αντίστοιχα.

Οι δυο ομάδες έδειξαν από την αρχή ότι το παιχνίδι θα εξελιχθεί σε ντέρμπι και το ενδιαφέρον θα διατηρηθεί μέχρι τέλους. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, αφού καμία δεν μπορούσε να επιβάλλει το ρυθμό της. Η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 19-16 και πήγε στην 2η περίοδο με προβάδισμα δυο πόντων, 21-19.

Ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε πέντε σερί πόντους και βρέθηκε πίσω στο σκορ 25-21, ωστόσο η απάντηση των καλαθοσφαιριστών του Δημήτρη Κουστένη ήταν άμεση. Πλησίασε στον πόντο (31-30) και στη συνέχεια απέκτησαν προβάδισμα (36-35), αλλά το ημίχρονο έκλεισε στην ισοπαλία, 42-42.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με σερί 7-0 προηγήθηκε 49-42 όμως, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πολύ γρήγορα. Αρχικά ισοφάρισαν (51-51) και ακολούθως πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους (59-54). Οι γαλαζοκίτρινοι επέστρεψαν εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης, πέτυχαν τέσσερεις πόντους και μείωσαν σε 59-58.

Δυστυχώς, στο τελευταίο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο η ομάδα μας υστέρησε στις λεπτομέρειες και δέχθηκε την ήττα. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα πέντε πόντων (63-58), ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στην ελάχιστη τιμή του (63-62) και το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η ομάδα μας στις τελευταίες επιθέσεις παρουσιάστηκε άστοχη, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους και στο τέλος κέρδισαν με 79-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 42-42, 59-58, 79-74